Polityka i społeczeństwo

MS: Ustawa Kamilka andndash; standardy ochrony małoletnich (komunikat)

– Ministerstwo Sprawiedliwości informuje, że zgodnie z art. 22b i 22c ustawy z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniem przestępczości na tle seksualnym i ochronie małoletnich, wprowadzono nowe standardy ochrony małoletnich. Ustawa ta, znana jako „ustawa Kamilka”, wejdzie w życie 15 lutego 2024 r. Jednocześnie zostaną wprowadzone przepisy nakładające obowiązek stosowania tych standardów.

– Nowe standardy ochrony małoletnich, określone w art. 22b i 22c ustawy z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniem przestępczości na tle seksualnym i ochronie małoletnich, zaczną obowiązywać od 15 lutego 2024 r. Zmiany te zostały wprowadzone przez tzw. ustawę Kamilka, mającą na celu lepszą ochronę małoletnich. Ministerstwo Sprawiedliwości informuje o obowiązku wprowadzenia nowych standardów ochrony małoletnich zgodnie z nowymi przepisami.

Zgodnie z art. 10 ustawy, podmioty muszą wprowadzić powyższe standardy w ciągu 6 miesięcy od wejścia w życie tzw. ustawy Kamilka, czyli do 15 sierpnia 2024 r. Jest to okres przejściowy, w którym podmioty muszą dostosować swoją działalność do nowych przepisów.

Obowiązek ustalenia standardów ochrony małoletnich dotyczy organów zarządzających jednostkami systemu oświaty, takimi jak przedszkola, szkoły i schroniska młodzieżowe, zgodnie z ustawą Prawo oświatowe z 2016 roku.

2. organ prowadzący:

– jednostką systemu oświaty, o której mowa w art. 2 pkt 9-11 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz. U. z 2023 r. poz. 900). Należą do nich m.in.: placówki opiekuńczo-wychowawcze, internaty, ośrodki szkolno-wychowawcze;

3. organ nadzorujący:

– ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania, o której mowa w art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz. U. z 2023 r. poz. 900);

– inną instytucją edukacyjną, opiekuńczą, wychowawczą, resocjalizacyjną, religijną, artystyczną, medśyczną, rekreacyjną, sportową lub związaną z rozwojem zainteresowań, do której uczęszczają lub przebywają małoletni;

2. organizator działalności dedykowanej małoletnim, obejmującej obszary oświatowe, opiekuńcze, wychowawcze, resocjalizacyjne, religijne, artystyczne, medyczne, rekreacyjne, sportowe oraz związane z rozwijaniem zainteresowań.

3. Firmy hotelarskie, turystyczne oraz inne miejsca zakwaterowania zbiorowego muszą zapewnić ochronę małoletnich.

W Ministerstwie Sprawiedliwości działa Zespół do Spraw Ochrony Małoletnich, który składa się z ekspertów reprezentujących różne instytucje. Ich zadaniem jest opracowywanie standardów i aktualizacja wytycznych co 2 lata.

Nasze zespoły pracują nad przygotowaniem wskazówek i standardów dla różnych rodzajów placówek i działalności, takich jak żłobki, szkoły, przedszkola, hotele i świetlice. Będziemy regularnie udostępniać je w specjalnie przygotowanej zakładce na naszej stronie internetowej.

Informujemy, że wszystkie komunikaty publikowane w serwisie PAP są zamieszczane w formie dostarczonej przez nadawcę, bez wprowadzania zmian przez PAP SA. Nadawca ponosi odpowiedzialność za treść komunikatu, zgodnie z postanowieniami ustawy prawo prasowe, art. 42 ust. 2. (PAP)


Pochodzenie informacji: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM