Biznes i finanse

MI: spotkanie polskich ministrów ds. infrastruktury oraz rozwoju i technologii z wicekanclerzem, federalnym ministrem gospodarki i ochrony klimatu Niemiec (komunikat)

Nowy cel klimatyczny Komisji Europejskiej dla całej UE to redukcja emisji gazów cieplarnianych o 90 proc. i zużycia paliw kopalnych o 80 proc. do 2040 roku. Jego osiągnięcie będzie możliwe m.in. dzięki szerokiemu wykorzystaniu technologii małych reaktorów jądrowych (SMR), a pierwszy z nich, opracowywany przez Orlen Synthos Green Energy, może stanąć w Polsce jeszcze w tej dekadzie.

Ministerstwo Infrastruktury ogłasza:

Spotkanie ministra infrastruktury Dariusza Klimczaka i ministra rozwoju i technologii Krzysztofa Hetmana z wicekanclerzem Republiki Federalnej Niemiec, ministrem gospodarki i ochrony klimatu Robertem Habeckiem odbyło się w Warszawie. Głównym tematem rozmów było omówienie wpływu umowy między Unią Europejską a Ukrainą na rynek transportu drogowego towarów i ewentualne zmiany w niej.

„Umowa między Unią Europejską a Ukrainą w sprawie transportu drogowego towarów miała na celu wsparcie gospodarcze dla naszego wschodniego sąsiada, który stał się ofiarą agresji ze strony Rosji. Po półtora roku obowiązywania umowy, która liberalizowała transport i likwidowała konieczność uzyskiwania zezwoleń na przewozy dwustronne i tranzytowe przez ukraińskich przewoźników, nastąpiło zachwianie równowagi na rynku unijnych przewozów drogowych. W listopadzie 2023 r. polscy przewoźnicy rozpoczęli protesty na drogach prowadzących do polsko-ukraińskich przejść granicznych. Po trudnych negocjacjach z przedstawicielami przewoźników protest został zawieszony, jednakże wciąż podnoszą oni postulat wprowadzenia zmian w umowie między UE a Ukrainą” – powiedział minister infrastruktury Dariusz Klimczak.

Podczas dzisiejszego spotkania z Wicekanclerzem Republiki Federalnej Niemiec, Minister Infrastruktury postanowił poprosić o wsparcie w pracach nad zmianą i uszczegółowieniem umowy między Unią Europejską a Ukrainą, aby umożliwić zachowanie konkurencyjności na europejskim rynku międzynarodowych przewozów drogowych. Istotnym elementem zmiany będzie wprowadzenie rozwiązań eliminujących wykonywanie niedozwolonych operacji transportowych zgodnie z Umową. Strony omówiły również kwestię działania ukraińskiego systemu e-kolejka, zwracając uwagę na jego nieoptymalne funkcjonowanie, które było jednym z głównych powodów protestów polskich przewoźników.

Propozycje zmian w umowie między Unią Europejską i Ukrainą zostały przekazane do Komisji Europejskiej 16 stycznia br. Minister Dariusz Klimczak omawiał tę kwestię podczas spotkań m.in. z europejską komisarz ds. transportu Adiną Vălean, wicepremierem z ds. odbudowy, ministrem ds. rozwoju gmin, terytoriów i infrastruktury Ukrainy Oleksandrem Kubrakovem, a także ministrem transportu i komunikacji Litwy Mariusem Skuodisem.

UWAGA: Komunikaty publikowane na serwisie PAP są publikowane w formie dostarczonej przez nadawcę, bez wprowadzania przez PAP SA w likwidacji jakichkolwiek zmian w ich treści. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść zgodnie z postanowieniami art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)


Źródło dystrybucji: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM