Polityka i społeczeństwo

MS: Zmiany w przepisach dotyczących prawa spadkowego (komunikat)

Ministerstwo Sprawiedliwości ogłasza aktualizację prawa spadkowego, w tym zmiany dotyczące przesłanek sporządzenia testamentu ustnego, uregulowania testamentu wojskowego w Kodeksie cywilnym oraz rozszerzenia katalogu podmiotów, które nie mogą być świadkami testamentu.

Pytania dotyczące nowych przepisów można kierować do Ministerstwa Sprawiedliwości.

Proponowane zmiany w prawie spadkowym mają na celu zaostrzenie warunków umożliwiających sporządzenie testamentu ustnego. Nowe przepisy mają na celu minimalizację ryzyka fałszowania tego rodzaju testamentów. Testament ustny będzie można sporządzić tylko w sytuacjach, w których sporządzenie testamentu w formie pisemnej jest niemożliwe lub znacznie utrudnione z powodu wystąpienia szczególnych i nagłych okoliczności, takich jak nagła poważna choroba. Dodatkowo, osoba sporządzająca testament musi mieć obawę rychłej śmierci. Projekt Ministerstwa Sprawiedliwości łączy te dwie przesłanki, które dotychczas musiały zaistnieć osobno, aby sporządzić testament ustny.

Ministerstwo Sprawiedliwości proponuje nowe rozwiązania, które umożliwią sporządzenie testamentu ustnego audiowizualnego za pomocą technik audiowizualnych, takich jak nagranie wideo. W przeciwieństwie do tradycyjnej formy testamentu ustnego, nowa wersja pozwoli na sporządzenie go bez konieczności obecności świadków.

Zaproponowane zmiany skrócą termin stwierdzenia treści testamentu ustnego. Według nowych przepisów treść testamentu będzie musiała być stwierdzona niezwłocznie, ale nie później niż w ciągu miesiąca od jego sporządzenia. Jeśli spadkodawca umrze, treść testamentu będzie można stwierdzić wyłącznie przed sądem, w terminie 3 miesięcy od śmierci spadkodawcy.

Zmiany dotyczące ważności testamentów szczególnych również zostaną wprowadzone. Obecnie zachowują one moc przez maksymalnie 6 miesięcy od ustania okoliczności, które uzasadniały ich sporządzenie. Projekt Ministerstwa Sprawiedliwości skraca ten czas do 3 miesięcy (1 miesiąca w przypadku testamentu audiowizualnego).

Nowelizacja Kodeksu cywilnego wprowadzi instytucję testamentu wojskowego, która dotychczas była regulowana przez rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej. Zmiana ta spowoduje, że wszystkie formy testamentu będą uregulowane w Kodeksie cywilnym, co rozwiąże dotychczasowe wątpliwości konstytucyjne dotyczące regulacji testamentu wojskowego przez rozporządzenie. Dodatkowo, zlikwidowany zostanie testament podróżny, który ma niewielkie znaczenie praktyczne.

Planowane jest rozszerzenie katalogu osób wykluczonych jako świadkowie testamentu, obejmujące partnerów, krewnych, powinowatych do czwartego stopnia oraz osoby uprawnione do reprezentacji osób prawnych, dla których przewidziano korzyść w testamencie.

Projekt nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego obejmuje zmiany dotyczące regulacji testamentu ustnego audiowizualnego oraz odpowiada na postulat Rzecznika Praw Obywatelskich w kwestii tzw. podwójnych postanowień spadkowych. Proponowane zmiany mają na celu zapobieganie sytuacjom, w których istnieją dwa postanowienia o nabyciu spadku po tej samej osobie, co powodowało problemy przed urzędami z powodu rozbieżności w zakresie podstawy tytułu prawnego do spadku. Zgodnie z proponowanym rozwiązaniem, sąd będzie miał kompetencję do uchylenia – także z urzędu i na posiedzeniu niejawnym – prawomocnego postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku, jeżeli w odniesieniu do tego samego spadku zostało wcześniej wydane prawomocne postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku.

Aktualnie trwa proces uzgadniania projektu Ministerstwa Sprawiedliwości w ramach resortu.

UWAGA: Komunikaty publikowane na serwisie PAP są prezentowane w formie oryginalnej, bez żadnych zmian wprowadzonych przez PAP SA. Nadawca komunikatu ponosi pełną odpowiedzialność za treść, zgodnie z przepisami prawa prasowego. (PAP)


Źródło informacji: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM