Polityka i społeczeństwo

MRiRW: Naszym priorytetem jest bezpieczeństwo (komunikat)

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi pragnie poinformować, że środki ochrony roślin przeznaczone do zwalczania szkodników powinny być stosowane wyłącznie przez przeszkolonych profesjonalistów.

Podczas wczorajszej konferencji prasowej sekretarz stanu Michał Kołodziejczak ogłosił złożenie zawiadomienia do Prokuratora Generalnego w związku z podejrzeniem sprzedaży toksycznych środków ochrony roślin przez Internet, co może stanowić przestępstwo.

Spotkania z głównymi platformami handlowymi

Dziś wiceminister Kołodziejczak omawiał z przedstawicielami głównych internetowych platform sprzedażowych kwestię wycofania określonych środków ochrony roślin z ich oferty.

„Dwie z największych internetowych platform sprzedażowych już podjęły decyzję o wycofaniu. Wkrótce będę także rozmawiał z innymi dużymi podmiotami” – powiedział wiceminister Michał Kołodziejczak.

Wiceminister poinformował o planowanych zmianach prawnych, które mają na celu kompleksowy zakaz sprzedaży silnych środków ochrony roślin, wymagających profesjonalnych uprawnień, przez Internet. Zmiany będą wprowadzane zgodnie z procesem legislacyjnym.

Nowe inicjatywy PIORiN

Andrzej Chodkowski, główny inspektor PIORiN, zaznaczył, że badają specjalne środki ochrony roślin stosowane podczas fumigacji.

Szef PIORiN zaznaczył, że według informacji o ostatnich tragicznych zdarzeniach, środki ochrony roślin zostały użyte w sposób nieprawidłowy.

Andrzej Chodkowski, główny inspektor, podkreślił, że jego instytucja przeprowadziła ponad 4 tysiące kontroli punktów sprzedaży i około 21 tysięcy kontroli w gospodarstwach.

Aktualizacje w przepisach

„Wszystkie zakupione środki ochrony roślin muszą posiadać odpowiednie etykiety, na których będą zawarte jasne informacje o zawartości bardzo toksycznych substancji” – poinformował wiceminister.

Podkreślił również, że osoby nieprzeszkolone nie powinny mieć prawa do zakupu takich środków zgodnie z obowiązującym prawem.

„Sprzedawcy internetowi nie mieli realnej możliwości sprawdzenia, czy nabywca jest uprawniony do zakupu, dlatego konieczne są zmiany legislacyjne” – sekretarz stanu zaznaczył. W opinii wiceministra Kołodziejczaka, środki ochrony roślin w ogóle nie powinny być sprzedawane przez Internet.

Sekretarz stanu zapewnił, że decyzje podejmowane przez inspektorów będą natychmiastowo wykonywane.

Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień ustawy prawo prasowe. (PAP)


Dystrybucja: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM