Polityka i społeczeństwo

GIS: Komunikat Głównego Inspektora Sanitarnego w związku z informacjami medialnymi dot. sytuacji COVID-19 i rekomendacji w tej sprawie (komunikat)

Informacja Głównego Inspektora Sanitarnego

Nie ma planowanych nowych ograniczeń ani obowiązkowych działań prewencyjnych w najbliższym czasie, pomimo niepotwierdzonych doniesień medialnych.

Sytuacja epidemiczna

Od maja 2024 r. obserwuje się zwiększoną aktywność SARS-CoV-2 w Europie. Obecna fala zachorowań rozpoczęła się około 4-6 tygodni wcześniej niż w 2023 r. i różni się tempo narastania w zależności od kraju.

Od lipca 2024 r. w Polsce zauważamy znaczący wzrost liczby zakażeń, przy porównywalnej dynamice zachorowań jak w ubiegłym roku. Dominującymi wariantami SARS-CoV-2 są obecnie OMICRON (podwarianty JN.1 oraz KP.3). Na razie nie ma dowodów na to, że są one powiązane z większą ciężkością infekcji lub znacznym zmniejszeniem skuteczności szczepionek. Najbardziej narażoną na powikłania i hospitalizację grupą są osoby w wieku 65 lat i starsze oraz pacjenci z przewlekłymi chorobami towarzyszącymi.

Działania organów władzy publicznej

Minister Zdrowia, Główny Inspektor Sanitarny, Konsultanci Krajowi oraz inni eksperci i instytuty naukowo-badawcze aktywnie monitorują bieżącą sytuację i pracują nad wspólnymi zaleceniami. Zmieniająca się sytuacja epidemiologiczna wymaga przygotowania systemu ochrony zdrowia na zwiększone obciążenia związane z wyższą zachorowalnością oraz zwiększenie wiedzy i świadomości społeczeństwa w zakresie szczepień i niefarmakologicznych metod ograniczania transmisji wirusa w populacji.

Nasze zalecenia

Pamiętaj, że dotychczasowe zalecenia dotyczące działań, które udowodniono skuteczność w ograniczaniu transmisji wirusów przenoszonych drogą oddechową (takich jak koronawirusy, grypa, RSV), nie uległy zmianie i obejmują:

– szczepienia grup ryzyka za pomocą dostępnych szczepionek;

– izolację w domu osób z potwierdzonym zakażeniem przez cały okres trwania objawów, o ile nie wymagają pomocy medycznej;

– możliwość skorzystania z konsultacji lekarskiej w formie teleporady;

– wykonanie szybkiego testu diagnostycznego (test antygenowy) w warunkach domowych lub podczas konsultacji lekarskiej;

– utrzymywanie dystansu w kontakcie z osobą chorą;

– zakrywanie ust i nosa podczas kaszlu i kichania chusteczką jednorazową lub w zgięciu łokcia;

– noszenie maseczki medycznej w celu ochrony nosa i ust przez osoby zakażone przebywające w zamkniętych pomieszczeniach z innymi osobami bez możliwości zachowania dystansu (np. poczekalnia w przychodni, apteka);

Zaleca się noszenie maseczek medycznych przez osoby niezakażone w zamkniętych pomieszczeniach, gdzie istnieje ryzyko bliskiego kontaktu z osobą zakażoną, w celu ochrony nosa i ust.

Ważne jest także częste mycie rąk, zwłaszcza po kontakcie z potencjalnie zakażonymi powierzchniami, takimi jak poręcze, włączniki, klamki, czy uchwyty koszyków.

Należy pamiętać, że powyższe zalecenia to rekomendacje, a nie nowe restrykcje. Ich stosowanie powinno być dostosowane do indywidualnego poziomu ryzyka zakażenia, a nie jest obowiązkowe.

Przestrzeganie tych zasad w życiu codziennym wyraża naszą odpowiedzialność i troskę o zdrowie wszystkich.

UWAGA: Komunikaty publikowane na serwisie PAP są prezentowane w formie dostarczonej przez nadawcę, bez żadnych zmian wprowadzanych przez PAP SA. Nadawca komunikatu ponosi pełną odpowiedzialność za jego treść, zgodnie z postanowieniami art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)


Źródło wiadomości: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM