Polityka i społeczeństwo

MI: Projekt budowlany lotniska CPK gotowy. Budowa ma ruszyć w 2026 r. (komunikat)

– Ministerstwo Infrastruktury przekazuje informację o postępie prac.

Konsorcjum architektoniczne, jako master architekt, przekazało spółce CPK projekt budowy nowego lotniska, dworca kolejowego i węzła przesiadkowego transportu publicznego. Aktualnie trwają odbiory projektu budowlanego, które planuje się zakończyć jeszcze w bieżącym roku.

„Od momentu przejęcia nadzoru nad spółką CPK, naszym głównym celem było zaktualizowanie i realistyczne ujęcie budowy lotniska centralnego, co jest kluczowym projektem infrastrukturalnym dla Polski. Obecnie mamy konkretny postęp w realizacji tego celu. Projekt budowlany portu jest już gotowy, prace projektowe zbliżają się do końca, co wyraźnie przyspiesza cały proces” — oświadczył minister infrastruktury Dariusz Klimczak.

„Budowa i uruchomienie nowego lotniska to ważny krok w rozwoju gospodarczym Polski oraz wzmocnieniu pozycji PLL LOT” – stwierdził Maciej Lasek, wiceminister infrastruktury i pełnomocnik rządu ds. CPK, określając tę inwestycję jako kamień milowy w osiągnięciu celu.

Terminal pasażerski będzie miał powierzchnię około 450 tys. mkw. Obsługa pasażerów będzie odbywać się na trzech poziomach.

Poziom +2 obejmie odprawę biletowo-bagażową, kontrolę bezpieczeństwa, przyloty i odloty dla strefy Schengen oraz część przylotów Non-Schengen.

Poziom +1 będzie miejscem przylotów i odlotów dla strefy Non-Schengen, centrów transferowych oraz kontroli dokumentów.

Poziom 0 będzie zawierał bramki autobusowe Schengen i Non-Schengen, halę odbioru bagażu oraz halę przylotów.

Budynek główny będzie połączony z pirsami, które umożliwią pasażerom dotarcie bezpośrednio do samolotów. W pierwszym etapie lotnisko będzie w stanie obsłużyć do około 11 tys. pasażerów na godzinę. W dniu otwarcia znajdzie się blisko 140 stanowisk odprawy biletowo-bagażowej, z możliwością zwiększenia liczby stanowisk do 170 poprzez montaż kolejnej wyspy check-in.

CPK otrzymała dokumentację budowlaną od projektanta, która zawiera ponad 6,2 tys. rysunków projektowych i ponad 50 raportów. Obecnie trwa dokładna weryfikacja dokumentacji.

Konsorcjum master architekta CPK składające się z biur projektowych Foster + Partners i Buro Happold oraz ponad 30 innych firm z różnych branż, w tym NACO, Kuryłowicz & Associates i Cundall, zatrudniało niemal 500 projektantów do prac nad lotniskiem i dworcem.

W lipcu 2023 r. firma CPK otrzymała od wykonawcy koncepcję architektoniczną portu lotniczego, przechodząc do kolejnego etapu projektowania, czyli opracowania projektu budowlanego. W porównaniu z poprzednim etapem, wprowadzono optymalizacje projektu, które pozwolą na zmniejszenie budżetu potrzebnego na jego realizację, w uzgodnieniu z inwestorem.

Planujemy skrócić pirsy o około 100 metrów, aby ułatwić pasażerom przesiadki i zmniejszyć kubaturę do zrealizowania.

Według aktualizowanych założeń projektowych, Lotnisko CPK będzie miało początkowo przepustowość do około 34 mln pasażerów rocznie, z możliwością późniejszej rozbudowy. W porównaniu, lotnisko Chopina w 2023 roku obsłużyło około 18,5 mln pasażerów. Planowany udział pasażerów transferowych, którzy będą przesiadać się do innych samolotów na lotnisku CPK, wynosi około 40 procent.

W ramach etapowania budowy CPK, pierwszeństwo realizacji mają pirs północny (B) przeznaczony dla lotów dalekodystansowych do strefy Non-Schengen oraz pirsy centralne (C) i (D) o elastycznej funkcjonalności obsługi lotów do strefy Schengen i Non-Schengen. Dokumentacja budowlana dla pirsu południowego (E) została już przygotowana, planowana jest jego realizacja w kolejnym etapie (do weryfikacji w zależności od aktualizowanych prognoz ruchu). Kolejne etapy rozbudowy lotniska przewidują realizację pirsów północno-zachodniego (A) i południowo-zachodniego (F).

W ramach projektu planowane jest udostępnienie 27 stanowisk kontaktowych dla samolotów wąskokadłubowych i 23 dla samolotów szerokokadłubowych w I fazie. W tym 18 elastycznych stanowisk typu MARS, umożliwiających zamienne ustawienie dwóch samolotów wąskokadłubowych w miejsce jednego szerokokadłubowego. Łącznie na stanowiskach wyposażonych w rękawy lotnicze będzie można obsłużyć od 50 do 68 statków powietrznych, zależnie od typu floty. To znacznie zwiększy komfort obsługi pasażerów i przepustowość. Dla porównania, na lotnisku Chopina możliwe jest jednoczesne ustawienie tylko ośmiu samolotów szerokokadłubowych na stanowiskach kontaktowych, a łącznie na wszystkich stanowiskach z pomostami pasażerskimi możliwa jest obsługa od 22 do 27 statków powietrznych.

W trakcie IV etapu projektowania dokonano zmian w konstrukcji dachu terminala lotniskowego oraz dworców kolejowego i autobusowego. Architekt zaproponował wykończenie kolebek dachowych materiałami o ciepłym charakterze, co poprawiło estetykę budynku. Liczbę świetlików dachowych zmniejszono i skorygowano ich umiejscowienie. Zamiast dachu przewieszonego nad frontem terminala, architekci zaproponowali arkadę opartą na słupach, stanowiącą lepsze zabezpieczenie wejść przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Te zmiany przekładają się na zmniejszenie ilości stali potrzebnej do wykonania konstrukcji.

Projekt CPK zakłada integrację różnych środków transportu, takich jak lotniczy, kolejowy i autobusowy. Inwestor przewiduje, że aż połowa pasażerów będzie dojeżdżać na lotnisko pociągami. W odpowiedzi na wniosek spółki CPK, projektanci wprowadzili zmiany mające na celu zwiększenie komfortu użytkowników dworca autobusowego. Po tych zmianach poczekalnia dla autobusów dalekobieżnych jest bezpośrednio połączona z budynkiem dworca kolejowego, co ułatwi przemieszczanie się pasażerów. Zarówno zadaszenia stanowisk autobusowych, jak i poczekalnia, będą mogły być w przyszłości modułowo rozbudowywane.

Firma Foster + Partners, wiodący uczestnik konsorcjum architektonicznego, ma na swoim koncie projektowanie lotnisk w Pekinie i Hongkongu, stworzenie masterplanu dla Terminalu 2 na Heathrow w Londynie, budowę lotnisk w Kuwejcie i Kambodży oraz zaangażowanie w projektowanie Lotniska w Rijadzie.

Obok prac master architekta w CPK prowadzone są również inne prace projektowe, które są skoordynowane. Obejmują one m.in. prace nad drogami startowymi, drogami kołowania, płytami postojowymi i częściami dróg przylotniskowych wraz z budynkami technicznymi, oraz tunel kolejowy pod lotniskiem.

W opracowaniu znajduje się również dokumentacja projektowa dla obiektów wspierających, w tym wieży kontroli ruchu lotniczego.

Równocześnie trwa postępowanie w celu zaprojektowania, dostawy, montażu i uruchomienia Systemu Obsługi Bagażu (BHS) dla lotniska CPK. Nowoczesna sortownia bagażu będzie obejmować ponad 11 km taśmociągów bagażowych.

CPK spodziewa się otrzymania decyzji lokalizacyjnej od Wojewody Mazowieckiego do końca 2024 roku, co umożliwi złożenie wniosku o pozwolenie na budowę lotniska.

Prace przygotowawcze do budowy nowego lotniska, w ramach Programu Dobrowolnych Nabyć (PDN), obejmują rozbiórkę budynków, wycinkę drzew oraz organizację przeprowadzek. Zgodnie z zaktualizowanym harmonogramem, planowane uruchomienie lotniska ma nastąpić pod koniec 2032 r., równocześnie z projektem Kolei Dużych Prędkości między Warszawą i Łodzią.

Informujemy, że komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez żadnych zmian w ich treści, zgodnie z formą dostarczoną przez nadawcę. Nadawca komunikatu odpowiada za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)


Dystrybucja: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM