Biznes i finanse

Polacy pokochali resale. Już 3 na 4 z nas uczestniczy w obiegu przedmiotów z drugiej ręki

Według najnowszego badania Allegro Lokalnie, w 2023 roku aż 75% Polaków skorzystało z możliwości kupna i/lub sprzedaży przedmiotów używanych. Co ciekawe, równie często uczestniczymy w rynku przedmiotów z drugiej ręki zarówno online, jak i offline. Trzy czwarte ankietowanych przyznaje, że nadal ma zamiar aktywnie kupować i sprzedawać używane przedmioty, tak samo jak dotychczas.

Coraz więcej Polaków wykazuje zainteresowanie rynkiem resale. Według badań, aż trzy czwarte dorosłych Polaków planuje sprzedać lub kupić używane przedmioty w 2023 roku, co oznacza wzrost o prawie 10 punktów procentowych w porównaniu do 2021 roku.

Według badania przeprowadzonego przez Allegro Lokalnie pod koniec 2023 roku, 19% respondentów przyznało, że tylko kupuje przedmioty z drugiej ręki, 12% tylko je sprzedaje, a 44% korzysta z obu opcji. Najbardziej aktywną grupą wiekową w obrocie przedmiotami z drugiej ręki są osoby w wieku od 18 do 44 lat, z czego ponad połowa zarówno kupuje, jak i sprzedaje. Allegro Lokalnie nadal utrzymuje się na czołowym miejscu wśród platform sprzedażowych na rynku C2C – użytkownicy szczególnie chętnie korzystają z aplikacji mobilnej Allegro Lokalnie, co skutkuje wzrostem liczby aktywnych ofert wystawionych za jej pośrednictwem o 98% w 2023 roku (w porównaniu z rokiem 2022) oraz znaczącym wzrostem liczby nowych użytkowników (+33% r/r) i wizyt (+50% r/r).

Rynek przedmiotów używanych: moda i nie tylko

Moda dominuje na rynku resale, ale Polacy chętnie kupują też elektronikę, przedmioty kultury i rozrywki oraz rzeczy do domu i ogrodu z drugiej ręki.

Zalety kupowania i sprzedaży przedmiotów używanych

Ankietowani wskazują, że główną motywacją do zakupu używanych przedmiotów są względy ekonomiczne. 64% Polaków uważa, że rosnące ceny nowych produktów sprawiają, że decydują się na zakupy z rynku odsprzedaży. Rynek resale pozwala zaoszczędzić pieniądze, stanowiąc odpowiedź na inflację i wzrost cen na rynku.

Polacy decydują się na zakupy od poprzedniego właściciela z różnych powodów. Niektórzy chcą ograniczyć swój wpływ na środowisko poprzez nadanie przedmiotom drugiego życia, inni z kolei szukają unikatowych, vintage przedmiotów. W ankietach wielu z nich przyznało, że chętnie kupują używane produkty z krótkim okresem przydatności, takie jak ubrania dla dzieci. Jest też grupa osób, która widzi w ofertach z drugiej ręki szansę na zarobek poprzez wtórną sprzedaż z zyskiem.

Właściciele decydują się na sprzedaż głównie z powodu chęci pozbycia się przedmiotu, a także z potrzeby zdobycia dodatkowych środków finansowych – zwłaszcza młodsi ankietowani. Osoby w średnim wieku natomiast częściej podkreślają kwestie związane ze środowiskiem.

Wybór automatów paczkowych jako preferowanej metody dostawy

Badania wykazały, że aż 82% Polaków preferuje odbiór przesyłek w automatach paczkowych, co czyni tę metodę najpopularniejszą. Na drugim miejscu znalazła się dostawa kurierska do domu, wybrana przez 51% respondentów.


Źródło informacji: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM