Déjà vu, czyli mylne wrażenie, że już kiedyś było, jest podobne do mimowolnych wspomnień autobiograficznych, kiedy nagle przypomina nam się scena z naszej przeszłości – wyjaśnia psycholog dr hab. Krystian Barzykowski z UJ.
„Z déjà vu łączy się swego rodzaju konflikt poznawczy: z jednej strony sytuacja wydaje się nam znajoma i mamy silne wrażenie 'zanurzenia w przeszłości’, a z drugiej strony jesteśmy pewni, że wydarzenie to ma miejsce po raz pierwszy” – opisuje w rozmowie z PAP dr hab. Krystian Barzykowski profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego – z tamtejszego Instytutu Psychologii na Wydziale Filozoficznym. Naukowiec na co dzień zgłębia tajniki działania spontanicznych procesów poznawczych.
„Choć bywają bardzo ezoteryczne wytłumaczenia, czym jest déjà vu, to my zwracamy uwagę, że odpowiedź może być całkiem prosta: według nas zjawisko déjà vu ma związek z typowymi procesami charakterystycznymi dla pamięcią autobiograficznej. Bo déjà vu dotyczy zawsze naszej osobistej przeszłości. To zawsze wrażenie, że akurat mnie się już kiedyś to wydarzyło” – komentuje prof. Krystian Barzykowski.
Déjà vu jest niezwykłym uczuciem, które pojawia się niespodziewanie i sugeruje, że już wcześniej mieliśmy do czynienia z daną sytuacją.
Prof. Barzykowski prowadzi badania na ten temat we współpracy z neuropsychologiem prof. Chrisem Moulinem z Uniwersytetu w Grenoble, przy wsparciu europejskiego grantu Marie Skłodowskiej-Curie.
Déjà vu może więc dostarczyć wskazówek dotyczących funkcjonowania pamięci autobiograficznej.
Więcej informacji na temat tego zagadnienia można znaleźć pod adresem: https://naukawpolsce.pl/aktualnosci/news%2C104807%2Ctajniki-pamieci-autobiograficznej-miedzy-deja-vu-proustowska-magdalenka
Pochodzenie informacji: pap-mediaroom.pl