Kancelaria Prezesa Rady Ministrów donosi o poważnych nieprawidłowościach w programie Aktywni+ w 2023 roku. NIK stwierdziło naruszenie ustawy o pożytku publicznym i wolontariacie oraz złamanie zasad uczciwej konkurencji NGO, co skutkowało zawiadomieniem do prokuratury. Program Aktywni+ jest rządowym projektem finansującym inicjatywy organizacji pozarządowych mające na celu wspieranie aktywności fizycznej, społecznej i intelektualnej osób starszych.
Najwyższa Izba Kontroli ujawniła nieprawidłowości w programie Aktywni+ edycja 2023, realizowanym przez ówczesne Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej podczas rządów Prawa i Sprawiedliwości.
NIK wykazała, że w trakcie kontroli wystąpiły nieprawidłowości w realizacji programu Aktywni+ edycja 2023, które miały miejsce za rządów Prawa i Sprawiedliwości w ówczesnym Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej.
Podstawowe nieprawidłowości:
Minister zmienił zapisy regulaminu dzień przed ogłoszeniem wyników konkursu w 2023 roku, co spowodowało zwiększenie puli środków dostępnych dla ministra z 3,8 mln złotych do 9,5 mln złotych.
Minister nadzorujący program arbitralnie przyznał 25% dofinansowania w ramach tzw. oceny strategicznej, omijając ocenę ekspertów.
Zmiana zasad oceny ofert spowodowała, że 24 organizacje z okręgu wyborczego wiceministra otrzymały środki.
Najwyższa Izba Kontroli złożyła zawiadomienia do Prokuratury dotyczące byłej Minister Rodziny i Polityki Społecznej, byłego wiceministra w tym resorcie oraz byłej dyrektor Departamentu Polityki Senioralnej. Obecnie toczą się stosowne postępowania.
Na mocy nowelizacji ustawy o działach administracji rządowej, Program Aktywni+ został poddany nadzorowi Ministerstwa ds. Polityki Senioralnej pod kierownictwem Marzeny Okły-Drewnowicz. Ministerstwo, we współpracy z Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, wprowadziło istotne zmiany w regulaminie, eliminując wszelkie polityczne ingerencje w wyniki konkursu.
Nasz nowy podejście do polityki senioralnej polega na odrzuceniu partyjnych interesów poprzedników. Jako minister, zrezygnowałam z jakiegokolwiek wpływu na wybór konkretnych ofert. Chcemy uniknąć sytuacji, w której osoba sprawująca funkcję ministra kusiłaby się, aby zamienić „ocenę strategiczną” na polityczną – powiedziała Marzena Okła-Drewnowicz podczas konferencji.
Najważniejsze zmiany w edycji 2024:
– Konkurs będzie oparty wyłącznie na ocenie zewnętrznych niezależnych ekspertów;
– Minister ds. Polityki Senioralnej nie będzie miał wpływu na wybór ofert;
– Decyzje komisji konkursowej będą wiążące;
Wyniki tegorocznej edycji:
W tegorocznej edycji wpłynęło 1 606 ofert na łączną kwotę 237 milionów złotych. Komisja wybrała 199 ofert i przyznała 37,9 milionów złotych dotacji. Priorytety ustalone w ramach programu to: aktywność społeczna, partycypacja społeczna, włączenie cyfrowe i przygotowanie do starości.
Minister Okła-Drewnowicz podkreśliła, że starano się traktować wszystkie priorytety równo i przeznaczyć na ich realizację podobną pulę środków.
Program będzie kontynuowany w kolejnych latach.
Wygrana w wyborach była ważna, aby organizacje działające na rzecz seniorów zostały równo potraktowane. Minister ogłosiła dobrą wiadomość dla wszystkich takich podmiotów – rozpoczęcie naboru wniosków na przyszły rok planowane jest jeszcze w tym roku, w przeciwieństwie do poprzednich edycji.
Program Aktywni+ jest kontynuacją programu dotacyjnego „ASOS” rozpoczętego podczas rządów PO-PSL.
Uwaga: Komunikaty publikowane w serwisie PAP są prezentowane w formie dostarczonej przez nadawcę, a PAP SA nie wprowadza w nich żadnych zmian. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za treść, zgodnie z postanowieniami ustawy prawo prasowe (PAP).
Wiadomości dystrybuowane przez: pap-mediaroom.pl