Biznes i finanse

Rekordowa podaż samochodów, ale auta sprzedają się wolniej. Wrzesień na rynku motoryzacyjnym w raporcie OTOMOTO Insights

Wrzesień przyniósł rekordową liczbę aktywnych ogłoszeń na platformie OTOMOTO w tym roku. Pomimo rosnącej podaży samochodów i zwiększającej się liczby aktywnych użytkowników, sprzedaż samochodów nie przebiegała tak szybko, jak oczekiwano. Chociaż dynamika sprzedaży w segmencie motoryzacyjnym nie jest już tak imponująca jak wcześniej, to trzeba pamiętać, że baza klientów również ulega zmianie. Sierpień ubiegłego roku był przełomowy – od tego miesiąca sprzedaż detaliczna samochodów zaczęła wyraźnie rosnąć, zamiast notować spadki rok do roku. Warto również zauważyć, że średnia wartość zobowiązań na zakup auta również wzrosła w miesiącu wrześniu.

Raport OTOMOTO Insights jest regularnie aktualizowany co miesiąc i prezentuje bieżącą sytuację na rynku motoryzacyjnym w Polsce. Dane zawarte w raporcie pochodzą zarówno z platformy OTOMOTO, jak i z instytucji takich jak CEPiK, GUS i NBP. Cały raport jest dostępny online na stronie: otomotoinsights.pl.

Obserwujemy wzrost liczby ofert sprzedaży samochodów na rynku, osiągając rekordową średnią dzienną liczbę aktywnych ogłoszeń we wrześniu – ponad 266 tysięcy na platformie OTOMOTO. Mimo wzrostu liczby użytkowników, którzy odwiedzają tę platformę (24 mln osób wg danych z Google Analytics), kupujący zwlekają z podjęciem decyzji. Średni czas aktywności ogłoszeń wzrósł o 1 dzień w porównaniu do poprzedniego miesiąca, a wskaźnik MDS (Market Day Supply) rośnie, co oznacza spowolnienie tempa sprzedaży. W okresie od 1 sierpnia 2024 do 30 września 2024 roku wartość wskaźnika MDS wzrosła o 7%, tj. z 67 do 72 dni.

Spowolnienie tempa sprzedaży aut na rynku jest zauważalne w kontekście wzrostu liczby ofert i aktywnych użytkowników na platformie OTOMOTO. Kupujący coraz dłużej zastanawiają się nad zakupem, co potwierdza wzrost średniego czasu aktywności ogłoszeń i wskaźnika MDS (Market Day Supply) o 7% w okresie od 1 sierpnia 2024 do 30 września 2024 roku – z 67 do 72 dni. W obliczu dużej dostępności aut, decyzje o zakupie są podejmowane wolniej, co wpływa na tempo sprzedaży.

Według danych z CEPiK, w wrześniu 2024 roku zarejestrowano więcej samochodów niż w poprzednim roku, zarówno przez firmy, jak i osoby prywatne. Rejestracji dokonano łącznie 189 136 samochodów na osoby prywatne, co stanowi wzrost o 42,5 tysiąca w porównaniu z poprzednim rokiem. Pomimo tego, że tempo wzrostu jest wolniejsze, wciąż notuje się zwiększone zainteresowanie zakupem samochodów.

Rosnące zobowiązania kredytowe na zakup samochodu

Od marca 2024 roku średnia kwota zobowiązań zaciąganych za zakup samochodu stale rośnie, osiągając niemal 49 tysięcy złotych we wrześniu. Największą grupę kredytobiorców, którzy decydowali się na kredyt udzielany za pośrednictwem OTOMOTO Pay, stanowiły osoby w wieku 40-49 lat, a średnia kwota zobowiązania na zakup auta w tej grupie wynosiła 52,5 tysiąca złotych.

Elektromobilność rozwija się w Polsce zbyt wolno – to wniosek, który nasuwa się po tegorocznym Kongresie Nowej Mobilności. Rejestracje wskazują na wrześniowe wzrosty, jednak 4-procentowy udział elektryków wśród wszystkich zarejestrowanych nowych pojazdów nie prowadzi do “przełomu” na rynku. Tempo rejestracji pojazdów EV jest również hamowane przez zamrożenie do końca roku dopłat do zakupów samochodów w leasingu.

Kolejny miesiąc z rzędu wydłuża się czas aktywności ogłoszeń dotyczących sprzedaży używanych pojazdów elektrycznych. W porównaniu do sierpnia ogłoszenia z elektrykami były utrzymywane przez sprzedających o 9 dni dłużej przez profesjonalnych sprzedawców (łącznie 86 dni) i o 4 dni dłużej przez prywatnych sprzedających (łącznie 68 dni).


Pochodzenie wiadomości: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM