Ministerstwo Sprawiedliwości donosi, że oczekuje na decyzję Komisji Europejskiej w kwestii przystąpienia Polski do Prokuratury Europejskiej (EPPO). Jednocześnie podejmuje działania przygotowawcze, aby Polska mogła w pełni uczestniczyć w tym systemie” – oświadczył Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Adam Bodnar na konferencji prasowej po spotkaniu z Europejską Prokurator Generalną Laurą Codruțą Kövesi.
Bodnar podkreślił, że proces przystąpienia do PE ma duże znaczenie dla polskiej prokuratury i zapewnił, że Polska nie traci czasu, czekając na decyzję KE.
Minister Adam Bodnar wyraził zadowolenie z faktu, że działania Polski zainspirowały państwa członkowskie Unii Europejskiej, które pozostają poza systemem Prokuratury Europejskiej. Podczas zeszłotygodniowej wizyty w Brukseli na posiedzeniu Rady UE ds. Wymiaru Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych (JHA), minister wspomniał o pozytywnych deklaracjach Szwecji i Irlandii dotyczących dołączenia do struktur Prokuratury Europejskiej.
W Polsce Prokuratura Europejska będzie miała 24 prokuratorów, którzy będą pracować w 3 lub 4 biurach. Ci prokuratorzy będą pełnić identyczne funkcje jak prokuratorzy krajowi i będą współpracować z policją i służbami fiskalnymi. Osoby posiadające informacje o przestępstwach w zakresie kompetencji Prokuratury Europejskiej będą mogły zgłosić je do prokuratorów w Luksemburgu lub biurze prokuratorskim w Polsce” – poinformowała Europejska Prokurator Generalna Laura Codruța Kövesi podczas konferencji prasowej.
Prokuratura Europejska jest odpowiedzialna za ściganie przestępstw finansowych popełnionych na szkodę Unii Europejskiej, w tym oszustw podatkowych, prania pieniędzy i korupcji. EPPO podejmuje działania przygotowawcze, składa akty oskarżenia i reprezentuje interes publiczny przed sądami krajów należących do UE.
Europejska Prokurator Generalna Laura Codruțy Kövesi uważa, że akcesja Polski wzmocni funkcjonowanie Prokuratury Europejskiej i pozwoli lepiej chronić interesy finansowe Unii Europejskiej oraz jej mieszkańców.
Prokuratura Europejska będzie przeprowadzać dochodzenia w Polsce z poszanowaniem prawa krajowego i oskarżenia będą składane przed miejscowymi sądami – powiedziała szefowa instytucji. Apeluje, aby nie traktować Prokuratury Europejskiej jako obcego organu działającego w ramach państwa polskiego. „Naszym celem jest wspólna praca” – podkreśliła Laura Codruța Kövesi, powołując się na swoje blisko trzydziestoletnie doświadczenie w śledzeniu przestępczości.
Minister Sprawiedliwości Adam Bodnar złożył wniosek do Premiera Rzeczypospolitej o przystąpienie Polski do Prokuratury Europejskiej już w pierwszym dniu urzędowania w resorcie sprawiedliwości. Następnie szef rządu, po uzyskaniu zgody Rady Ministrów, opinii komisji parlamentarnych, skierował wniosek do Komisji Europejskiej. Teraz Polska czeka na odpowiedź Komisji.
Zwalczanie nadużyć finansowych wzmocni budżet unijny i umożliwi skuteczniejsze osiąganie celów UE.
Prokuratura Europejska, z siedzibą w Luksemburgu od czerwca 2021 r., obejmuje swoim działaniem 22 z 27 państw członkowskich UE, w tym Polskę, która już teraz współpracuje z nią w zakresie pomocy prawnej, europejskiego nakazu dochodzeniowego i aresztowania.
Informujemy, że komunikaty publikowane są w serwisie PAP w formie dostarczonej przez nadawcę, bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
Na podstawie aktualności z serwisu: pap-mediaroom.pl