Międzynarodowy projekt badawczy prowadzony przez UW ma na celu przedstawienie nowego spojrzenia na historię Europy, podkreślając rolę włókiennictwa jako kluczowej gałęzi wytwórczości i ekonomii. Jeden z efektów projektu to dostępny online cyfrowy atlas dziedzictwa włókienniczego całego kontynentu.
„W przeszłości widok obracającego się wrzeciona i stukot krosna stanowiły dla większości ludzi elementy życia codziennego. Wytwarzanie tekstyliów miało miejsce niemal w każdym domu i silnie wrosło w codzienność ze względu na wysoką czasochłonność i znaczące nakłady pracy. Same tekstylia towarzyszą ludziom od kołyski po grób, ponieważ zaraz po narodzinach zostajemy owinięci tkaniną i jesteśmy grzebani w ubraniu lub przynajmniej w całunie” – mówi Nauce w Polsce dr hab. Agata Ulanowska, prof. UW, z Katedry Archeologii Egejskiej i Włókiennictwa Uniwersytetu Warszawskiego.
Projekt „EuroWeb. Europe through Textiles. Network for an integrated and interdisciplinary Humanities” jest współfinansowany przez Unię Europejską oraz stowarzyszenie COST. Jego celem jest podkreślenie znaczenia produkcji włókienniczej w historii gospodarek europejskich, od pradziejów po czasy współczesne. Naukowcy z 31 krajów UE oraz Izraela biorą udział w tym ogólnoeuropejskim, multidyscyplinarnym projekcie badawczym, prowadzonym na Wydziale Archeologii UW pod kierownictwem prof. Agaty Ulanowskiej od 2020 r.
Więcej informacji na temat przywracania znaczenia dawnemu włokiennictwu w Europie można znaleźć pod adresem: https://naukawpolsce.pl/aktualnosci/news%2C101319%2Cod-kadzieli-jak-przywrocic-znaczenie-dawnemu-wlokiennictwu-w-europie.html
Na podstawie aktualności z serwisu: pap-mediaroom.pl