Wiadomości Polska Polityka i społeczeństwo MFiPR: Partnerska Inicjatywa Miast andndash; miasta przyjazne do życia (komunikat)
Polityka i społeczeństwo

MFiPR: Partnerska Inicjatywa Miast andndash; miasta przyjazne do życia (komunikat)

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej ogłasza trzy główne obszary współpracy w ramach trzeciej edycji Partnerskiej Inicjatywy Miast: transformacja energetyczna, zwiększenie dostępności mieszkań oraz planowanie przestrzenne. Minister funduszy i polityki regionalnej, Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, brała udział w inauguracji tego projektu.

Projekt Partnerska Inicjatywa Miast skupia się na trzech kluczowych obszarach współpracy: transformacji energetycznej, zwiększaniu zasobów dostępnych mieszkań oraz planowaniu przestrzennym. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej podkreśla znaczenie tych obszarów i zaangażowanie minister Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz w inauguracji trzeciej edycji tego projektu.

Minister funduszy i polityki regionalnej, Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, podczas konferencji inauguracyjnej trzeciej edycji Partnerskiej Inicjatywy Miast, omówiła trzy inicjatywy strategiczne, które obecnie są realizowane przez ministerstwo. Pierwszą z nich jest zbliżająca się do końca Koncepcja Rozwoju Kraju do 2050 roku, która jest podstawą do opracowania średniookresowej strategii rozwoju Polski na najbliższą dekadę. Kolejną inicjatywą jest nowy projekt w ramach Unii Europejskiej, jakim jest Społeczny Fundusz Klimatyczny i związany z nim Społeczny Plan Klimatyczny, który określa sposób wykorzystania i inwestowania środków z funduszu w Polsce.

Minister Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz podkreśliła, że te inicjatywy idą w parze z dwoma wymiarami inwestowania środków europejskich, tj. polityką spójności i funduszami strukturalnymi, oraz Krajowym Planem Odbudowy.”Rozwój miast, włączając w to dostęp do mieszkań spełniających normy zielonej energetyki i zielonego ładu, odgrywa kluczową rolę zarówno w działaniach strategicznych, jak i w funduszach inwestycyjnych, do których w 2026 r. dołączy Społeczny Fundusz Klimatyczny” – powiedziała szefowa MFiPR.

Trzydniowa konferencja skupi się na szerokim zakresie wyzwań, z którymi borykają się polskie miasta, w tym:

– transformacja energetyczna, – dostępność cenowo mieszkań, – planowanie przestrzenne.

Wybór tych tematów jest zgodny z celami Krajowej Polityki Miejskiej 2030.

PIM, czyli Partnerska Inicjatywa Miast, to program wspierający rozwój miast poprzez promocję i dzielenie się wiedzą przy udziale ekspertów i specjalistów. Dzięki PIM miasta budują swoje kompetencje we współpracy z innymi miastami, a partnerem merytorycznym przedsięwzięcia jest Bank Światowy.

Miejska Inicjatywa Działań (PIM) jest realizowana poprzez grupy tematyczne, znane jako sieci. Wynikiem prac w ramach PIM będzie stworzenie własnego dokumentu przez miasto, który wskaże ścieżkę do rozwiązania zidentyfikowanych problemów oraz zaproponuje konkretną listę działań. Dodatkowo, w ramach projektu zostaną opracowane Plany Ulepszeń, czyli rekomendacje samorządów dla administracji centralnej.

Informujemy, że wszystkie komunikaty publikowane w serwisie PAP są prezentowane w formie dostarczonej przez nadawcę, bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści. Zgodnie z postanowieniami art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe, nadawca komunikatu ponosi pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)


Źródło informacji: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version