Ministerstwo Klimatu i Środowiska informuje, że najnowsze wyniki badań wskazują na zanik „złotej algi” z wód zbiornika Dzierżno Duże na Śląsku (analizy Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska z 29.08.2024 r.).
Najważniejsze informacje
Ze względu na utrzymujące się upały i niski przepływ wody spowodowany suszą, sytuacja w rejonie nadal jest trudna i wymaga wzmożonego nadzoru służb. Wojewoda Śląski przedłużył zakaz korzystania z wód Dzierżna Dużego do 2 września 2024 r.
Kontynuowane jest podawanie perhydrolu w Kłodnicy dla zabezpieczenia Odry przed „złotą algą”. Służby pozostają ze sobą w ścisłym kontakcie. Prowadzone są wizje w terenie, zwiększona jest częstotliwość pobierania próbek wody w rejonie Dzierżna Dużego i Kanału Gliwickiego. Stały monitoring jest prowadzony na Odrze i w jej starorzeczach.
Aktualnie, w ramach procedury monitoringu, został ogłoszony pierwszy poziom zagrożenia zakwitem „złotej algi” (najniższy z trzech stopni) dla Kanału Gliwickiego w Pławniowicach oraz dla starorzecza Odry w Januszkowicach.
W dniach 27 i 28 sierpnia 2024 r. Międzyresortowy zespół ds. Odry zebrał się, aby omówić działania kryzysowe na Śląsku i zaktualizować rekomendacje dla służb.
Spotkanie w Zielonej Górze 29 sierpnia 2024 r. poświęcone było działaniom systemowym dla ochrony odrzańskich ekosystemów i było okazją do spotkania z samorządami oraz przedstawicielami społecznymi. W naradzie uczestniczyła Urszula Zielińska, wiceminister klimatu i środowiska, wraz z przedstawicielami resortu.
Informacje dodatkowe
– Zbiornik Dzierżno Duże na terenie Śląska jest połączony z Kanałem Gliwickim, rzeką Kłodnicą i Odrą. Obecnie służby skupiają się na zapobieganiu rozprzestrzenianiu się algi przez Kłodnicę do Odry. W związku z tym kontynuowane jest dozowanie nadtlenku wodoru (H2O2; perhydrol) do Kłodnicy, co w 90-99 proc. niszczy komórki „złotej algi”.
W okresie od 2 do 29 sierpnia 2024 r. służby odłowiły około 118 ton śniętych ryb z zbiornika Dzierżno Duże.
Pracownicy Wód Polskich odłowili około 690 kg śniętych ryb z jeziora Dzierżno Duże 28 sierpnia. Zauważalna jest poprawa sytuacji. Więcej informacji można znaleźć pod adresem: https://www.gov.pl/web/wody-polskie-gliwice/interweniujemy-w-sprawie-snietych-ryb-w-zbiorniku-dzierzno-duze
W okolicy zbiornika Dzierżno Duże nadal trwają prace z udziałem ekip Wód Polskich, Państwowej Straży Rybackiej, Polskiego Związku Wędkarskiego oraz Wojsk Obrony Terytorialnej, w których uczestniczy około 60 żołnierzy.
W miejscach, gdzie występuje zakwit „złotej algi”, służby zalecają unikanie kontaktu z wodą, w tym w zbiorniku Dzierżno Duże. Zaleca się również powstrzymanie się od uprawiania sportów wodnych, kąpieli, wędkowania i podawania wody zwierzętom.
Wojewódzkie służby zarządzania kryzysowego umieszczają tablice informujące o zakazach w pobliżu zagrożonych akwenów. Kąpieliska, gdzie występuje „złota alga”, będą tymczasowo zamykane.
Występowanie i ekspansja „złotej algi” w Kanale Gliwickim i zbiorniku Dzierżno Duże są efektem kilku czynników, takich jak wysokie zasolenie, niska prędkość przepływu wody i wysokie temperatury. Wakacyjny okres sprzyja rozkwitowi glonów, a toksyna wydzielana przez „złotą algę” była przyczyną masowego wyginięcia ryb w zbiorniku Dzierżno Duże.
Wojewódzkie Inspektoraty Ochrony Środowiska (WIOŚ) prowadzą wzmożony monitoring liczebności alg, a dane są analizowane przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska (GIOŚ).
Z uwagi na pozytywne skutki, eksperymentalne dozowanie nadtlenku wodoru (H2O2; perhydrol) rozpoczęte 13 sierpnia 2024 r. zostało przedłużone do czasu poprawy sytuacji w rejonie.
Badanie jest przeprowadzane pod nadzorem naukowym i zabezpieczone przez odpowiednie służby – w tym wyspecjalizowaną jednostkę chemiczną Wojska Polskiego. Jest to metoda interwencyjna, mająca na celu zaradzenie kryzysowej sytuacji, a nie rozwiązanie systemowe.
Co tydzień, zespół międzyresortowy ds. Odry analizuje obecną sytuację i formułuje rekomendacje dla służb.
Przygotowywane są także długofalowe rozwiązania, takie jak wzmocnienie monitoringu, zmiany prawne i plan inwestycji mających na celu poprawę jakości wód, równolegle do działań zarządzania kryzysowego.
Spotkanie robocze Zespołu ds. Odry z organizacjami pozarządowymi i samorządowcami odbyło się 29 sierpnia 2024 r. w Zielonej Górze. W naradzie uczestniczyła wiceministra klimatu i środowiska Urszula Zielińska. Omawiano prowadzone obecnie działania kryzysowe oraz rozwiązania systemowe, w tym możliwości wykorzystania projektów adaptacji miast do zmian klimatu dla poprawy stanu ekosystemów. Więcej informacji na stronie https://www.gov.pl/web/klimat/spotkanie-robocze-zespolu-ds-odry-z-ngo-i-samorzadowcami-w-zielonej-gorze
– W tym roku spółki wydobywcze zaprezentują plany inwestycyjne dotyczące systemów odsalania. Wody Polskie będą dokonywać weryfikacji zezwoleń wodno-prawnych dla zakładów odprowadzających wody przemysłowe. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej opracował i uruchomił model prognozujący zasolenie Odry na 72 godziny do przodu, który jest dostępny online na stronie: hydro.imgw.pl. Przeprowadzono testy preparatu hamującego rozwój „złotej algi”, który może być stosowany w zbiornikach wodnych.
Aktualnie trwają prace nad standaryzacją prezentacji wyników badań Odry, zarówno tych przeprowadzanych w ramach pomiarów interwencyjnych, jak i przez stacje automatyczne. Wkrótce będzie można znaleźć na stronie https://www.gov.pl/web/odra mapę, która przejrzysto przedstawi różnorodne dane regularnie pozyskiwane w ramach monitoringu Odry.
Oto najnowszy komunikat dotyczący aktualnej sytuacji w rejonie Dzierżna Dużego na Śląsku. Możesz go znaleźć pod adresem: https://www.gov.pl/web/odra/odra-2024-komunikat-miedzyresortowego-zespolu-ds-odry-aktualna-sytuacja-w-rejonie-dzierzna-duzego-na-slasku
Informujemy, że wszystkie komunikaty publikowane na naszym serwisie pochodzą bezpośrednio od nadawcy i nie są poddawane żadnym zmianom przez naszą redakcję. Nadawca ponosi pełną odpowiedzialność za treść komunikatu, zgodnie z ustawą prasową.
Pochodzenie wiadomości: pap-mediaroom.pl