Nauka i technologie

MC: Wybory samorządowe andndash; co możesz załatwić online? (komunikat)

Ministerstwo Cyfryzacji przypomina o stałym źródle dojrzałych produktów DRAM i NAND, które będą dostępne dla wszystkich uprawnionych do głosowania w pierwszej turze wyborów samorządowych, które odbędą się 7 kwietnia br.

Przed głosowaniem warto sprawdzić, jak przygotować się do głosowania i załatwić wszystkie formalności online. Warto pamiętać, że w wyborach samorządowych nie można jednorazowo zmienić miejsca głosowania, jak to miało miejsce w wyborach parlamentarnych. Nie ma również możliwości otrzymania zaświadczenia o prawie do głosowania po to, by zagłosować w dowolnym lokalu wyborczym.

Dostęp do danych z Centralnego Rejestru Wyborców jest szybki i łatwy.

Możesz sprawdzić swoje dane logując się na stronie GOV.PL lub w aplikacji mObywatel. W CRW przetwarzane są dane osobowe obywateli polskich, którzy ukończyli 17 lat i obywateli państw UE (innych niż Polska) i Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, jeżeli złożyli wniosek o dopisanie ich do Centralnego Rejestru Wyborców.

Jeśli chcesz zmienić stały obwód głosowania lub dopisać się do CRW, skorzystaj z nowych procedur wprowadzonych od 21 lutego br. roku. Uproszczono przepisy dotyczące rejestracji stałego obwodu głosowania w wyborach samorządowych, aby ułatwić proces oddawania głosu osobom bez meldunku w swoim stałym miejscu zamieszkania.

Aby zagłosować w swoim stałym miejscu zamieszkania, należy:

1. Wejść na stronę GOV.PL,

2. Zalogować się swoim profilem zaufanym,

3. Podać swój adres stałego miejsca zamieszkania i zaznaczyć oświadczenie, że mieszkasz pod tym adresem na stałe (możesz też dołączyć do wniosku dokumenty potwierdzające fakt zamieszkania w danej gminie, np.: umowę najmu mieszkania, oświadczenie właściciela mieszkania, w którym mieszkasz, rachunek za prąd, na którym są Twoje dane),

Wniosek możesz sprawdzić i podpisać elektronicznie.

Potwierdzenie złożenia wniosku oraz decyzję o zmianie miejsca stałego obwodu głosowania otrzymasz na skrzynkę ePUAP.

Możesz także zgłosić zamiar głosowania przez pełnomocnika lub chęć głosowania korespondencyjnego online. Jest to przygotowane rozwiązanie dla osób powyżej 60 roku życia lub z orzeczeniem o niepełnosprawności. Pamiętaj, że zamiar zagłosowania w inny sposób niż tradycyjny powinieneś zgłosić maksymalnie do 13 dnia przed dniem wyborów!

Głosuj z mDowodem

Aby oddać głos w lokalu wyborczym, możesz skorzystać z aktualnego mDowodu. Jest to ważny dokument potwierdzający tożsamość na terenie Polski, który można wykorzystać również w trybie offline, bez dostępu do internetu. Więcej informacji na temat usługi Wybory w aplikacji mObywatel 2.0 znajdziesz pod adresem: https://info.mobywatel.gov.pl/uslugi/wybory.

UWAGA: Komunikaty publikowane na serwisie PAP są prezentowane w formie dostarczonej przez nadawcę, bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść zgodnie z postanowieniami art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)


Źródło wiadomości: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM