Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej ogłasza, że konferencja „Zabytkowe miasto przyszłości. XX lat rewitalizacji Żyrardowa. Inauguracja projektu Regiony Rewitalizacji Edycja 3.0 na Mazowszu” poświęcona efektom blisko 20 lat procesów odbudowy Żyrardowa odbyła się z udziałem wiceministra funduszy i polityki regionalnej Konrada Wojnarowskiego.
Podczas wydarzenia omawiano postępy i plany dotyczące rewitalizacji miasta, a także zaprezentowano inicjatywy mające na celu dalszy rozwój regionu Mazowsza.
Od wielu lat miasto Żyrardów skutecznie wykorzystuje fundusze unijne do przeprowadzania procesu rewitalizacji. Korzysta z środków z programów regionalnych i krajowych, co stanowi doskonałą inspirację dla innych samorządów. Działania rewitalizacyjne przynoszą korzyści mieszkańcom miasta każdego dnia – podkreślił wiceminister funduszy i polityki regionalnej Konrad Wojnarowski podczas otwarcia konferencji.
Rewitalizacja w Żyrardowie
Żyrardów jest wiodącym przykładem rewitalizacji w Polsce, podejmując konsekwentne działania w tej dziedzinie przez ostatnie 20 lat. Efekty tych wysiłków są widoczne w przestrzeni miasta, co czyni je wyjątkowym miejscem. Zabytkowe centrum Żyrardowa jest jedynym w Europie zachowanym w całości zespołem urbanistyczno-architektonicznym pochodzącym z okresu przemysłowego przełomu XIX i XX wieku. W styczniu 2012 r. uzyskało status Pomnika Historii.
„Żyrardów otrzymał wsparcie Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej w ramach procesu rewitalizacji. Miasto było jednym z 20 laureatów konkursu „Modelowa Rewitalizacja Miast” i otrzymało dotację z Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna na lata 2014-2020 w latach 2016-2019” – powiedział wiceminister Wojnarowski.Miasto Żyrardów otrzymało dotację na realizację projektu modelowego „Rewitalizacja Miasta Żyrardowa jako silnik przemian społeczno-gospodarczych”. Dzięki projektowi miasto mogło przygotować się do procesu rewitalizacji, co zaowocowało uchwaleniem w styczniu 2021 roku Gminnego Programu Rewitalizacji Miasta Żyrardowa do roku 2030, który obecnie jest realizowany.
Projekt Regiony Rewitalizacji Edycja 3.0 zakłada ściśłą współpracę Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej z 16 zespołami ds. rewitalizacji z wszystkich województw przez najbliższe 4 lata. Celem projektu jest wsparcie setek gmin w procesie rewitalizacji poprzez doradztwo, edukację, promocję dobrych praktyk oraz pomoc w realizacji programów rewitalizacji na poziomie lokalnym.
Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej będzie ściśle współpracować z 16 zespołami ds. rewitalizacji z wszystkich województw przez najbliższe 4 lata w ramach projektu Regiony Rewitalizacji Edycja 3.0. Celem projektu jest wsparcie setek gmin w procesie rewitalizacji poprzez doradztwo, edukację oraz promocję dobrych praktyk rewitalizacyjnych, a także pomoc w realizacji gminnych programów rewitalizacji.
Projekt Regiony Rewitalizacji Edycja 3.0 współgra z inicjatywami Narodowego Instytutu Dziedzictwa, które skupiają się na rozwijaniu umiejętności związanych z ochroną dziedzictwa kulturowego i jego roli w procesie rewitalizacji, które również popieramy.
Zaplanowane projekty otrzymują finansowanie w ramach projektu „Wsparcie JST w realizacji działań rozwojowych” w ramach Pomocy Technicznej dla Funduszy Europejskich 2021-2027.
UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
Źródło wiadomości: pap-mediaroom.pl