Biznes i finanse

Prawo.pl: firmom nie opłaca się ignorowanie ankiet statystycznych

Pracodawcy, którzy otrzymali lub niedługo otrzymają zawiadomienie z urzędu statystycznego o konieczności wypełnienia nowej ankiety okresowej, powinni potraktować to poważnie. Nieuczestnictwo w badaniu lub przekazywanie fałszywych danych może skutkować nałożeniem grzywny – ostrzega serwis Prawo.pl.

W 2024 roku wiele polskich firm może zostać po raz pierwszy zobowiązanych do udostępnienia swoich danych dotyczących działalności gospodarczej odpowiednim urzędom. Kryterium wyboru przedsiębiorstw do objęcia badaniami statystycznymi jest liczebność personelu, dlatego ankieterzy skupiają się na podmiotach zatrudniających co najmniej 250 osób. W ostatnim czasie wiele małych firm przekroczyło ten pułap, korzystając ze sprzyjającej koniunktury po pandemii – zauważa Prawo.pl.

„Treść ankiet oraz tryb wyboru ich adresatów szczegółowo określiło rozporządzenie Rady Ministrów z 7 grudnia 2023 roku. Warto zaznaczyć, że choć obejmą one głównie większe przedsiębiorstwa, to w skrajnych przypadkach zatrudnienie już nawet jednego pracownika może skutkować objęciem obowiązkowymi badaniami statystycznymi” – czytamy w artykule na Prawo.pl.

Jedną z regularnie przeprowadzanych ankiet jest na przykład badanie sytuacji gospodarczej przedsiębiorstw niefinansowych o numerze 1.61.10 (198), które obejmuje około 20 tysięcy firm z różnych sektorów gospodarki, głównie handlowego, budowlanego, przemysłowego i usługowego.

„Gdy pierwszy raz firma ma obowiązek wypełnienia ankiety statystycznej, musi pamiętać o założeniu profilu i nadaniu upoważnień do obsługi portalu raport.stat.gov.pl. Tylko bowiem osoby upoważnione w imieniu naszej firmy mogą wypełniać dokumenty. Instrukcja zakładania konta, pozyskiwania loginu, upoważniania kolejnych pracowników jest dostępna właśnie na tym portalu” – tłumaczy Prawo.pl.

Osoby prowadzące działalność gospodarczą, które muszą wypełnić ankietę statystyczną, powinny traktować ten obowiązek poważnie, ponieważ za jego zaniedbanie grozi kara finansowa zgodnie z ustawą o statystyce publicznej. Dodatkowo ważne jest, aby dostarczyć wypełnione dokumenty zgodnie z określonymi terminami.

Prawo.pl zaleca pracownikom oddelegowanym do wypełnienia ankiety, aby starali się być przygotowani do udzielenia odpowiednich informacji. Naruszenie terminowego wypełnienia określonych dokumentów może skutkować rozwiązaniem umowy w trybie art. 52 kodeksu pracy, czyli dyscyplinarką, co jest podobne do sugestii skierowanych do właścicieli firm.

„Pamiętać należy jednak, że pracodawca nie może dawać takich poleceń >>na ostatnią chwilę<<, gdy ankieta statystyczna zawiera wiele skomplikowanych pytań bądź wymaga podania wielu dokładnych informacji i danych ekonomicznych. Ponadto ankietę wypełnia w specjalnym portalu tylko pracownik mający hasło i login z urzędu statystycznego” – przypomina serwis Prawo.pl.

Więcej informacji na temat obowiązków statystycznych firm znajdziesz na stronie Prawo.pl pod adresem: https://www.prawo.pl/biznes/im-wieksza-firma-tym-wiecej-obowiazkow-statystycznych,524882.html


Źródło wiadomości: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM