Polityka i społeczeństwo

MRiRW: Problemy rolników są problemami nas wszystkich (komunikat)

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi ogłasza:

Dzisiaj rozpoczął się ogólnokrajowy protest rolników, którzy blokują drogi w wielu miejscach kraju. Minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski oraz jego zastępcy udali się do protestujących, aby wysłuchać ich postulatów. – Naszym celem jest prowadzenie dialogu z rolnikami i wspólna formułowanie możliwych rozwiązań ich problemów – powiedział minister Siekierski podczas spotkania z protestującymi rolnikami w Przyborowicach w województwie mazowieckim.

Postulaty protestujących rolników

Rolnicy protestują przeciwko sytuacji, w jakiej znalazło się polskie rolnictwo. Ich główne powody protestów to: nieracjonalne i zbyt wygórowane wymogi Zielonego Ładu, nadmierny napływ towarów rolno-spożywczych z Ukrainy, które konkurują z polskimi produktami wyprodukowanymi zgodnie ze standardami Unii Europejskiej, oraz spadek opłacalności produkcji rolnej.

Minister Czesław Siekierski podkreślił, że rolnicy pragną, aby wszyscy konsumenci zrozumieli ich problemy i zdali sobie sprawę, że kwestie rolnictwa dotyczą wszystkich mieszkańców. Minister przyznał, że błąd został popełniony poprzez zbyt duże otwarcie rynku Unii Europejskiej na produkty z Ukrainy i zapowiedział monitorowanie napływu towarów z tego kraju. Jednocześnie zaznaczył, że handel, również z Ukrainą, jest dwustronny.

Wspólne porozumienie

Przed protestami odbyliśmy rozmowy z przedstawicielami związków i organizacji rolniczych. Apelowaliśmy do rolników, aby jasno przedstawili powody protestów, aby społeczeństwo mogło je zrozumieć. Zwróciłem się również do rolników z prośbą, aby ich protesty nie były zbyt uciążliwe, a ludzie okazali wyrozumiałość. Ważne jest zachowanie zdrowego rozsądku – podkreślił szef resortu rolnictwa.

Minister Siekierski zaapelował do społeczeństwa, aby zauważyło, że sytuacja w sektorze rolnictwa ma wpływ na wszystkich nas, jako konsumentów. Zaznaczył, że rolnicy starają się produkować żywność dla dobra społeczeństwa i apeluje do nich o jak najszybsze zakończenie blokad oraz zrozumienie, że nie wszystkie problemy można rozwiązać od razu.

Apel ministra rolnictwa o współpracę z rolnikami

Minister Siekierski podkreślił, że chce rozmawiać z rolnikami i wysłuchać ich postulatów, aby móc pracować nad nimi. Zaprasza ich do ministerstwa, aby ustalić konkretne działania i prosi o ich wsparcie, aby zrealizować ich postulaty.

Minister Siekierski zapewnił, że podejmuje tylko realistyczne zobowiązania, aby poważnie traktować rolników. Resort rolnictwa kontynuuje negocjacje z Komisją Europejską i prowadzi rozmowy z Ukrainą w celu wypracowania konkretnych rozwiązań.

Minister Siekierski podkreślił, że protesty rolników w UE przyczyniły się do zmiany postawy Komisji Europejskiej, co doprowadziło do ustępstw wobec niektórych wymogów dotyczących zazielenia. Dzięki temu KE zdała sobie sprawę z oczekiwań społecznych i potrzeb rolników.

UWAGA: Komunikaty publikowane w serwisie PAP są przedstawiane w formie dostarczonej przez nadawcę, bez wprowadzania przez PAP SA w likwidacji jakichkolwiek zmian w ich treści. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść zgodnie z postanowieniami art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)


Wiadomości dystrybuowane przez: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM