Polityka i społeczeństwo

MKiŚ: Rozpoczynamy konsultacje publiczne Krajowego Planu w dziedzinie Energii i Klimatu do 2030 r. (komunikat)

Ministerstwo Klimatu i Środowiska ogłasza, że jest gotowe do przekazania do konsultacji publicznych aktualizację Krajowego Planu w dziedzinie Energii i Klimatu do 2030 r.

Naszym celem jest zapewnienie dostępu do zielonej energii, poprawa jakości powietrza i ochrona środowiska, co ma pozytywny wpływ na życie obywateli.

Konsultacje publiczne aktualizacji Krajowego Planu w dziedzinie Energii i Klimatu do 2030 r. trwają do 15 listopada 2024 r.

Dokument aktualizacji przedstawia dwa scenariusze klimatyczno-energetyczne w perspektywie 2040 r. – scenariusz ambitnej transformacji (WAM) oraz scenariusz rynkowo-techniczny (WEM).

Nowe założenia KPEiK-u opierają się na nowej ocenie sytuacji rynkowej, regulacyjnej, technicznej i gospodarczej, uwzględniają zmiany, jakie nastąpiły w ostatnich latach oraz zawierają dodatkowe polityki i działania.

Krajowy Plan Energii i Klimatu to innowacyjny program, który ma na celu zapewnienie Polsce bezpieczeństwa energetycznego i jednocześnie redukcję negatywnego wpływu na środowisko, aby stworzyć bogatszą przyszłość dla naszego kraju.

Rozpoczynamy oficjalne konsultacje Krajowego Planu w dziedzinie Energii i Klimatu do 2030 r. Dokument ten był efektem 8 miesięcznej pracy i został nazwany „zielonym kompasem” dla polskiej transformacji. Jego celem jest walka z ubóstwem energetycznym, ochrona środowiska i klimatu oraz przygotowanie gospodarki i energetyki na zmiany. Wiceminister klimatu i środowiska Urszula Zielińska podkreśliła, że dokument ten został stworzony z myślą o ludziach.

Nowa wersja KPEiK

KPEiK to dokument strategiczny opracowywany przez państwa członkowskie Unii Europejskiej, w którym określają założenia, cele, polityki i działania mające na celu osiągnięcie unijnych celów klimatyczno-energetycznych. Głównym celem jest kontrybucja do osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku poprzez realizację pięciu wymiarów unii energetycznej.

– poprawy bezpieczeństwa energetycznego,

– rozwój wewnętrznego rynku energii,

– zwiększenia efektywności energetycznej,

– ograniczenia emisyjności oraz promowania badań naukowych,

– wspierania innowacji i poprawy konkurencyjności.

Wprowadzenie zaktualizowanego planu przyniesie redukcję emisji gazów cieplarnianych o 50,4 proc. do 2030 r. w porównaniu z rokiem 1990. Jest to o 5 pkt. proc. mniej niż przyjęty ogólnounijny cel na poziomie 55 proc. określony w prawie klimatycznym.

Realizacja aKPEiK zakłada zwiększenie nakładów na badania i rozwój do 2,5% PKB, co jest kluczowe dla rozwoju nowoczesnych technologii w Polsce. Wzmocnienie krajowych zdolności produkcyjnych jest niezbędne do osiągnięcia tego celu.

Aby Polska mogła konkurować gospodarczo, konieczne jest korzystanie z czystych i niedrogich źródeł energii. Według prognoz aKPEiK, jednostkowe koszty wytwarzania energii elektrycznej mają spaść o 13% do 2030 roku i aż o 33% do 2040 roku w porównaniu do 2025 roku.

Zachęcamy do udziału w konsultacjach publicznych aKPEiK, aby wyrazić swoje opinie na temat transformacji energetyczno-klimatycznej w Polsce. Wasze spostrzeżenia i pomysły zostaną wzięte pod uwagę przy tworzeniu ostatecznej wersji dokumentu, która będzie akceptowana przez Rząd RP.

Konsultacje publiczne będą otwarte do 15 listopada 2024 roku. Wszelkie uwagi prosimy przesyłać na adres: kpeik@klimat.gov.pl. Szczegółowe informacje dotyczące zgłaszania uwag znajdują się w sekcji Krajowy Plan w dziedzinie Energii i Klimatu.

UWAGA: Treści publikowane w serwisie PAP są prezentowane w formie oryginalnej dostarczonej przez nadawcę, bez jakichkolwiek zmian wprowadzanych przez PAP SA. Nadawca komunikatu jest odpowiedzialny za treść, z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)


Źródło dystrybucji: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM