Wiadomości Polska Biznes i finanse Rada ATRC ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich wprowadza globalną platformę na rzecz prac badawczo-rozwojowych w dziedzinie technologii podczas WGS 2024, przeznaczając 200 mln USD na przyspieszenie innowacji w krajach rozwijających się
Biznes i finanse

Rada ATRC ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich wprowadza globalną platformę na rzecz prac badawczo-rozwojowych w dziedzinie technologii podczas WGS 2024, przeznaczając 200 mln USD na przyspieszenie innowacji w krajach rozwijających się

Według najnowszego celu klimatycznego Komisji Europejskiej, Unia Europejska ma zamiar zredukować emisję gazów cieplarnianych o 90 proc. oraz zużycie paliw kopalnych o 80 proc. do 2040 roku. Aby osiągnąć ten cel, planuje się wykorzystanie technologii małych reaktorów jądrowych (SMR), a pierwszy z nich może zostać zainstalowany w Polsce jeszcze w tej dekadzie przez Orlen Synthos Green Energy.

Podczas Światowego Szczytu Rządów 2024 Rada ds. Badań nad Zaawansowanymi Technologiami (ATRC) z Zjednoczonych Emiratów Arabskich ogłosiła inicjatywę mającą na celu ułatwienie globalnego dostępu do nowatorskich rozwiązań technologicznych. ATRC zachęca wszystkie narody poszukujące rozwiązań z zakresu BiR do udziału w wyzwaniach technologicznych, oferując pokrycie kosztów zasobów i badań naukowych poprzez towarzyszący fundusz, co wzmacnia pozycję krajów rozwijających się za pomocą zaawansowanych innowacji technologicznych.

Jako główny motor napędowy ekosystemu Abu Zabi i całych Zjednoczonych Emiratów Arabskich w obszarze zaawansowanych prac badawczo-rozwojowych, inicjatywa podkreśla zobowiązanie ATRC do promowania zrównoważonego rozwoju i globalnego dobrobytu. W dobie szybkiej transformacji technologicznej, celem platformy jest redukcja różnic w zakresie stanu technologii pomiędzy krajami na świecie poprzez dostarczenie spersonalizowanych rozwiązań, które mogą sprostać pilnym potrzebom każdego z nich.

Platforma ATRC przekazała fundusz w wysokości 200 mln USD na przyspieszenie innowacji, zwłaszcza w krajach wschodzących i rozwijających się, aby ułatwić rozwój zaawansowanych rozwiązań technologicznych. Dzięki temu państwa te będą w stanie nadążyć za najnowszymi osiągnięciami technologicznymi.

Globalna platforma ATRC na rzecz prac badawczo-rozwojowych w dziedzinie technologii zachęca do składania wniosków rządy, organizacje i kwalifikujące się zainteresowane strony z całego świata, kładąc nacisk na współpracę oraz włączenie. Projekty, które pasują do misji platformy, mogą otrzymać wsparcie w sześciu sektorach priorytetowych: przestrzeń powietrzna i kosmiczna; żywność i rolnictwo; ochrona zdrowia; bezpieczeństwo; zrównoważony rozwój, środowisko i energia; oraz transport, po przejściu rygorystycznego procesu oceny.

„Zobowiązaliśmy się do wzmacniania pozycji wszystkich krajów, dostarczając środki pozwalające na prosperujący rozwój w świecie napędzanym rozwiązaniami technologicznymi. ATRC jest gotowa do współpracy z krajami z całego świata, wykorzystując swoją wiedzę technologiczną w celu stawienia czoła napotykanym przez nie wyzwaniom i pobudzenia wspólnych postępów w erze stymulowanej sztuczną inteligencją” – powiedział Jego Ekscelencja Faisal Al Bannai, sekretarz generalny ATRC, podkreślając ogromny wpływ inicjatywy na całym świecie.

Przez niemal cztery lata ATRC zebrała ponad 850 badaczy z 70 krajów, tworząc solidny ekosystem prac badawczo-rozwojowych. Działający pod auspicjami ATRC, ASPIRE pozyskuje fundusze na zasadzie crowdsourcingu dla utalentowanych twórców z całego świata poprzez wyzwania i konkursy. TII koncentruje się na badaniach stosowanych o celowych rezultatach, a VentureOne wprowadza opracowywane rozwiązania na rynek.

ATRC oferuje różnorodne możliwości, w tym rozwiązania z zakresu kwantowej technologii i sztucznej inteligencji, autonomicznej robotyki, kryptografii, zaawansowanych materiałów, napędów oraz technologii kosmicznych, które przekuwają potrzeby technologiczne w innowacje.

ATRC oferuje kompleksową pomoc w identyfikacji i rozwiązaniu problemów technologicznych, dostosowując się do potrzeb konkretnych podmiotów. Dzięki globalnej obecności, Rada zapewnia wsparcie na całym świecie, umożliwiając innowacje na międzynarodową skalę.

„Za pomocą tej platformy pomożemy zidentyfikować niewykorzystany potencjał w zakresie innowacji na całym świecie, uwalniając tym samym moc transformacyjnych technologii i pobudzając wzrost gospodarczy” – powiedział dr Ray O. Johnson, dyrektor generalny oddziału ATRC ds. globalnych badań stosowanych, wyrażając entuzjazm wobec potencjału funduszu pod względem przyspieszenia tempa innowacji.

Al Bannai będzie głównym prelegentem podczas sesji plenarnej Światowego Szczytu Rządów, gdzie przedstawi swoje poglądy na temat rozwoju sztucznej inteligencji i pojawiających się możliwości.

ATRC apeluje do poszczególnych krajów o współpracę i wkład w światową panoramę technologiczną. Osoby zainteresowane uzyskaniem więcej szczegółów na temat funduszu ATRC na rzecz prac badawczo-rozwojowych w dziedzinie technologii, mogą skontaktować się z Radą za pośrednictwem ASPIRE, pod adresem aspireuae.ae.

„Jesteśmy tu, by identyfikować luki technologiczne i ułatwiać opracowywanie zaawansowanych rozwiązań, których poszczególne kraje mogą potrzebować w celu zapewnienia sobie odporności na przyszłość” – powiedział Stephane Timpano, dyrektor generalny ASPIRE.

Instytut Innowacji Technologicznych (TII) kontynuuje swoje starania na rzecz wsparcia szerszego wdrażania zaawansowanych technologii. W zeszłym roku udostępnił swój otwarty wiodący duży model językowy Falcon 40B bez opłat licencyjnych, działając w ramach licencji Apache 2.0.

*Źródło: AETOSWire

Tłumaczenie niniejszego zawiadomienia ma charakter wyłącznie orientacyjny. Jedynie tekst oryginalny w języku źródłowym ma znaczenie prawne, dlatego należy interpretować go w odniesieniu do tego tekstu.


Źródło wiadomości: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version