Bank Ochrony Środowiska (BOŚ) publikuje „Zasady zrównoważonego finansowania. Przewodnik dla MŚP” w celu lepszego przygotowania klientów do wyzwań związanych z wymogami ESG. Zawiera on istotne informacje na temat zmian legislacyjnych, trendów rynkowych oraz źródeł finansowania działań z zakresu ochrony środowiska.
Bank chce nadal być liderem w finansowaniu transformacji energetycznej w Polsce i być pierwszym wyborem dla MŚP, samorządów terytorialnych i agrobiznesu, którzy planują inwestycje proekologiczne. Dlatego przygotował publikację, w której dzieli się ekspercką wiedzą na temat rozwoju firm i planowania inwestycji z uwzględnieniem wymogów odpowiedzialności społecznej i środowiskowej, aby jeszcze lepiej wspierać swoich klientów.
„Przewodnik to kompendium wiedzy i wsparcie dla wszystkich przedsiębiorców. Odpowiada na większość trudnych pytań związanych z transformacją energetyczną i nie tylko. Zawiera też przegląd i wnioski dla MŚP wynikające z najważniejszych aktów prawnych – w tym unijnych – oraz przedstawia praktyczne przykłady z życia codziennego firm, które zdecydowały się już dzisiaj działać w tym kierunku. Jak sobie radzić z wyzwaniami transformacji? Zachęcamy do lektury Przewodnika” – mówi Anna Burza, p.o. dyrektora Departamentu Polityki Ekologicznej, ESG i Taksonomii.
W Przewodniku znajdziemy historyczny przegląd zmian prawnych i rynkowych, mapę drogową wymagań dla MŚP, zasady raportowania niefinansowego, taksonomię UE, należytą staranność, ślad węglowy oraz źródła finansowania zrównoważonego rozwoju. Dodatkowo omawia on kwestię greenwashingu i udziela wskazówek, jak uniknąć działań mogących narazić firmę na ryzyko biznesowe, prawne oraz reputacyjne, na przykład poprzez nieumyślne wprowadzanie w błąd opinii publicznej.
Naszym celem jest przeanalizowanie kluczowych sektorów gospodarki, takich jak energetyka, budownictwo, transport, chemia, spożywczy i gospodarka komunalna, pod kątem ich transformacji na bardziej zrównoważone i innowacyjne. W ramach tego badania prezentujemy liczne przykłady klientów naszego banku, którzy dzielą się swoimi doświadczeniami w przekształcaniu swojej działalności biznesowej.
„Przewodnik dla rynku to prawdziwe kompendium informacji potrzebnych do zrównoważonego rozwoju firm. BOŚ przekazuje publikację, skierowaną do wszystkich uczestników rynku zielonej transformacji. Zdajemy sobie sprawę, że szczególnie dla przedsiębiorców to nie musi być najłatwiejszy czas. Mamy tu na myśli szczególnie firmy z sektora MŚP. Nasza publikacja może ich wspomóc w zrozumieniu wielu przepisów związanych z wprowadzeniem proekologicznych rozwiązań. Przybliża najważniejsze akty prawne tak, aby przedsiębiorcy mogli przygotować się do nadchodzących zmian i przeprowadzić z sukcesem modernizację swoich biznesów – dodaje Krzysztof Łabowski, wiceprezes zarządu BOŚ.
Ekspertów BOŚ cieszy się ogromnym zaufaniem klientów dzięki portalowi Przystanek EKO Biznes, który jest źródłem szerokiej wiedzy. Bank przygotował teraz materiał, który pomoże zrozumieć, w jaki sposób można w praktyce realizować zasady ESG.
„Kierunek rozwoju gospodarki jest i będzie zielony. Publikując „Zasady zrównoważonego finansowania. Przewodnik dla MŚP” chcemy w przyjazny sposób wesprzeć naszych klientów w przygotowaniu do nadchodzących zmian” – dodaje Łabowski, wiceprezes zarządu BOŚ.
BOŚ zaprasza do zapoznania się z publikacją: Zasady zrównoważonego finansowania. Przewodnik dla MŚP.
O BOŚ
BOŚ oferuje wsparcie dla przedsiębiorców poprzez produkty finansowe wykorzystujące środki unijne z programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG), takie jak kredyt ekologiczny i kredyt z gwarancją Ekomax. Wspólnie z BGK, BOŚ jest także operatorem pożyczek OZE w województwie lubelskim, wspierając budowę instalacji OZE w różnych sektorach. BOŚ może sfinansować z unijnego grantu ELENA 90% kosztów dokumentacji technicznej, które są niezbędne do uzyskania finansowania tego typu inwestycji.
Bank Ochrony Środowiska jest odpowiedzialny za program „Mój Elektryk”, który otrzymał dodatkowe 60 mln zł wsparcia z NFOŚiGW. Bank jest jedynym operatorem leasingu w ramach tego programu i współpracuje obecnie z 30 firmami leasingowymi. Do tej pory wpłynęło ponad 20 tys. wniosków, z których NFOŚiGW zaakceptował 18 tys. na łączną kwotę ponad 592 mln zł. Program dopłat do leasingu objął prawie 20 tys. pojazdów elektrycznych, z czego większość (ok. 14 tys.) to samochody osobowe.
Dystrybucja: pap-mediaroom.pl