Biznes i finanse

Maciej Witucki: integracja Ukrainy z Unią Europejską przyniesie korzyści obu stronom

Prezydent Konfederacji Lewiatan, Maciej Witucki, podczas Europejskiego Forum Nowych Idei (EFNI) w Sopocie, podkreślił konieczność reformy modelu rozwoju w Europie, aby utrzymać konkurencyjność. Jego zdaniem głównym wyzwaniem dla regionu pozostaje kwestia bezpieczeństwa.

„Potrzebne jest znalezienie takich rozwiązań, które pozostawią element ratowania planety, ale przy okazji spowodują, że przestaniemy się opóźniać w stosunku do Stanów Zjednoczonych, Chin czy Indii” – stwierdził Maciej Witucki.

„Mamy 27 otwartych rynków, które się ze sobą nie spinają. Tego modelu nie możemy kontynuować. Trzeba przyspieszyć integrację, stworzyć jeden otwarty obszar gospodarczy. Nie możemy budować egoistycznych barier” – zaznaczył Maciej Witucki.

„Trzeba wybrać priorytety i zapomnieć o marzeniach o stworzeniu europejskiego Facebooka i Google’a czy europejskiej sztucznej inteligencji. Skupiłbym się na aplikowaniu tego, co powstało w wielkich koncernach. To zawsze była siła Europy: zbieranie najlepszych technologii świata, integrowanie i w ten sposób budowanie silnej gospodarki, opartej na taniej, dostępnej zielonej energię” – mówił Maciej Witucki.

„Jest w absolutnie obopólnym interesie, żeby Ukraina przyłączyła się do UE. Ukraina zyska dostęp do funduszy, do wolnego rynku – z drugiej strony pamiętajmy o tym, że jeśli marzymy o suwerenności gospodarczej Europy, to ona będzie niemożliwa bez ukraińskich zasobów żywnościowych, energetycznych, złóż naturalnych” – podkreślił Maciej Witucki.

„Ta siła zawsze się tam znajdowała, ale teraz z powodu wojny, kwalifikacje w dziedzinie np. dronów czy sztucznej inteligencji, wzrosły. To na pewno jest deal win-win, obie strony zyskają” – przekonywał Maciej Witucki.

„To nie my z Polski będziemy wyznaczać >>mapę drogową<< – ona będzie pisana w Brukseli. Polska może pomóc w jej realizacji, ponieważ ma bagaż doświadczeń z naszej polskiej integracji europejskiej” – powiedział szef Konfederacji Lewiatan.

„Mamy silną obecność rządową – to zawsze pomaga we wzmocnieniu zainteresowania konferencją, ale też sprawia, że rozmowy stają się bardzo konkretne. Z drugiej strony EFNI to wciąż nie jest czysta konferencja >>biznes i polityka<< – zawsze jest wymiar społeczny, dyskusje filozoficzne, gdzie ma zmierzać Europa za 10, 15 lat” – podkreślił Maciej Witucki. 


Źródło wiadomości: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM