Nauka i technologie

Średniowieczne tkaniny `mówią` o życiu mieszkańców Starej Dongoli

W Starej Dongoli, mieszkańcy recyklingowali ubrania ze względu na koszty i czasochłonność produkcji tkanin. Barwili swoje szaty oszczędnie, ale szczególnie lubili kolor niebieski, który nie tylko był estetyczny, ale również miał chronić przed złem.

Stara Dongola, położona w Nubii na terenie obecnego Egiptu i Sudanu, była stolicą Królestwa Makurii od V do XIV wieku. Badania w tym mieście rozpoczął prof. Kazimierz Michałowski w 1964 roku, a obecnie intensywnie prowadzą je naukowcy z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW (CAŚ UW). Nietypowe malowidła odkryte przez archeologów w Starej Dongoli budzą wielkie zainteresowanie.

Grupa badawcza z CAŚ UW, we współpracy z naukowcami Wydziału Chemii UW, przeprowadziła analizę tkanin pochodzących z XVII i XVIII wieku ze Starej Dongoli. Materiały te zostały odnalezione w części miejskiej miasta, zarówno w przestrzeniach mieszkalnych, jak i na śmietniskach. Wyniki badań 17 próbek zostały opublikowane w czasopiśmie Archaeometry, a finansowane były ze środków Starting Grant European Research Council.

Badania tkanin z tego obszaru są nowością. Dr. Woźniak zauważa, że przez wiele lat badacze skupiali się głównie na malowidłach ściennych, na których przedstawiano głównie władców i dostojników kościelnych. Tkaniny natomiast stanowią unikalne źródło informacji o życiu zwykłych mieszkańców Starej Dongoli, które dotychczas pozostawało mało znane.

“Trzeba jasno powiedzieć, że mieszkańcy Starej Dongoli kochali recykling. Byli świadomi wartości materiału i starali się go wykorzystać maksymalnie. Przed industrializacją produkcja tkanin była bardzo czasochłonną czynnością. Ludzie, gdy już przeszli przez ten cały proces: uprawy bawełny, zebrania jej, przędzenia, nanoszenia na krosno, utkania – używali tkaniny do ostatniego możliwego zastosowania. Najpierw stanowiła więc ubranie, potem była wykorzystywana na łaty albo szmaty, czasem służyła jako koc, a czasem jako zatyczka w ścianie, chroniąca przed wiatrem. Znajdujemy więc te tkaniny w formie bardzo zużytej” – opisuje dr Wożniak.

Badacze odkryli, że średniowieczne tkaniny mogą wiele powiedzieć o życiu mieszkańców Starej Dongoli. Więcej informacji na temat tego odkrycia można znaleźć pod adresem: https://naukawpolsce.pl/aktualnosci/news%2C99887%2Csredniowieczne-tkaniny-mowia-o-zyciu-mieszkancow-starej-dongoli.html


Informacja dystrybuowana przez: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM