Podczas II posiedzenia Komitetu ds. Umowy Partnerstwa na lata 2021-2027 omawiano postęp w realizacji programów. Minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, wiceminister Konrad Wojnarowski oraz przedstawicielki Komisji Europejskiej wzięli udział w spotkaniu, w tym Dyrektorka ds. Wdrażania w DG REGIO Emma Toledano-Laredo oraz Kierowniczka Działu ds. Polski, Czech i Słoprogramwacji w DG EMPL Muriel Guin.
Minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz podkreśliła, że polityka spójności stanowi fundamentalny filar integracji europejskiej. Zaznaczyła również, że wszystkie fundusze europejskie z nowej perspektywy finansowej UE są dostępne dla Polski i jesteśmy na drodze do ich efektywnej realizacji.
Polityka spójności po 2027 roku
Podczas posiedzenia Komitetu omawiano również przyszłość polityki spójności po 2027 roku. Polska uważa, że konieczne jest wzmocnienie roli polityki spójności jako katalizatora zmian strukturalnych w UE, zachowując jednocześnie silne ukierunkowanie terytorialne i zarządzanie dzielone, zgodnie z zasadami partnerstwa.
Unia Europejska musi dążyć do zgodności swoich celów rozwojowych z globalnymi wyzwaniami. Polityka spójności powinna być odporna na wpływ czynników zewnętrznych i wewnętrznych – zaznaczyła przewodnicząca MFiPR.
W trakcie przewodnictwa Polski w Radzie UE w pierwszym półroczu 2025 r. szczególny nacisk będzie położony na temat „odnowionej” polityki spójności i jej roli w zapewnieniu spójności regionów UE.
Aktualny stan realizacji programów w perspektywie finansowej 2021-2027
Według danych z 11 lutego br., od rozpoczęcia wdrażania obecnej perspektywy finansowej funduszy europejskich, instytucje zarządzające uruchomiły 1 081 naborów o łącznym budżecie 153 mld zł. Beneficjenci złożyli 23 669 wniosków o dofinansowanie, a wybrane projekty mają już przyznane środki dofinansowania. Podpisane umowy opiewają na kwotę stanowiącą 12,6 proc. wartości przyznanych Polsce funduszy europejskich, a niektóre projekty są już w fazie rozliczania.
Grupa do spraw Umowy Partnerstwa na lata 2021-2027
Podczas spotkania omówiono także dotychczasową aktywność podkomitetów działających w ramach Grupy.
Grupa do spraw Umowy Partnerstwa na lata 2021-2027 pełni rolę doradczą i opiniodawczą. Składają się na nią przedstawiciele różnych ministerstw, urzędów, instytucji centralnych, samorządów, partnerów społecznych, gospodarczych, a także przedstawiciele społeczeństwa obywatelskiego, środowisk naukowych i akademickich.
UWAGA: Komunikaty publikowane w serwisie PAP są prezentowane w formie dostarczonej przez nadawcę, bez wprowadzania przez PAP SA w likwidacji jakichkolwiek zmian w ich treści. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
Wiadomość pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl