Polityka i społeczeństwo

Autosobriety – Przejedź Bezpiecznie, Unikaj Niebezpieczeństwa

Kampania „Autosobriety – ruszaj bez promili” daje szansę młodym kierowcom na poznanie skutków jazdy po spożyciu alkoholu i uświadomienie sobie, jak ważne jest bezpieczeństwo w czasie letnich wakacji. Program szkoleniowy edukuje kierowców w kwestii odpowiedzialności i zmniejszania ryzyka tragicznych w skutkach wypadków spowodowanych przez pijanych kierowców.

CIFAL Płock – jako afiliowany ośrodek szkoleniowy Instytutu ONZ ds. Badań i Szkoleń UNITAR – jest pierwszym w Europie, który wdraża bezpłatne szkolenie „Autosobriety”, mające na celu zapobieganie prowadzeniu pojazdów pod wpływem alkoholu. Projekt jest skierowany głównie do początkujących i przyszłych kierowców, instruktorów szkół jazdy oraz ośrodków szkolenia kierowców, a Polska jest pierwszym krajem w UE, który go realizuje.

Artur Zieliński, zastępca prezydenta Płocka i dyrektor wykonawczy CIFAL w Polsce przestrzega przed tym, że wielu kierowców wybiera się w drogę, błędnie wierząc, że ich ciało wytrzyma po spożyciu alkoholu dzień wcześniej.

„Edukowanie i przypominanie, jak tragiczne mogą być skutki jazdy po alkoholu, jest kluczowe dla poprawy bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu drogowego. Dlatego prowadzimy program szkolenia >>Autosobriety – ruszaj bez promili<>Autosobriety<< uzupełnił tradycyjny program nauki realizowany przez ośrodki szkolenia kierowców w całej Polsce” – informuje Artur Zieliński.

Szkolenie dostarczy Ci wiedzy na temat skutków związanych z jazdą po alkoholu. Poznasz szkodliwe oddziaływanie alkoholu na organizm, jakie niesie za sobą ryzyko prowadzenia pojazdów i jakie konsekwencje prawne są z tym związane. Dowiesz się też, jak wygląda sytuacja w Polsce i na świecie oraz jak zapobiegać kierowaniu pojazdu pod wpływem alkoholu.

Szkolenie pomoże Ci w zrozumieniu, dlaczego jazda po alkoholu jest szkodliwa i jakie ryzyko niesie za sobą. Dowiesz się, jak alkohol wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów, jakie konsekwencje prawne grożą za prowadzenie po alkoholu oraz jakie są statystyki związane z tym problemem w Polsce i na świecie. Poznasz techniki, które możesz wykorzystać, aby uniknąć prowadzenia po alkoholu.

„Młodym i niedoświadczonym kierowcom może czasem brakować zdolności obiektywnej oceny sytuacji na drodze, mogą mieć braki w wyszkoleniu czy natrafić na niekorzystne warunki drogowe – to jeszcze można zrozumieć. Ale nie ma powodu ani żadnej wymówki, aby prowadzić auto pod wpływem alkoholu. Dlatego tak ważna jest edukacja i prewencja. Programy takie jak >>Autosobriety<< są potrzebne – przypominają, że wszyscy możemy być częścią rozwiązania problemu nietrzeźwych kierowców” – zauważa Kuba Bielak, współzałożyciel i zarządzający Akademią Kuźnia Kierowców.

Dane Komendy Głównej Policji i Instytutu Transportu Samochodowego ukazują, że wypadki drogowe po alkoholu są nadal zjawiskiem trudnym do wyeliminowania z ruchu drogowego. W ubiegłym roku w naszym kraju wydarzyło się 2,3 tys. wypadków, w których śmierć poniosło 268 osób. Wyniki badań pokazują, że wypadki te stanowią 7 proc. ogółu wypadków i najczęściej powodują je młodzi mężczyźni, którzy wybierają się w wakacje lub weekendy.

Rząd wprowadził szereg środków mających na celu ograniczenie liczby wypadków drogowych po alkoholu, w tym zakaz prowadzenia pojazdów na terenie całego kraju w okresie od godziny 22:00 do 6:00. Współpraca z policją i instytucjami edukacyjnymi w celu rozpowszechniania wiedzy, aby uświadomić ludziom skutki prowadzenia pojazdu po spożyciu alkoholu, jest również ważnym elementem tego procesu.

Jako społeczeństwo musimy wspólnie pracować nad zmniejszeniem liczby wypadków drogowych spowodowanych przez kierowców pod wpływem alkoholu. Opracowane przez rząd środki są ważnym krokiem w tym kierunku, ale wychowywanie społeczeństwa, które będzie bardziej świadome skutków swojego postępowania, jest jedyną skuteczną metodą, aby zwalczać to zjawisko.

„W Europie statystyki są zatrważające 6,5 tys. zgonów w wypadkach drogowych. Każdego roku, przestrzegając zakazu jazdy po alkoholu, można by tego uniknąć” – przekonuje Maria Dąbrowska-Loranc, kierownik Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Instytucie Transportu Samochodowego.

Dorota Olszewska, prezes Stowarzyszenia Partnerstwo dla Bezpieczeństwa Drogowego wyraźnie podkreśla, że nie istnieje żaden skuteczny sposób na szybkie pozbycie się alkoholu z organizmu. Wszelkie sposoby, jakie można znaleźć w internecie, to jedynie mity.

Aby utrzymać bezpieczeństwo na drogach, ważne jest, aby każdy przestrzegał przepisów, w tym ograniczenia picia alkoholu.

Abyśmy wszyscy byli bezpieczni na drogach, ważne jest, aby każdy przestrzegał zasad, w tym zakazu spożywania alkoholu. Pamiętajmy, że zbyt duża ilość alkoholu w organizmie może mieć tragiczne skutki.

„Sen spowalnia metabolizowanie alkoholu, więc nie przyspiesza procesu jego wydalania, kawa z kolei także nie spowoduje szybszego wytrzeźwienia, może jedynie pomóc nie zasnąć. Po prostu nie wsiadajmy do samochodu po alkoholu” – apeluje Dorota Olszewska.

„Wiedza wśród kierowców jest nadal niewystarczająca. Szkodliwe mity o tym, jak szybko od momentu spożycia alkoholu możemy wsiąść za kierownicę, skłaniają do podejmowania ryzykownych zachowań na drodze. To prowadzi do wypadków, których można uniknąć. Mam nadzieję, że z programu >>Autosobriety – ruszaj bez promili<<” – mówi Andrzej Szumowski, prezes Stowarzyszenia Polska Wódka.

Partnerem programu „Autosobriety” jest Stowarzyszenie Polska Wódka (PVA), które skupia się na edukacji i promowaniu odpowiedzialnego spożywania alkoholu. Program jest całkowicie bezpłatny i dostępny dla wszystkich chętnych. Składa się on z czterech modułów, po zakończeniu których kursanci mają obowiązek przejść test. Zajęcia są organizowane na stronie UNITAR lub na platformie e-learningowej EdApp. Dodatkowo, uczestnicy mogą skorzystać z gogli VR, dzięki którym mogą zapoznać się z filmem, pokazującym jak postrzega się świat po spożyciu alkoholu.

Program „Autosobriety” łączy w sobie naukę i zabawę. Uczestnicy zostaną wyposażeni w specjalne okulary VR, dzięki którym będą mogli uzyskać całkowicie nowe wrażenia związane z konsumpcją alkoholu. Wszystkie szkolenia są bezpłatne i mogą być realizowane za pośrednictwem strony UNITAR lub platformy e-learningowej EdApp. Program został współfinansowany przez Stowarzyszenie Polska Wódka (PVA), które od lat zajmuje się edukacją w zakresie odpowiedzialnego spożywania alkoholu.

Program „Autosobriety” stanowi doskonałą okazję do poznania zagadnień związanych z odpowiedzialną konsumpcją alkoholu. Uczestnicząc w szkoleniu, kursanci mogą wykorzystać specjalne gogle VR, które pozwolą im na odczuwanie wrażeń związanych z alkoholem. Program jest całkowicie darmowy i dostępny za pośrednictwem strony UNITAR lub platformy e-learningowej EdApp. Inicjatywę wspiera Stowarzyszenie Polska Wódka (PVA), które od lat propaguje społeczną odpowiedzialność związaną z konsumpcją alkoholu.

Program „Autosobriety” ma na celu przyczynienie się do osiągnięcia Celów Zrównoważonego Rozwoju (SDG) ONZ, w tym do zmniejszenia o połowę liczby rannych i ofiar śmiertelnych wypadków drogowych, spowodowanych przez kierowców będących pod wpływem alkoholu oraz ograniczenia liczby wypadków spowodowanych przez kierowców będących pod wpływem innych substancji psychoaktywnych do 2030 roku.


Dystrybucja: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM