Badana grupa leków, jak beta-blokery, głównie stosowana jest w leczeniu chorób krążenia. Niestety, ich pozostałości nie są usuwane w oczyszczalniach ścieków, co stanowi zagrożenie dla środowiska naturalnego. Biolożka z Uniwersytetu Śląskiego prowadzi badania nad bakteriami, które mogą rozkładać te substancje.
„Beta-blokery to nasze osiągnięcie cywilizacyjne, dzięki któremu możemy poprawić nasze zdrowie i jakość życia. Z drugiej strony, środowisko nie jest przystosowane do radzenia sobie z nowymi substancjami i nie potrafi degradować tego, co my, ludzie, tam wprowadzamy. Dlatego wiele związków się kumuluje w glebie czy wodzie i w dłuższym czasie może mieć działanie toksyczne” – tłumaczyła w rozmowie z Nauką w Polsce dr Anna Dzionek z Wydziału Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego.
Metoprolol i propranolol należą do najczęściej stosowanych beta-blokerów. Są one wykorzystywane przede wszystkim w leczeniu chorób serca, takich jak nadciśnienie, ale także w terapii migren i stanów lękowych.
Beta-blokery, takie jak metoprolol i propranolol, są powszechnie stosowane w leczeniu chorób serca, takich jak nadciśnienie, ale również w łagodzeniu migren i stanów lękowych.
Według badania z 2013 roku, beta-blokery znalazły się na liście 20 najczęściej występujących farmaceutyków w wodach Europy.
Aby dowiedzieć się więcej, odwiedź stronę Bakterie, które mogą rozłożyć beta-blokery w środowisku – poszukiwane! | Nauka w Polsce
Informacja pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl