Polityka i społeczeństwo

MRiT: nowe otwarcie w polsko-niemieckich relacjach (komunikat)

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłasza, że dzisiaj odbyło się spotkanie ministrów Krzysztofa Hetmana i Dariusza Klimczaka z wicekanclerzem, federalnym ministrem gospodarki i ochrony klimatu Niemiec Robertem Habeckiem. Omawiano wyzwania gospodarcze Polski i Niemiec oraz gospodarkę morską.

W atmosferze zacieśniania współpracy odbyło się dzisiejsze spotkanie ministrów Krzysztofa Hetmana i Dariusza Klimczaka z wicekanclerzem, federalnym ministrem gospodarki i ochrony klimatu Niemiec Robertem Habeckiem. Dyskutowano także o wyzwaniach stojących przed gospodarkami Polski i Niemiec, w tym o gospodarce morskiej.

„Rozwój polskiej gospodarki to dobra wiadomość dla Niemiec, ale równie istotna jest kondycja niemieckiego przemysłu dla Polski. W obliczu trudnych czasów, włączając w to konsekwencje napaści Rosji na Ukrainę, ważne jest, aby Polska i Niemcy mogły polegać na sobie jako niezawodni partnerzy i przyjaciele” – zaznaczył minister rozwoju i technologii Krzysztof Hetman podczas spotkania.

Szef MRiT zaznaczył, że oba kraje mają wspólny interes w rozwoju dalszej współpracy gospodarczej.

Dodał, że nadchodzą dobre czasy współpracy w ramach formuły weimarskiej, w przyjaznej atmosferze.

Wicekanclerz i federalny minister gospodarki i ochrony klimatu Niemiec Robert Habeck podkreślił, że Polska jest bliskim sojusznikiem i jednym z najważniejszych partnerów handlowych Niemiec, a ożywienie współpracy jest kluczowe dla obu krajów.

Ministrowie obu krajów omawiali nie tylko współpracę gospodarczą, ale także kwestie związane z odbudową Ukrainy, sytuację na granicy polsko-ukraińskiej, współpracę na forum unijnym oraz gospodarkę morską. Spotkanie stanowiło okazję do dyskusji na temat potencjalnej współpracy firm polskich i niemieckich z partnerami z Ukrainy, a także dotyczyło polityki przemysłowej, polityki cyfryzacji oraz polskiej prezydencji w UE w pierwszym półroczu 2025 r.

Wzajemne relacje handlowe Polski i Niemiec

Niemcy stanowią najważniejszego partnera handlowego Polski, z obrotami handlowymi w 2022 roku wynoszącymi niemal 169 mld euro (95,5 mld euro eksportu i 73,3 mld euro importu).

Dane Federalnego Urzędu Statystycznego Niemiec wskazują, że Polska zajęła 4. miejsce na świecie pod względem dostaw towarów na rynek niemiecki i 5. miejsce jako odbiorca towarów z Niemiec w 2022 roku. Podsumowując, Polska była 5. największym partnerem handlowym Niemiec na świecie.

Według najnowszych danych NBP, Niemcy zajmują drugie miejsce pod względem wielkości inwestycji zagranicznych w Polsce, tuż po Holandii. Wartość kapitału zainwestowanego przez niemieckie firmy na koniec 2022 roku przekroczyła 42,5 mld euro.

UWAGA: Komunikaty publikowane w serwisie PAP są prezentowane w oryginalnej formie dostarczonej przez nadawcę, bez wprowadzania jakichkolwiek zmian przez PAP SA w likwidacji. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za treść zgodnie z postanowieniami art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)


Wiadomości dystrybuowane przez: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM