Biznes i finanse

20 lat skutecznej zbiórki opakowań po środkach ochrony roślin w ramach Systemu PSOR

Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin od 20 lat oferuje rolnikom i sprzedawcom prosty i bezpłatny sposób na utylizację zużytych opakowań po środkach ochrony roślin. Dzięki Systemowi PSOR z polskiej wsi zebrano już ponad 31 000 ton opakowań.

System Zbiórki Opakowań PSOR został stworzony 20 lat temu przez producentów i importerów środków ochrony roślin, którzy postanowili wziąć odpowiedzialność za odpady powstałe po wprowadzanych na rynek produktach. Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin jest obecnie właścicielem Systemu i nadzoruje jego prawidłowe funkcjonowanie. PSOR to od 20 lat sprawdzone narzędzie zagospodarowania pustych opakowań po środkach ochrony roślin, które przynosi korzyści dla rolników i dba o środowisko naturalne.

Zgodnie z polskim prawem użytkownicy środków ochrony roślin sklasyfikowanych jako niebezpieczne są zobowiązani do zwrotu opakowań po tych produktach do sklepu. System Zbiórki Opakowań PSOR umożliwia łatwe, bezpłatne i ekologiczne spełnienie tego obowiązku. W ramach Systemu PSOR zbierane są opakowania po środkach ochrony roślin toksycznych i bardzo toksycznych dla organizmów wodnych lub ludzi. Czyste, trzykrotnie wypłukane opakowania można przynieść do punktu sprzedaży, w którym dokonano zakupu. Nie jest wymagany paragon ani faktura, a sprzedawca ma obowiązek przyjąć opakowania, jeśli są odpowiednio przygotowane. Punkty sprzedaży przekazują opakowania Operatorowi Systemu, który następnie odpowiada za ich recykling lub odzysk energetyczny.

System PSOR zbiera opakowania ze środkami ochrony roślin z punktów sprzedaży na terenie całego kraju przez cały rok, bezpłatnie dla sprzedawców i użytkowników. Dzięki temu spełnia założenia Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta (ROP). Koszty funkcjonowania systemu ponoszą producenci i importerzy wprowadzający na rynek środki ochrony roślin.

„Selektywna zbiórka, recykling, a w efekcie gospodarka o obiegu zamkniętym to kluczowe działania odpowiedzialnego biznesu. Dlatego cieszymy się, że już od 20 lat możemy nie tylko realizować obowiązek prawny producentów środków ochrony roślin, ale także mieć realny wpływ na środowisko. – mówi dr Joanna Gałązka, Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin. – Aby puste opakowania mogły być prawidłowo zagospodarowane, w tym poddane recyklingowi, muszą być czyste, czyli trzykrotnie wypłukane, suche oraz zakręcone” – dodaje.

Rolnicy są coraz bardziej zainteresowani korzystaniem z bezpłatnego narzędzia do zwrotu opakowań. W ciągu kilku lat od wprowadzenia Systemu PSOR ilość zebranych opakowań wzrosła znacząco, osiągając imponujące wyniki. W 2023 roku zebrano aż 2468 ton opakowań, co stanowi 68% masy opakowań produktów wprowadzonych na rynek. Od początku istnienia Systemu PSOR zebrano ponad 31 000 ton opakowań.

PSOR

Wysoki poziom recyklingu opakowań po środkach ochrony roślin

Dzięki realizacji założeń gospodarki o obiegu zamkniętym, System PSOR osiągnął rekordowy poziom recyklingu opakowań po środkach ochrony roślin w 2023 roku, przetwarzając 92% zebranych opakowań.

Opakowania wprowadzone na rynek odnotowały bardzo wysoki poziom recyklingu na poziomie 62%. Od początku działalności Systemu PSOR udało się zrecyklingować ponad 11 500 ton opakowań.

Puste opakowania po środkach ochrony roślin są przetwarzane zgodnie z przepisami prawa i z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. Surowiec pochodzący z recyklingu jest wykorzystywany do produkcji elementów, które nie mają bezpośredniego kontaktu z ludźmi ani żywnością, takich jak rury osłonowe do światłowodów.

„Od dwudziestu lat działamy na rzecz bezpieczeństwa ludzi i środowiska. Z okazji jubileuszu Systemu PSOR przygotowaliśmy raport >>Bezpieczeństwo i odpowiedzialność – gospodarka opakowaniami po środkach ochrony roślin. 20 lat Systemu PSOR<<. Pokazujemy w nim, jak wygląda gospodarka opakowaniami po środkach ochrony roślin w praktyce, jak zmieniał się System PSOR przez 20 lat istnienia i jakie wyzwania czekają System w nadchodzących latach” – mówi Natalia Bączyk, Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin.

Uczestnictwo wszystkich stron w Systemie PSOR, takich jak użytkownicy, sprzedawcy, producenci i importerzy, oraz Operator Systemu, firma Remondis, jest kluczowe dla sukcesu programu. Wszyscy zaangażowani w zbiórkę opakowań oraz edukację użytkowników odgrywają istotną rolę w funkcjonowaniu i propagowaniu Systemu PSOR.

System PSOR opiera się na zaangażowaniu wszystkich uczestników, w tym użytkowników, sprzedawców, producentów i importerów, oraz Operatora Systemu, firmę Remondis. Współpraca wszystkich stron jest kluczowa dla sukcesu programu, zarówno w zbiórce opakowań, jak i w edukowaniu użytkowników na temat zasad zbiórki i bezpiecznej utylizacji opakowań.

Raport „Bezpieczeństwo i odpowiedzialność – gospodarka opakowaniami po środkach ochrony roślin. 20 lat Systemu PSOR” jest dostępny do pobrania TUTAJ.

Aby dowiedzieć się więcej o Systemie Zbiórki Opakowań PSOR, odwiedź stronę www.systempsor.pl.

Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin

Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin (PSOR) to organizacja, która gromadzi producentów i importerów środków ochrony roślin. Jest odpowiedzialna za koordynację Systemu Zbiórki Opakowań PSOR. Od ponad dwóch dekad PSOR prowadzi działania edukacyjne na temat bezpiecznego stosowania środków ochrony roślin, ich roli w produkcji żywności i konsekwencji dla środowiska. Organizacja prowadzi kampanie, które promują bezpieczne i odpowiedzialne praktyki rolnicze, dbające o środowisko i bioróżnorodność. W ramach akcji „Pomagamy pszczołom bez lipy” PSOR pokazuje, jak wspierać owady zapylające. Działając „Po stronie roślin”, organizacja podkreśla znaczenie pracy rolnika i narzędzi, jakie wykorzystuje w produkcji żywności. PSOR jest również zaangażowane w edukację na temat konieczności właściwego gospodarowania opakowaniami po środkach ochrony roślin.


Wiadomość pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM