Polityka i społeczeństwo

KPO: Polska już wkrótce skorzysta z funduszy unijnych

Minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak podpisała w imieniu rządu polskiego aneksy do umowy finansowej i umowy pożyczkowej dot. KPO. Dzięki temu budżet na realizację polskiego KPO zostanie zwiększony, a do Polski szybko trafi zaliczka z RePowerEU.

Zapewnienie wykonania polskiego KPO jest realizowane zgodnie z podpisaną umową z Komisją Europejską, która umożliwia otrzymanie 20 proc. zaliczki z RePowerEU.

8 grudnia br. Rada UE, składająca się z ministrów do spraw finansów państw członkowskich, przyjęła decyzję zatwierdzoną przez Komisję Europejską dotyczącą zmienionego polskiego KPO i nowego rozdziału REPowerEU. Decyzja ta weszła w życie 11 grudnia br., co oznacza, że Polska otrzymała dodatkowe środki w postaci dotacji w wysokości 2,76 mld euro (ponad 12 mld zł) oraz preferencyjnych pożyczek o wartości 23 mld euro (102 mld zł). Aneksy podpisane do ww. umów są wynikiem powyższej decyzji.

Podpisanie aneksów przez obie strony to jasny sygnał, że Polska już wkrótce skorzysta z pierwszych wpływów RePowerEU. To wsparcie pozwoli na realizację kolejnych projektów z polskiego KPO, które przyczynią się do rozwoju naszego kraju – powiedziała minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej wprowadziło rewizję KPO, aby uwzględnić nowy unijny instrument RePowerEU, który ma na celu przeprowadzenie transformacji energetycznej. Jest to odpowiedź Unii Europejskiej na wyzwania związane z wysokim wzrostem cen energii oraz potrzebą zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego poprzez uniezależnienie się od dostaw surowców z Rosji.

Środki z REPowerEU stanowią ważne wsparcie, które umożliwi transformację energetyczną, w tym: inwestycje w nowoczesne sieci przesyłowe i dystrybucyjne oraz w magazynowanie energii; infrastrukturę do wytwarzania alternatywnych źródeł energii, w tym z morskiej energetyki wiatrowej; rozwój energetyki obywatelskiej; planowanie i wdrażanie społeczności energetycznych; zrównoważony transport, rozwój zielonych umiejętności i efektywność energetyczną przedsiębiorstw.

Polska otrzyma w ramach KPO blisko 60 mld euro (261,4 mld zł). Z tego 25,28 mld euro (110,4 mld zł) będzie dostępne w postaci dotacji, a 34,5 mld euro (151 mld zł) w formie preferencyjnych pożyczek. Środki te będą inwestowane za pomocą instrumentów finansowych, co pozwoli realizować projekty nawet przez 30 lat po 2026 r.

KPO jest doskonałym sposobem na rozwój i modernizację naszego kraju. Środki te wykorzystane w odpowiedni sposób przyczynią się do rozwoju infrastruktury, technologii oraz innych usprawnień w Polsce.

Zgodnie z zapisem art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe, PAP SA publikuje komunikaty bez żadnych zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca jest odpowiedzialny za treść komunikatu.


Wiadomość pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM