Biznes i finanse

MF: Przesunięcie terminu wdrożenia obowiązkowego KSeF (komunikat)

Grupa PGE i Ørsted podpisały umowę z GE Vernova reprezentowaną w Polsce przez GE Power Sp. z o.o. oraz Polimex Mostostal. Konsorcjum będzie odpowiedzialne za budowę lądowej infrastruktury potrzebnej do przesyłania mocy z projektu Baltica 2, który jest częścią Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica.

Ministerstwo Finansów ogłosiło, że Krajowy System e-Faktur (KSeF), który miał być obowiązkowy od 1 lipca 2024 r., zostanie wdrożony w późniejszym terminie.

W związku z tym Ministerstwo finansów zleci przeprowadzenie zewnętrznego audytu informatycznego dotyczącego KSeF i ustali nowy termin wdrożenia systemu.

Przesunięcie terminu wdrożenia uwzględniało również opinie przedsiębiorców.

Podatnicy mogą dobrowolnie korzystać z KSeF od 1 stycznia 2022 r. Obowiązek e-fakturowania miał wejść w życie 1 lipca 2024 r., a dla małych i średnich firm zwolnionych z VAT od 1 stycznia 2025 r.

Po zidentyfikowaniu błędów uniemożliwiających wprowadzenie obligatoryjnego KSeF w planowanym terminie, zdecydowano o przeprowadzeniu zewnętrznego audytu informatycznego oraz przesunięciu daty wdrożenia systemu. Minister finansów, Andrzej Domański, ogłosił, że system nie zostanie uruchomiony w 2024 roku, a nowy termin zostanie ustalony na podstawie wyników audytu.

Marcin Łoboda, szef KAS, podkreślił konieczność zapewnienia możliwości działania KSeF nawet w przypadku błędów czy problemów informatycznych. Ważne jest, aby przedsiębiorcy mieli pewność, że wystawione przez nich faktury trafią do systemu i mogą komfortowo prowadzić działalność gospodarczą.

Przy przesuwaniu terminu, minister finansów uwzględnił stan gotowości projektu oraz opinie przedsiębiorców.

Jako minister finansów, moja odpowiedzialność nie ogranicza się jedynie do dochodów budżetu, lecz także do zapewnienia stabilności i przewidywalności dla działalności gospodarczej w Polsce – zaznaczył minister finansów.

Komunikaty publikowane na serwisie PAP są prezentowane w formie oryginalnej, bez wprowadzania jakichkolwiek zmian w ich treści przez PAP SA. Nadawca komunikatu ponosi pełną odpowiedzialność za jego treść, zgodnie z postanowieniami art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)


Informacja dystrybuowana przez: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM