Wiadomości Polska Polityka i społeczeństwo KPRM: Oficjalne zaprzysiężenie nowych ministrów andndash; priorytetem niezmiennie bezpieczeństwo (komunikat)
Polityka i społeczeństwo

KPRM: Oficjalne zaprzysiężenie nowych ministrów andndash; priorytetem niezmiennie bezpieczeństwo (komunikat)

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów ogłosiła, że na wniosek Premiera Donalda Tuska, Prezydent Andrzej Duda dokonał zmian w składzie Rady Ministrów dnia 13 maja 2024 roku. Nowymi Ministrami zostali: Tomasz Siemoniak – Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, Hanna Wróblewska – Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Jakub Jaworowski – Minister Aktywów Państwowych oraz Krzysztof Paszyk – Minister Rozwoju i Technologii.

Podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim, Premier Donald Tusk podkreślił, że priorytetem dla rządu w nowym składzie pozostaje bezpieczeństwo. Podziękował również dotychczasowym ministrom za ich wkład w przygotowanie podłoża dla nowej, normalnej rzeczywistości.

Nowi ministrowie zostali oficjalnie zaprzysiężeni w Pałacu Prezydenckim podczas uroczystości powołania w nowym rządzie Premiera Donalda Tuska. Prezydent Andrzej Duda odebrał ślubowanie od nowych szefów resortów.

Lista nowych ministrów:

Tomasz Siemoniak – Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji;

Hanna Wróblewska – Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego;

Jakub Jaworowski – Minister Aktywów Państwowych;

Krzysztof Paszyk – Minister Ministra Rozwoju i Technologii.

Donald Tusk podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim powiedział: „Każdego dnia, każdej godziny, będziemy współpracowali i działali z każdym, kto ma dobrą wolę, na rzecz bezpieczeństwa i na rzecz oczyszczenia z tego ewidentnego zła. Chciałbym wszystkim przyrzec, że podobnie, jak odchodzący Ministrowie, cała Rada Ministrów z jej nowymi członkami, będzie temu poświęcała cały swój czas i energię dla dobra Rzeczpospolitej, dla naszego wspólnego bezpiecznego domu.”

10 maja szef rządu przyjął rezygnacje czterech Ministrów, którzy ubiegają się o mandat w Parlamencie Europejskim, wskazując ich zastępców. Po zaprzysiężeniu nowi Ministrowie oficjalnie przejęli obowiązki i objęli swoje resorty.

Podczas zaprzysiężenia nowych Ministrów, Prezes Rady Ministrów Donald Tusk podkreślił, że najwyższym priorytetem jego rządu jest zapewnienie bezpieczeństwa Polski, zarówno w kontekście zagrożeń zewnętrznych, jak i wewnętrznych.

W sobotę, 11 maja, Premier odwiedził Podlasie i spotkał się z dowódcami, żołnierzami i funkcjonariuszami Straży Granicznej, Policji i Wojska Polskiego.

Podczas wizyty Premier podkreślił konieczność inwestowania w bezpieczeństwo granicy, zarówno w kontekście nielegalnej migracji, jak i zagrożeń wynikających z konfliktów zbrojnych, podkreślając potrzebę realnych działań, a nie tylko propagandy.

Według Donalda Tuska, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji musi skupić się na zapewnieniu naszego bezpieczeństwa wewnętrznego, co stanowi ogromne wyzwanie.

Donald Tusk podkreślił, że nadal są zaskoczeni informacjami o wpływach rosyjskich i białoruskich na najwyższych urzędników. Sprawa sędziego, który zdradził Rzeczpospolitą i aktywnie działał na szkodę polskiego prawa, uświadomiła nam, ile pracy jeszcze przed nami w tej dziedzinie – powiedział premier.

Tomasz Siemoniak będzie łączył dwie funkcje w rządzie: Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Koordynatora ds. Służb Specjalnych.

Czterech ministrów zostało odwołanych i wystartują w nadchodzących wyborach do Parlamentu Europejskiego:

Marcin Kierwiński – Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji;

Bartłomiej Sienkiewicz – Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego;

Borys Budka – Minister Aktywów Państwowych;

Krzysztof Hetman – Minister Rozwoju i Technologii.

Szef rządu podkreślił trudne zadanie, jakie mieli ministrowie, którzy objęli stanowiska po 8 latach poprzedniego rządu.

„Kiedy patrzę na odchodzących dzisiaj ministrów, chcę jeszcze raz podkreślić, że wzięli na siebie odpowiedzialność za najtrudniejszy czas. Te 5 miesięcy sprawowania urzędu to był czas sprzątania, przygotowania gruntu pod nową, normalną rzeczywistość” – mówił Premier.

Donald Tusk skierował szczególne słowa pod adresem odchodzącego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bartłomieja Sienkiewicza, podziękowując mu za wysiłki, które doprowadziły do odzyskania wolności przez media publiczne.

„Minister Sienkiewicz podjął ważne zadanie przywrócenia publicznej roli mediów, co nie wymaga dodatkowych przekonywań. W ciągu ostatnich 5 miesięcy w mediach publicznych można było usłyszeć krytyczne oceny dotyczące zarówno mojego, jak i pana Ministra działania, co stanowi najlepszą recenzję tego procesu” – powiedział szef polskiego rządu.

Podczas ceremonii w Pałacu Prezydenckim, premier pożegnał również dotychczasowego Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Marcina Kierwińskiego, doceniając jego wkład w przywrócenie normalności, na którą obywatele tak długo czekali.

„Minister Marcin Kierwiński nie zawahał się egzekwować prawa, świadcząc tym samym o końcu czasów bezkarności dla polityków łamiących prawo, niezależnie od politycznego wsparcia. Ten akt cywilnej odwagi na pewno pozostanie w pamięci Rzeczypospolitej na długo. Dzisiaj jest to oczywiste i normalne” – powiedział Donald Tusk.

Podczas pożegnania Ministra Aktywów Państwowych, Premier podziękował za jego wkład w uporządkowanie sytuacji w spółkach Skarbu Państwa. Premier przypomniał, że już na początku swojej kadencji Minister Budka wyraził potrzebę wprowadzenia porządku w spółkach Skarbu Państwa i z zadowoleniem stwierdził, że dzięki jego prawniczym umiejętnościom udało się przygotować grunt do naprawy sytuacji prawnej oraz wyegzekwowania sprawiedliwości w tych spółkach.

Minister Budka podziękował za słowa uznania i podkreślił, że jego praca była skupiona na przywróceniu porządku oraz zapewnieniu uczciwości działań w spółkach Skarbu Państwa. Zaznaczył, że prawnicze przygotowanie było kluczowe w procesie naprawy sytuacji w tych spółkach i wyraził nadzieję, że jego następca będzie kontynuował rozpoczęte prace.

Krzysztof Hetman, odchodzący Minister Rozwoju i Technologii, również otrzymał podziękowania.

Donald Tusk zapewniał, że po odblokowaniu przez jego rząd pieniędzy europejskich, urzędy, instytucje i organizacje pracy będą służyły rozwojowi, a mądrze wykorzystają zdobyte środki.

Nasze działania w kierunku przywracania praworządności przyniosły efekty, o czym świadczy największy jednorazowy przelew w historii naszego członkostwa w UE – 27 mld zł. Łącznie do Polski wpłynie 137 mld euro ze środków unijnych, co stanowi około 600 mld złotych.

Uwaga: Komunikaty publikowane na serwisie PAP są prezentowane w oryginalnej formie dostarczonej przez nadawcę, bez wprowadzania jakichkolwiek zmian przez PAP SA. Zgodnie z postanowieniami art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe, nadawca komunikatu ponosi pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)


Wiadomości dystrybuowane przez: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version