Viktorię to anonimowy czatbot, który jest dostępny 24/7 i udziela pomocy w języku polskim i ukraińskim przez aplikację WhatsApp pod numerem +48 602 882 844. Stworzony przez fundację Feminoteka, jest dedykowany kobietom i służy do udzielania odpowiedzi na pytania dotyczące przemocy ze względu na płeć.
Podczas debaty na temat przeciwdziałania przemocy wobec kobiet i systemowego wsparcia, zorganizowanej pod patronatem minister ds. równości, Katarzyny Kotuli, zaprezentowano nowe narzędzie pomocowe Feminoteki.
Czym jest przemoc ze względu na płeć? Jakie prawa mają kobiety w Polsce, jeśli doświadczają przemocy, w tym seksualnej? Gdzie można szukać pomocy? Te pytania znajdują odpowiedź w licznych artykułach i serwisach organizacji kobiecych i pomocowych w sieci. Jednak czy łatwo jest znaleźć informacje w pigułce i skutecznie uzyskać pomoc?
„System opieki nad osobami pokrzywdzonymi przemocą seksualną w Polsce nie działa, mimo że do jego wdrożenia Polska zobowiązała się w 2015 roku, ratyfikując konwencję stambulską. Przez lata organizacje społeczne, takie jak Feminoteka, starały się wypełniać lukę. Realizujemy nasze projekty, jak otwarty w 2023 roku w Warszawie punkt pomocy dla kobiet po doświadczeniu gwałtu i najnowsze narzędzie oparte na AI, czyli czatbotka Viktoria” – mówi Joanna Piotrowska, andragożka, trenerka i ekspertka antyprzemocowa, założycielka i prezeska Feminoteki.
Chcesz szybko uzyskać informacje na temat przemocy ze względu na płeć? Skorzystaj z kanału cyfrowego Viktoria na WhatsApp pod numerem +48 602 882 844. Znajdziesz tam bezpieczne i rzetelne informacje na temat usług pomocowych, takich jak infolinie i bezpieczne przestrzenie.
Osoby poszukujące informacji na temat pomocy w przypadku doświadczenia lub bycia świadkiem przemocy ze względu na płeć mogą skorzystać z kontaktu z Viktorią. Jej pomoc jest skierowana zarówno do Polek, jak i uchodźczyń z Ukrainy przebywających w Polsce, ponieważ Viktoria mówi w dwóch językach – polskim i ukraińskim.
Współpracująca z organizacją CARE Polska, Fundacja Feminoteka stworzyła czatbotkę, która umożliwia anonimowy i całodobowy dostęp do czatu. Podobne technologiczne inicjatywy były już wcześniej wspierane przez CARE w krajach takich jak Afganistan i Ghana, co stanowi kolejny krok w rozwoju infolinii Feminoteki.
„Z czatbotką komunikujemy się przez WhatsApp, który jest aplikacją popularną, ale także może zwiększyć poczucie bezpieczeństwa. Zaletą jest brak konieczności pobierania dedykowanej aplikacji, to bardzo ważne, ponieważ osoby stosujące przemoc często kontrolują telefony swoich ofiar. Numer pomocowy czatbotki można wpisać w telefonie jako przyjaciółkę Viktorię. Mamy nadzieję, że nowe narzędzie umożliwi dostęp do informacji także osobom, które mieszkają w miejscowościach, gdzie poszukiwanie informacji na temat przemocy może być utrudnione w kontakcie bezpośrednim” – zaznacza Joanna Gzyra-Iskandar, rzeczniczka ds. przeciwdziałania przemocy wobec kobiet w fundacji Feminoteka.
Feminoteka od 2005 roku oferuje pomoc kobietom, które doświadczyły przemocy, z naciskiem na wsparcie w przypadkach przemocy seksualnej. Fundacja zapewnia wsparcie psychologiczne, terapeutyczne, psychotraumatologiczne, prawne i medyczne, a także prowadzi grupy wsparcia i telefon pomocowy obsługiwany przez ekspertki. Dodatkowo, oferuje specjalny Fundusz dla kobiet po gwałcie oraz wsparcie finansowe dla pokrzywdzonych. Fundacja pomaga rocznie około 400 kobiet w różnych formach wsparcia.
„To ważne, że sprawy kobiet, ich praw oraz przeciwdziałania przemocy wobec kobiet wróciły do debaty publicznej. Apelujemy do władz o wdrożenie instytucjonalnych, ale pełnych empatii procedur, zgodnych z międzynarodowymi standardami” – mówi Joanna Piotrowska, andragożka, trenerka i ekspertka antyprzemocowa, założycielka i prezeska Feminoteki.
Feminoteka nawiązuje współpracę z ekspertami z różnych organizacji, takimi jak WHO, Fundacja Pomocy Ofiarom Przestępstw oraz ośrodki specjalistyczne w Europie, aby opracować system opieki nad ofiarami przemocy seksualnej w Polsce. Zalecenia obejmują m.in. stworzenie wyspecjalizowanych ośrodków pomocy w każdym województwie, szkolenia dla służb porządkowych i wymiaru sprawiedliwości, wdrożenie wytycznych WHO dotyczących opieki medycznej i wprowadzenie systemu skierowań do specjalistów oferujących wsparcie psychologiczne, prawne, socjalne.
Od 2005 roku Fundacja Feminoteka działa jako organizacja pożytku publicznego, pomagając kobietom doświadczającym przemocy, szczególnie tej seksualnej. Zespół ekspertek z wieloletnim doświadczeniem w przeciwdziałaniu przemocy wobec kobiet współtworzy Fundację. Feminoteka prowadzi działalność edukacyjną, organizuje akcje społeczne, pisze petycje oraz dąży do zmian w prawie i społeczeństwie. Oferuje również wsparcie telefoniczne, pomoc prawną, psychologiczną, terapeutyczną i traumatologiczną, organizuje grupy wsparcia, a także sesje jogi dla kobiet z PTSD oraz zapewnia bezpieczne schronienie.
Wiadomości dystrybuowane przez: pap-mediaroom.pl