Polityka i społeczeństwo

MF: Kolejne spotkanie konsultacyjne KSeF (komunikat)

Ministerstwo Finansów ogłosiło, że 18 lipca 2024 r. odbyło się kolejne spotkanie konsultacyjne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur, zorganizowane przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową (KAS).

Podczas spotkania przedstawiciele ministerstwa podsumowali dotychczasowe prekonsultacje rozwiązań liberalizujących warunki obowiązkowego KSeF oraz omówili kierunki dalszych uproszczeń, w tym potwierdzenia zasadności utrzymania niektórych odroczeń w KSeF oraz etapowego wprowadzania systemu.

Eksperci resortu zaprezentowali propozycje rozwiązań biznesowych, takie jak wymiana środowiska KSeF na docelowe, wdrożenie załączników i aktualizacja struktury e-faktury.

Celem spotkań konsultacyjnych jest uzyskanie opinii dotyczących zasad funkcjonowania obligatoryjnego KSeF, ponieważ obowiązek korzystania z KSeF będzie dotyczył wielu podmiotów o różnej specyfice działalności.

Podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów, Jarosław Neneman, powiedział: „Spotkaliśmy się już na przełomie lutego i marca oraz przeprowadziliśmy prekonsultacje projektu rozwiązań w kwietniu tego roku. Dziś chcieliśmy zaprezentować wnioski z dotychczasowych prac i porozmawiać o dalszych możliwościach uproszczeń w systemie.”

W dzisiejszych konsultacjach uczestniczyli przedstawiciele różnych sektorów gospodarki, w tym przedsiębiorcy, organizacje branżowe i inne podmioty. Spotkanie odbyło się w siedzibie Ministerstwa Finansów, gdzie gościło 80 osób, a dodatkowo ponad 3 300 uczestniczyło w nim online.

Prace legislacyjne w toku

Przedstawiciele ministerstwa i KAS przypomnieli, że proces legislacyjny został podzielony na dwa etapy. Pierwszy dotyczył przesunięcia obowiązku wdrożenia KSeF na 1 lutego 2026 r. (więcej w informacji prasowej pod poniższym linkiem https://www.gov.pl/web/finanse/obowiazkowy-ksef-odroczony-do-1-lutego-2026-r). Dzisiejsze rozmowy dotyczyły II etapu prac legislacyjnych, w ramach którego resort zaproponuje etapowe wejście w życie obowiązkowego KSeF:

Wprowadzono nowe terminy obowiązkowej rejestracji w Krajowym Systemie e-Faktur, zgodnie z którymi:

– Przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży (wraz z kwotą podatku) przekroczyła w 2025 r. 200 mln zł, muszą zarejestrować się do 1 lutego 2026 r.

– Pozostałym przedsiębiorcom obowiązkowa rejestracja w KSeF została wyznaczona na 1 kwietnia 2026 r.

Podczas spotkania eksperci resortu omówili także planowane działania mające na celu uproszczenie systemu, między innymi: wprowadzenie trybu offline w okresie przejściowym oraz możliwość wystawiania faktur do 450 zł poza KSeF.

„Wdrażanie KSeF wśród przedsiębiorców stanowi ogromne wyzwanie, zarówno techniczne, jak i proceduralne. Dlatego chcemy wspólnie z rynkiem opracować optymalne rozwiązania, które umożliwią przedsiębiorcom sprawną adaptację do obowiązkowego e-fakturowania” – oświadczyła Anna Mytyk, Zastępca Dyrektora Departamentu Podatku od Towarów i Usług w Ministerstwie Finansów.

Podczas spotkania omówiono kwestię faktur konsumenckich i zastanawiano się, czy powinny być przesyłane do KSeF dobrowolnie czy obowiązkowo. Podjęto decyzję o utrzymaniu odroczeń niektórych rozwiązań KSeF, takich jak odroczenie kar za niestosowanie KSeF.

Analiza wszystkich przedstawionych argumentów będzie teraz przeprowadzona.

Nowe planowane rozwiązania i funkcjonalności

Podczas spotkania konsultacyjnego przedstawiciele ministerstwa i KAS omówili planowane nowe funkcjonalności i rozwiązania systemu, takie jak:

– możliwość wysyłania załączników do faktur dla branż wystawiających faktury o złożonym zakresie danych,

– zmiany w strukturze logicznej e-faktury, w tym zasady dotyczące terminów płatności,

– wdrożenie pełnych funkcjonalności „biznesowych” w KSeF, umożliwiających wystawianie faktur w modelu docelowym bez zmiany obowiązków podatników.

„Zapewnienie stabilnego procesu wdrożenia KSeF u przedsiębiorców jest jednym z naszych priorytetów. Wyrównanie środowisk jest uzasadnione kwestiami związanymi z zarządzaniem i wdrażaniem zmian w środowisku testowym, przedprodukcyjnym (Demo) i produkcyjnym KSeF, ich wersjonowaniem oraz utrzymaniem. Im szybciej funkcjonalności zostaną udostępnione we wszystkich środowiskach, tym więcej czasu użytkownicy będą mieli na dostosowanie swoich systemów do KSeF”– powiedział Krzysztof Rogowski, Dyrektor Departamentu Analiz KAS w Ministerstwie Finansów.

Zaktualizowana sekcja pytań i odpowiedzi na podatki.gov.pl

Podczas spotkania przedstawiciele resortu na bieżąco odpowiadali na pytania uczestników z sali i online. Najczęściej zadawane pytania będą sukcesywnie umieszczane na stronie www.podatki.gov.pl, w sekcji pytań i odpowiedzi dotyczącej KSeF, dostępnej pod adresem https://ksef.podatki.gov.pl/pytania-i-odpowiedzi-ksef/. Przypominamy, że również najczęściej zadawane pytania przesyłane na adres e-mail: info.ksef@mf.gov.pl trafiają tam.

Komunikaty publikowane w serwisie PAP są prezentowane w formie oryginalnej, bez jakichkolwiek zmian wprowadzonych przez PAP SA. Załączniki do komunikatów można znaleźć na nowej Platformie Serwisowej PAP: serwis.pap.com.pl. Nadawca komunikatu jest odpowiedzialny za jego treść, zgodnie z postanowieniami art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)


Informacja pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM