Wizyta duńskiego króla Fryderyka X w Szczecinie, jako jego pierwsza oficjalna wizyta zagraniczna, była wyjątkowo udana. Pomorze Zachodnie, zwane „Małą Danią”, okazało się idealnym miejscem dla monarchy, ze względu na skalę i wysoki poziom innowacyjności skandynawskich inwestycji w regionie. Podczas tej wizyty został także zapoczątkowany nowy projekt – budowa fabryki produkującej komponenty dla energetyki wiatrowej przez duńską firmę Vestas.
Przedsiębiorstwa duńskie odgrywają wiodącą rolę w inwestycjach zagranicznych w województwie zachodniopomorskim, gdzie funkcjonuje około 100 firm z kapitałem skandynawskim. Pomorski region graniczy z Danią przez Bałtyk na odległość około 100 kilometrów, a rola morza w relacjach między tymi dwoma krajami staje się coraz bardziej istotna ze względu na przyspieszającą się transformację energetyczną i konieczność zredukowania importu paliw kopalnych z Rosji.
„Morze Bałtyckie łączy oba nasze kraje w wielu obszarach, przede wszystkim związanych z walką ze zmianami klimatu i potrzebą wzmocnienia europejskiej suwerenności energetycznej w oparciu o OZE. Warto przy tej okazji przypomnieć o sukcesie wspólnego, polsko-duńskiego projektu gazociągu Baltic Pipe. Teraz czas na kolejne, ambitne projekty m.in. w obszarze morskich elektrowni wiatrowych” – powiedział król Fryderyk X podczas bankietu powitalnego w szczecińskiej filharmonii.
Nowa fabryka duńskiej firmy Vestas na Ostrowie Brdowskim, zlokalizowana na miejscu dawnego zakładu ST3 Offshore, będzie produkować gondole turbin wiatrowych od 2025 roku. Inwestycja ta spowoduje utworzenie 700 nowych miejsc pracy, a król Danii wziął udział w uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod przyszłym obiektem.
„To bardzo dobry dzień nie tylko dla naszej marki, ale też dla Polski i całej Europy. Udowadniamy, że ochrona planety poprzez produkcję i wykorzystanie zeroemisyjnej energii z wiatru okazuje się bardziej opłacalna od jej niszczenia. Polska w tej dziedzinie już dziś pełni funkcję hubu dla całego regionu, ale posiada wystarczające zasoby i potencjał, aby stać się jednym z liderów europejskich w obszarze zielonej energetyki” – podkreślał Henrik Andersen, prezes zarządu Vestas.
„Cieszę się, że Dania — kraj, który ma wielkie doświadczenie w morskiej energetyce wiatrowej, dostrzega i docenia potencjał we współpracy z Polską w tym obszarze” – powiedział Arkadiusz Marchewka, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.
„To, czego jesteśmy dziś świadkami, jest ważnym krokiem w kierunku bardziej zrównoważonej i bezpiecznej przyszłości. To również istotny wkład do europejskiego bezpieczeństwa energetycznego i procesu reindustrializacji naszego kontynentu” – mówił Ignacy Niemczycki, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii.
W ceremonii uczestniczyli także przedstawiciele polskiego rządu, podkreślający znaczenie duńskich inwestycji dla rozwoju gospodarczego Wybrzeża i całego kraju.
Ponadto, podkreślił, że nowa fabryka jest nie tylko częścią energetycznej polityki Polski, ale też wynikiem zaangażowania miasta i regionu Pomorza Zachodniego.
Później Fryderyk X wziął udział w konferencji „Wind, Waves and Wires”, dotyczącej wykorzystania potencjału energetycznego Bałtyku, gdzie podpisano porozumienie o współpracy pomiędzy portami w Szczecinie i Świnoujściu oraz Esbjerg. Sygnatariuszami byli: Jul Pedersen, dyrektor generalny Port Esbjerg oraz dr hab. Stanisław Iwan, p.o. prezesa zarządu Zespołu Portów Morskich Szczecin-Świnoujście.
„Na mocy podpisanego porozumienia porty Szczecin-Świnoujście dołączyły właśnie do Offshore Wind Port Alliance — prestiżowej organizacji zrzeszającej największe europejskie morskie porty energetyki wiatrowej. Obecnie największym wyzwaniem jest dla nas kwestia przepustowości istniejącej infrastruktury portowej, dlatego wzmacniamy naszą współpracę na poziomie operacyjnym i praktycznym, abyśmy mogli przyspieszyć ekologiczną transformację dzięki morskiej energetyce wiatrowej” – powiedział Jul Pedersen.
Podczas wizyty duńskiego króla w Polsce skoncentrowano się głównie na aspektach gospodarczych i biznesowych. Fryderyk X przybył z liczną delegacją rządową i przedstawicielami blisko 40 duńskich firm, aby promować przyjazne środowisku duńskie rozwiązania energetyczne i rolnicze. Spotkał się z Prezydentem RP Andrzejem Dudą oraz Marszałkami Sejmu i Senatu, otworzył Forum Biznesu w Warszawie i zawarł szereg porozumień dotyczących efektywności energetycznej, neutralności klimatycznej i rozwoju odnawialnych źródeł energii, takich jak biogaz.
W trakcie wizyty duńskiego króla w Polsce skoncentrowano się na aspektach gospodarczych i biznesowych. Fryderyk X przybył z liczną delegacją rządową i przedstawicielami blisko 40 duńskich firm, aby promować przyjazne środowisku duńskie rozwiązania energetyczne i rolnicze. Spotkał się z Prezydentem RP Andrzejem Dudą oraz Marszałkami Sejmu i Senatu, otworzył Forum Biznesu w Warszawie i zawarł szereg porozumień dotyczących efektywności energetycznej, neutralności klimatycznej i rozwoju odnawialnych źródeł energii, takich jak biogaz.
Pochodzenie wiadomości: pap-mediaroom.pl