– Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji informuje:
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed intensywnymi opadami deszczu na terenie kraju, z kulminacją na południu. Spotkanie w Rządowym Centrum Bezpieczeństwa odbyło się w celu omówienia przygotowań województw do tej sytuacji, z udziałem ministra Tomasza Siemoniaka i wiceministra Wiesława Leśniakiewicza.
Szef MSWiA podkreślił, że kluczowe jest przygotowanie odpowiednich zasobów i personelu, aby być gotowym na nadchodzące opady deszczu. – Trudno jest przewidzieć, jak bardzo te prognozy się sprawdzą. Chcemy być przygotowani w tych obszarach, które uznajemy za najbardziej krytyczne – ogłosił.
Minister przypomniał, że lokalne samorządy, takie jak we Wrocławiu, już podjęły konkretne działania. Dodał, że wie o działaniach na Dolnym Śląsku, gdzie prezydent Wrocławia zorganizował odpowiedni zespół do pracy. Minister podkreślił, że samorządy powinny przejrzeć wszystkie procedury i podjąć niezbędne kroki.
Minister spraw wewnętrznych i administracji wezwał wojewodów do gotowości w obliczu trudnej sytuacji oraz podkreślił wagę efektywnego przepływu informacji pomiędzy wojewodami, Państwową Strażą Pożarną i kierownictwem resortu.
Szef MSWiA podkreślił konieczność informowania mieszkańców o sytuacji. Zaznaczył, że działania powinny być proporcjonalne do zagrożenia i zaapelował o niezawodne funkcjonowanie wszystkich kanałów komunikacji przez całą dobę, przez siedem dni w tygodniu.
Służby meteorologiczne nadzorują sytuację, ponieważ istnieje ryzyko wystąpienia ekstremalnych warunków pogodowych w południowo-zachodniej części kraju, co może stanowić lokalne zagrożenie. Wiceminister Wiesław Leśniakiewicz podkreślił konieczność solidnego przygotowania do tej sytuacji i podjęcia natychmiastowych działań. Ważne jest również skuteczne komunikowanie się z społeczeństwem.
W najbliższych dniach główne zagrożenie hydrologiczne związane z niżem genueńskim będzie dotyczyć obszaru dorzecza górnej i środkowej Odry, a od piątku do poniedziałku intensywne opady deszczu wystąpią także w zlewni górnej Wisły.
IMGW przedstawił prognozę opadów deszczu na terenie województwa dolnośląskiego, ze szczególnym uwzględnieniem Kotliny Kłodzkiej. Obecnie trwają analizy kolejnych danych, które posłużą do aktualizacji ostrzeżeń meteorologicznych dla innych regionów. Instytut uwzględnia różne scenariusze możliwego rozwoju sytuacji.
Przedstawiciel Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie omawiał obecną sytuację kluczowych zbiorników wodnych, informując o ich odpowiedniej rezerwie powodziowej oraz prezentując szczegółowe dane w tej kwestii. Dodatkowo zaznaczył, że wszystkie Regionalne Zarządy Gospodarki Wodnej śledzą na bieżąco sytuację w poszczególnych województwach.
Służby ratownicze i strażacy gotowi do działania
Podczas spotkania w Rządowym Centrum Bezpieczeństwa komendant główny PSP nadbrygadier Mariusz Feltynowski przedstawił informację o przygotowaniach Państwowej Straży Pożarnej do intensywnych opadów deszczu.
Komendant główny PSP poinformował, że Krajowy System Ratowniczo-Gaśniczy jest w pełnej gotowości, a kluczowy dla rozwoju sytuacji będzie piątkowy wieczór. Podano, że w dyspozycji jest ponad 5,2 tys. funkcjonariuszy PSP, z możliwością natychmiastowego zwiększenia liczby do 10 tys. Ponadto, w działaniach uczestniczy ponad 120 tys. strażaków OSP, a także przygotowany jest specjalistyczny sprzęt.
Wojewodowie z dolnośląskiego, opolskiego, wielkopolskiego, śląskiego, małopolskiego i lubuskiego są gotowi podjąć odpowiednie kroki w związku z intensywnymi opadami deszczu w tych regionach.
Wojsko oraz Policja zadeklarowały wsparcie działań w województwach.
Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę, który ponosi odpowiedzialność za treść komunikatu. (PAP)
Informacja dystrybuowana przez: pap-mediaroom.pl