Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało, że Sekretarz stanu Jacek Czerniak uczestniczył w spotkaniu zamykającym audyt inspektorów Generalnej Administracji Celnej (GACC) oraz Ministerstwa Rolnictwa i Obszarów Wiejskich Chińskiej Republiki Ludowej (MRiOW).
W wyniku audytu chińscy przedstawiciele pozytywnie ocenili polski system nadzoru nad produkcją mięsa drobiowego oraz stosowanie regionalizacji, co stanowi krok w stronę wznowienia eksportu polskiego mięsa drobiowego do Chin.
W spotkaniu wzięli udział główny lekarz weterynarii Krzysztof Jażdżewski oraz przedstawiciele Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW), Głównego Inspektoratu Weterynarii (GIW) i terenowych oddziałów inspekcji weterynaryjnej.
Cel audytu
Audytoria rozpoczęła się 13 listopada 2024 r. celem weryfikacji stosowania zasady regionalizacji w Polsce w zakresie chorób drobiu, takich jak grypa ptaków HPAI i rzekomy pomór drobiu ND. Delegacja chińska odwiedziła m.in. terenowe oddziały inspekcji weterynaryjnej, Państwowy Instytut Weterynaryjny – PIB w Puławach, zakłady drobiowe oraz gospodarstwa hodujące drób w ramach programu wizyty.
Chińscy inspektorzy wyrazili pozytywną opinię na temat audytu.
Audytorzy GACC i MRiOW wydali korzystną ocenę systemu nadzoru nad produkcją mięsa drobiowego i stosowania regionalizacji w Polsce. Przewodnicząca chińskiej delegacji zapewniła, że wizyta osiągnęła zamierzone cele – przebieg audytu wskazał, że polskie władze prawidłowo wypełniają funkcje kontrolne i nadzorcze.
Wiceminister Czerniak podkreślił, że Polska chce wznowić eksport mięsa drobiowego do Chin poprzez regionalizację w zakresie chorób drobiu.
Podczas wizyty zaprezentowano standardy i procedury dotyczące bezpieczeństwa żywności i zapobiegania chorobom zwierząt stosowanych w Polsce. Polska jest gotowa do dalszej pracy, aby ponownie eksportować mięso drobiowe do Chin – powiedział wiceminister Czerniak.
Handel artykułami rolno-spożywczymi z Chinami
Chiny są kluczowym partnerem handlowym dla Polski w sektorze rolno-spożywczym. W 2023 roku nasz eksport do Chin osiągnął wartość 147,6 miliona euro. Obecnie największym zainteresowaniem na chińskim rynku cieszą się polskie produkty mleczne, puch i pierze, oraz owoce mrożone.
Komunikaty publikowane w serwisie PAP są prezentowane w oryginalnej formie dostarczonej przez nadawcę, bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść, z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
Dystrybucja: pap-mediaroom.pl