Biznes i finanse

Sprzedaż aut głównym motorem wzrostu PKB w czerwcu – raport OTOMOTO Insights

Pomimo rosnących od lipca cen prądu i gazu, konsumpcja wewnętrzna pozostaje silna i jest głównym motorem wzrostu PKB. Sprzedaż samochodów odgrywa kluczową rolę, a dynamika sprzedaży w tej kategorii wzrosła o 23,8% w czerwcu w porównaniu z poprzednim rokiem, co czyni ten sektor jednym z najbardziej dynamicznych w gospodarce. Prywatni kierowcy stanowią główną siłę napędową tego wzrostu, zwiększając liczbę ogłoszeń sprzedaży swoich dotychczasowych pojazdów o 21% na OTOMOTO oraz rejestrując o 24% więcej pojazdów w czerwcu wg danych CEPiK niż rok wcześniej.

Sprawdź najnowszy raport OTOMOTO Insights, który podsumowuje obecną sytuację na rynku motoryzacyjnym w Polsce na podstawie danych z platformy, CEPiK, GUS i NBP. Cały raport jest dostępny online na stronie: otomotoinsights.pl.

Popularność samochodów z silnikiem benzynowym utrzymuje się na stałym poziomie, stanowiąc 53,3% ofert dostępnych w czerwcu na OTOMOTO.

Wprowadzenie Strefy Czystego Transportu w Warszawie, ograniczającej ruch pojazdów z silnikiem Diesla, zbiega się w czasie z delikatnym spadkiem dostępności samochodów z tego typu napędem (-0,7 p.p. w porównaniu do maja 2024). Jednocześnie zauważalnie powiększyła się oferta samochodów elektrycznych i hybryd plug-in, które łącznie stanowią 3,1% dostępnych ofert.

Ceny samochodów używanych utrzymują się na stabilnym poziomie, jednak oferta droższych aut powiększa się.

Według danych z maja 2024 roku, mediana cen samochodów używanych wzrosła w 14 województwach, ze szczególnie dużymi zmianami w kujawsko-pomorskim i podlaskim. To oznacza, że na rynku pojawia się więcej droższych modeli samochodów. Jednocześnie średnie ceny najczęściej wystawianych aut używanych w nowych ogłoszeniach w czerwcu 2024 roku pozostały stabilne w porównaniu do poprzedniego miesiąca, co oznacza, że przesunięcia w charakterystyce podaży nie wiążą się ze wzrostem cen podobnych modeli miesiąc do miesiąca.

Wzrastające kredyty samochodowe dla kobiet

Mimo stabilnych cen samochodów i niskich stóp procentowych, kwoty kredytów na zakup samochodów rosną. W czerwcu średnia kwota udzielonych kredytów wyniosła 44,6 tysiąca złotych, co oznacza wzrost o 4% w porównaniu do maja. Po raz pierwszy kobiety zaciągnęły średnio większe finansowanie niż mężczyźni, a także o 5 punktów procentowych więcej kobiet zdecydowało się na kredyt na samochód w porównaniu do poprzedniego miesiąca.


Treść pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM