Polityka i społeczeństwo

Korzyści z KPO dla polskiego społeczeństwa – raport MFiPR

Rząd RP przywitał z radością pierwsze 5 mld euro z KPO

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, minister Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, ogłosiło właśnie przybycie pierwszych 5 mld euro z programu RePowerEU. Jest to część Europejskiego Planu Odbudowy, który został ustanowiony przez Unię Europejską.

Minister Pełczyńska-Nałęcz w swoim oświadczeniu powiedziała: „Chcemy zainwestować te pieniądze w zieloną energie, aby stworzyć tanie i niezawodne źródło energii dla polskich obywateli.”

Aby umożliwić obywatelom dostęp do zielonej energii, przeznaczymy fundusze na inwestycje w OZE, zeroemisyjny transport oraz na modernizację sieci energetycznych w obszarach wiejskich i małomiejskich. Dzięki temu ludzie będą mogli swobodnie instalować urządzenia takie jak pompy ciepła czy panele fotowoltaiczne, realizując zasadę demokratycznej energetyki – wyjaśniła minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Polska wysunęła wniosek o dodatkowe środki z pożyczki w ramach rewizji KPO w marcu br., co zostało zaprogramowane w programie RePowerEU. W sierpniu br. minister funduszy i polityki regionalnej złożył oficjalny wniosek o rewizję KPO.

Proces rewizji KPO został przyspieszony, co pozwoliło Polsce na otrzymanie dodatkowych środków finansowych na modernizację infrastruktury. Minister funduszy i polityki regionalnej złożył wniosek o rewizję KPO w sierpniu br. i jest obecnie w trakcie procesu.

W listopadzie br. Komisja Europejska pozytywnie zaopiniowała zmiany w polskim KPO i nowy rozdział REPowerEU. Formalne zatwierdzenie nastąpiło 8 grudnia br., kiedy to ministrowie do spraw finansów z całej UE uzgodnili rewizję KPO. Po podpisaniu zmodyfikowanych umów na granty i pożyczki, Polska otrzymała należną zaliczkę.

KPO to program, który ma przynieść Polsce blisko 60 mld euro (261,4 mld zł) – są to 25,28 mld euro (110,4 mld zł) dotacji i 34,54 mld euro (151 mld zł) w postaci preferencyjnych pożyczek.

Z KPO Polska będzie mieć dostęp do znacznych środków, które zostaną przeznaczone na inwestycje i rozwój gospodarczy kraju.

Pozyskane środki zostaną wykorzystane do inwestycji w instrumenty finansowe, dzięki czemu projekty realizowane po roku 2026 będą miały zapewnione finansowanie aż przez następne 30 lat.

Komunikaty publikowane w serwisie PAP są wyłącznie odzwierciedleniem stanowiska ich nadawców. Zgodnie z art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe, nadawca ponosi odpowiedzialność za treść przekazanych informacji.


Źródło informacji: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM