Biznes i finanse

Robot humanoidalny Navigator andalpha;: SUPCON integruje sztuczną inteligencję z robotyką

Praca w sektorze OZE, w tym na farmach wiatrowych, oferuje doskonałe możliwości rozwoju zawodowego zarówno dla osób pracujących w innych obszarach sektora energetycznego, jak i dla tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją karierę zawodową. Według badania „Rozwój sektora OZE” przeprowadzonego przez SW Research, Polacy dostrzegają liczne korzyści z pracy w tej branży, w tym jej przyszłościowy charakter (co wskazało niemal 40% ankietowanych), atrakcyjne zarobki oraz szerokie perspektywy rozwoju zawodowego. Dodatkowo, istotne jest poczucie misji oraz perspektywa dużego zapotrzebowania na pracowników w najbliższych latach.

W dniu 28 marca 2024 r. prezes i dyrektor generalny SUPCON, George Cui Shan, udzielił wywiadu poświęconego niedawno utworzonemu Ośrodkowi Innowacji w dziedzinie Robotów Humanoidalnych Zhejiang (dalej zwanym „Ośrodkiem Innowacji”) oraz debiutowi pierwszego autorskiego robota humanoidalnego Navigator α. Jako główny udziałowiec Ośrodka Innowacji, SUPCON z entuzjazmem przyjmuje możliwość współpracy pomiędzy środowiskiem akademickim a przemysłowym w dziedzinie robotyki humanoidalnej oraz przyszłych zastosowań tych robotów w różnych scenariuszach przemysłowych.

Ośrodek Innowacji w dziedzinie Robotów Humanoidalnych Zhejiang prowadzi badania nad technologią inteligentnych sensorów i sterowania oraz rozwija w pełni funkcjonalne roboty. Ośrodek pełni rolę kompleksowego centrum badań technologicznych, rozwoju produktów, inkubatora talentów i rozwoju przemysłowego. Dzięki wsparciu ośrodka SUPCON, realizujemy strategiczną wizję łączenia AI z robotyką, aby aktywnie uczestniczyć w inteligentnej transformacji branży robotów humanoidalnych.

Navigator α to nowy robot humanoidalny, który charakteryzuje się wysokością 1,5 metra i wagą 50 kg. Wyposażony jest w zaawansowane komponenty, takie jak najnowocześniejsza przekładnia planetarna, lekkie humanoidalne ramiona mechaniczne oraz ramię chwytne z różnymi stopniami swobody. Ramię to posiada 15 stawów palcowych i sześć aktywnych stopni swobody, jest lekkie (masa 600 g) i osiąga prędkość przegubu na poziomie 150 stopni na sekundę, a siła opuszki palca wynosi 10 N. Navigator α wykorzystuje innowacyjne technologie, takie jak wielkoskalowe modele AI, aby osiągnąć przełomowe postępy zarówno w zakresie sprzętowym, jak i w algorytmach. Robot znalazł zastosowanie i został wysoko oceniony w kilku sprawdzonych projektach.

George podkreśla, że współpraca między SUPCON i Centrum Innowacji ma na celu osiągnięcie przełomów w technologii AI i jej zastosowaniach przemysłowych, w przeciwieństwie do tradycyjnych robotów humanoidalnych, które koncentrują się głównie na łączeniu części i na całym systemie. W erze przemysłowej sztucznej inteligencji innowacje w robotyce muszą wykraczać poza zwykłe możliwości operacyjne i obejmować planowanie, w którym sztuczna inteligencja pełni funkcję przemysłowego „mózgu”. Ponadto, przyszłość robotów humanoidalnych zależy od ich wykorzystania w określonych scenariuszach i branżach, a kluczowe znaczenie ma wypełnienie luki między badaniami technologicznymi a popytem przemysłowym, co pozwoli na dalszy rozwój branży.


Informacja dystrybuowana przez: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM