Biznes i finanse

Polski projekt budowy SMR-ów z poparciem Komisji Europejskiej

Według najnowszego celu klimatycznego Komisji Europejskiej, Unia Europejska ma zamiar zredukować emisję gazów cieplarnianych o 90 proc. oraz zużycie paliw kopalnych o 80 proc. do 2040 roku. Aby osiągnąć ten cel, „unijny rząd” planuje wykorzystanie technologii małych reaktorów jądrowych (SMR), w tym reaktora opracowywanego przez Orlen Synthos Green Energy, który może zostać zainstalowany w Polsce jeszcze w tym dziesięcioleciu.

KE wyznaczyła termin redukcji emisji na 16 lat, a polska energetyka i ciepłownictwo wciąż opierają się na węglu w ok. 2/3. Rafał Kasprów, prezes zarządu Orlen Synthos Green Energy (OSGE), podkreślił podczas konferencji w siedzibie Polskiej Agencji Prasowej, że to ogromne wyzwanie dla polskiej gospodarki i społeczeństwa, nie tylko z perspektywy unijnej polityki klimatycznej.

„W następnych dekadach mierzyć się będziemy ze zjawiskiem rosnącej luki na rynku mocy. Wygaszanie kolejnych bloków węglowych może spowodować, że w całym systemie energetycznym może brakować nawet 14 GW rocznie już w połowie lat trzydziestych. To zaś stawia pod znakiem zapytania rozwój i konkurencyjność naszego przemysłu oraz bezpieczeństwo dostaw prądu i ciepła do polskich gospodarstw domowych” – przestrzegał prezes OSGE.

W odpowiedzi na oba kryzysy, klimatyczny i energetyczny, Komisja Europejska ogłosiła utworzenie specjalnego sojuszu przemysłowego, dedykowanemu powstawaniu małych reaktorów jądrowych (SMR) na obszarze Unii Europejskiej. Celem jest jak najszybsze stworzenie sieci tych reaktorów, co ma przyczynić się do rozwiązania obu problemów.

SMR-y są wskazywane jako technologia mogąca przyczynić się do rozwiązania problemów kryzysu klimatycznego i energetycznego. Ich szybkie powstawanie ma być priorytetem dla Unii Europejskiej, co zostało potwierdzone przez utworzenie specjalnego sojuszu przemysłowego przez Komisję Europejską.

„Jako najbardziej zaawansowany projekt SMR-owy w Polsce, bazujący na kapitale prywatnym, a więc bez obciążania finansów publicznych, mamy największe szanse, aby szybko i skutecznie dokonać głębokiej dekarbonizacji w polskim ciepłownictwie i energetyce. Jest to o tyle istotne, że ze względu na konieczne wygaszanie mocy wytwórczych, decyzje i działania dla polskich projektów energetycznych muszą być podejmowane już teraz” – mówił Rafał Kasprów.

OSGE rozwija i promuje technologię BWRX-300, małego reaktora modułowego o mocy 300 MWe. Dzięki swoim niewielkim rozmiarom, porównywalnym do boiska piłkarskiego, tego typu SMR-y mogą być łatwo zlokalizowane w różnych miejscach, minimalizując wpływ na środowisko i integrację z istniejącą infrastrukturą przesyłową. Współpraca OSGE z amerykańsko-japońskim gigantem technologicznym GE-Hitachi umożliwia rozwój tego przedsięwzięcia.

„Nie mając w Polsce doświadczenia z energetyką jądrową, od początku postawiliśmy na stabilnego, wiarygodnego partnera, dysponującego gotowym łańcuchem dostaw oraz sprawdzoną technologią. Nie planujemy żadnych eksperymentów i w trakcie eksploatacji przyszłych SMR-ów będziemy bazować na licencjonowanym paliwie produkowanym w USA i Hiszpanii” – zaznaczał Jacek Drózd, wiceprezes zarządu Orlen Synthos Green Energy.

Nowy mały reaktor BWRX-300 ma potencjał zmniejszenia emisji CO2 o 176 mln ton i zapobieżenia spaleniu 65 mln ton węgla przez kolejne sześć dekad. Inwestycja w SMR-y będzie miała również pozytywny wpływ na polską gospodarkę, przynosząc ponad 24 mld zł wartości dodanej brutto i tworząc 2,7 tys. nowych miejsc pracy w okresie inwestycyjnym i 60-letniej działalności operacyjnej reaktora.

„To również olbrzymia szansa na szereg zamówień dla polskich dostawców i podwykonawców, z którymi już teraz ściśle współpracują zarówno General Electric, jak i Hitachi, posiadające nad Wisłą wielkie zakłady mogące produkować na potrzeby przyszłej sieci BWRX-300” – zauważył Rafał Kasprów.

OSGE Initiative has already issued six fundamental decisions and initiated three proceedings in the Main Directorate for Environmental Protection to issue environmental conditioning decisions. Cross-border consultations have also begun regarding three locations for the first Orlen and Synthos SMRs: in Stawy Monowskie, Włocławek and Ostrołęka. In this regard, discussions will be held with Austria, Belarus, the Czech Republic, Lithuania, Germany and Slovakia.

„Wierzymy w możliwość szybkiego uzyskania wszystkich niezbędnych pozwoleń oraz ponadpartyjne wsparcie dla naszych działań. Nie istnieje bowiem żadna lepsza alternatywa niż rozporoszona energetyka jądrowa oparta na SMR-ach, szczególnie w wypadku ciepłownictwa, gdzie zastosowanie wielkoskalowej energetyki jądrowej jest utrudnione przez bliskość wielkich aglomeracji miejskich” – tłumaczył prezes OSGE.

„Bezpieczeństwo energetyczne to obecnie kluczowy element szerszej strategii rozwojowej i obronnej każdego kraju, zwłaszcza położonego w tak newralgicznym miejscu na mapie kontynentu jak Polska” – podkreślał prof. Wacław Gudowski z Politechniki Królewskiej w Sztokholmie.


Pochodzenie informacji: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM