Nauka i technologie

10 sygnatariuszy sektora kosmicznego podpisało Polskie Partnerstwo dla Obserwacji Ziemi

Polskie Partnerstwo dla Obserwacji Ziemi ma na celu zacieśnienie współpracy rodzimych firm, instytucji naukowych i edukacyjnych w zakresie kształtowania polskiej polityki kosmicznej oraz rozwoju nowych technologii obrazowania globu. Partnerstwo to krok w kierunku budowania autonomicznych zdolności Polski jako europejskiego lidera w zakresie satelitarnego obrazowania Ziemi.

Polskie Partnerstwo dla Obserwacji Ziemi to inicjatywa, która powstała w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na dane satelitarne w różnych obszarach, takich jak gospodarka czy bezpieczeństwo. W przedsięwzięcie zaangażowanych jest siedem firm z branży kosmicznej (CloudFerro, Creotech Instruments, KP Labs, ITTI, Blue Dot Solutions, GISPartner, Eycore) oraz trzy instytucje naukowe i edukacyjne (Centrum Badań Kosmicznych PAN, Politechnika Warszawska, Wydział Geodezji i Kartografii, Centrum Analiz Geoprzestrzennych i Satelitarnych oraz Centrum Technologii Kosmicznych AGH).

„Obszar obserwacji Ziemi zasługuje dzisiaj na specjalną uwagę, zarówno biznesu, jak i administracji publicznej. Stał się on bowiem polską specjalizacją w sektorze kosmicznym, a osiągnięcia i możliwości rodzimych firm sprawiają, że Polska odgrywa istotną rolę np. przy bieżących operacjach satelitarnych, zleconych przez Komisję Europejską” – stwierdził jeden z inicjatorów porozumienia, Maciej Krzyżanowski, prezes CloudFerro.

Podpisujący Polskie Partnerstwo dla Obserwacji Ziemi zobowiązują się do wspólnych działań mających na celu rozwijanie zdolności i kompetencji Polski w dziedzinie obserwacji Ziemi. Ich celem jest osiągnięcie polskiej niezależności w tym obszarze, co umożliwi skuteczne reagowanie na wyzwania geopolityczne, środowiskowe i sytuacje kryzysowe.

„Jesteśmy dumni, że możemy dzisiaj połączyć siły z najważniejszymi graczami branży, aby wyznaczać kierunek jej rozwoju i wspólnie wzmacniać autonomiczne kompetencje Polski w tym zakresie” – dodał prezes Krzyżanowski, jeden z inicjatorów porozumienia.

Obserwacja Ziemi ma ogromne znaczenie zarówno na poziomie krajowym, jak i globalnym, ponieważ ma wpływ na kluczowe sektory gospodarki, takie jak zarządzanie kryzysowe, monitorowanie klimatu, rolnictwo i obronność. Dzięki obrazom satelitarnym można uzyskać kompleksowy i aktualny obraz sytuacji na Ziemi. Pozwalają one na tworzenie map terenów, monitorowanie pogody, badanie struktury ziemi, poszukiwanie surowców naturalnych, ocenę warunków upraw oraz śledzenie zmian w ekosystemach i monitorowanie katastrof ekologicznych.

Wykorzystanie obserwacji satelitarnych jest kluczowe dla skutecznego zarządzania kryzysowego, monitorowania klimatu, rolnictwa i obronności, zarówno na poziomie krajowym, jak i globalnym. Dzięki nim możliwe jest uzyskanie pełnego i aktualnego obrazu sytuacji na powierzchni Ziemi, tworzenie map terenów, monitorowanie pogody, badanie struktury ziemi, poszukiwanie surowców naturalnych, ocenę warunków upraw oraz śledzenie zmian w ekosystemach i monitorowanie katastrof ekologicznych.

„Zaczęliśmy budować polski przemysł kosmiczny 12 lat temu praktycznie od zera. Dziś, razem z innymi firmami wchodzącymi w skład Partnerstwa, dostarczamy kompletne systemy satelitarne do pozyskiwania i przetwarzania danych satelitarnych o najwyższym poziomie zaawansowania. Z powodzeniem konkurujemy z innymi firmami i instytucjami z Europy Zachodniej” – powiedział Jacek Kosiec, wiceprezes zarządu Creotech Instruments.

Europejska Agencja Kosmiczna skupia się na obserwacji Ziemi i przeznacza na ten cel prawie jedną trzecią swojego budżetu. Polscy przedsiębiorcy otrzymują część tych środków, ponieważ projekty związane z satelitarnymi obserwacjami Ziemi stanowią około 40 proc. wszystkich kontraktów przyznanych polskim firmom w ramach ESA. Wśród 10 największych programów ESA udział polskich podmiotów w tym obszarze wynosi 55 proc., co świadczy nie tylko o specjalizacji rodzimego przemysłu, ale także o wysokim zaufaniu ze strony europejskich instytucji.

„Mamy partnerskie relacje z najważniejszymi graczami branży, a często nawet to my jesteśmy liderami w najważniejszych przedsięwzięciach kosmicznych. Polskie Partnerstwo dla Obserwacji Ziemi jest z jednej strony wyrazem naszej asertywności, a z drugiej stanowi krok do konsolidacji krajowego potencjału. To również ważna deklaracja gotowości do podejmowania jeszcze większych i bardziej złożonych projektów” – dodał prezes Kosiec.

Polskie firmy mają znaczące osiągnięcia w obserwacji Ziemi. CloudFerro jest głównym dostawcą technologii i operatorem największego na świecie repozytorium z danymi satelitarnymi programu Copernicus – Copernicus Data Space Ecosystem, a firma Creotech Instruments zbudowała największego i najbardziej zaawansowanego polskiego satelitę EagleEye, który został wyniesiony na orbitę.

Podstawą działalności Polskiego Partnerstwa dla Obserwacji Ziemi są cztery filary: ustalanie wspólnego stanowiska branży w zakresie Polskiej Strategii Kosmicznej i Krajowego Programu Kosmicznego, wzmacnianie polskich kompetencji w dziedzinie obserwacji Ziemi, zwiększanie inwestycji w technologie obserwacji satelitarnych oraz współpraca z jednostkami badawczo-naukowymi.

„Partnerstwo ma nie tylko umocnić pozycję Polski jako lidera w dziedzinie obserwacji Ziemi w Europie, ale także otworzyć nowe możliwości rozwoju gospodarczego opartego na innowacjach technologicznych w sektorze kosmicznym” – stwierdził Maciej Krzyżanowski, prezes CloudFerro.


Informacja dystrybuowana przez: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM