Nauka i technologie

Na ISS przeprowadzony będzie polski eksperyment z glonami

Na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej przeprowadzony zostanie eksperyment z glonami, które w naturze żyją w okolicach wulkanów. Eksperyment został opracowany przez start-up założony przez doktorantkę z Uniwersytetu Warszawskiego. Naukowcy twierdzą, że glony, jako uniwersalne organizmy, mogą w przyszłości produkować tlen dla astronautów i wykonywać inne ważne zadania.

Europejska Agencja Kosmiczna podpisała siedem kontraktów na realizację polskich projektów badawczych na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Według informacji Uniwersytetu Warszawskiego, eksperyment kierowany przez doktorantkę Ewę Borowską z Kolegium Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Matematyczno-Przyrodniczych poleci na Stację Kosmiczną.

Projekt „Space Volcanic Algae” koncentruje się na badaniu ekstremofilnych mikroglonów, które występują w okolicach wulkanów na Ziemi.

Badaczka, specjalizująca się w oceanografii, prowadzi badania nad glonami od 2017 roku. Jej prace będą kontynuacją eksperymentów prowadzonych przez start-up Extremo Technologies, gdzie testowana jest zdolność glonów do produkcji tlenu. Eksperymenty na orbicie będą miały na celu sprawdzenie możliwości adaptacji tych organizmów do życia w kosmosie, w warunkach mikrograwitacji i pod wpływem promieniowania kosmicznego.

Naukowcy wskazują, że glony mogą być kluczowe dla produkcji tlenu dla astronautów w przyszłości.

Więcej informacji na: https://naukawpolsce.pl/aktualnosci/news%2C102926%2Cna-iss-przeprowadzony-bedzie-polski-eksperyment-z-glonami.html


Źródło informacji: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM