Polityka i społeczeństwo

KPRM: nie dla takiej umowy z krajami Mercosur (komunikat)

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów ogłosiła, że Rada Ministrów przyjęła dzisiaj wiele uchwał, w tym sprzeciw wobec dotychczasowych zapisów umowy UE o wolnym handlu z państwami Mercosur. Decyzja ta wynika z troski o polskich rolników oraz bezpieczeństwo żywnościowe. Premier Donald Tusk zapowiedział również przyspieszenie prac nad projektem Centralnego Portu Komunikacyjnego dzięki rządowemu dofinansowaniu w wysokości 3,5 miliarda złotych. Dodatkowo, polskie uczelnie otrzymają obligacje o wartości 1,5 miliarda złotych na realizację inwestycji strategicznych.

Dla rolników ważne jest, aby umowa o wolnym handlu pomiędzy Unią Europejską a państwami Mercosur została dogłębnie przeanalizowana. Po 20 latach prac nad umową, Polska obawia się negatywnego wpływu na polskie rolnictwo i uznaje dotychczasowy kształt umowy za niezadawalający.

Premier Donald Tusk oznajmił, że Rada Ministrów sprzeciwia się dotychczasowym rezultatom negocjacji z Mercosur dotyczącym rolnictwa, zwłaszcza zwiększenia kontyngentów celnych na mięso drobiowe na ostatnim etapie wymiany ofert taryfowych.

Na dzisiejszym posiedzeniu rząd przyjął uchwałę w sprawie równych warunków konkurencji dla rolników z UE, dobra konsumentów i bezpieczeństwa żywnościowego, które są kluczowymi kwestiami dla nas.

Rząd zobowiązał się do dalszego finansowania Centralnego Portu Komunikacyjnego, który ma stać się jednym z najnowocześniejszych węzłów transportowych w Europie. Premier ogłosił, że spółka CPK otrzyma 3,5 miliarda złotych rządowego wsparcia.

Przed posiedzeniem Rady Ministrów, szef rządu ogłosił decyzję o przekazaniu 3,5 miliarda złotych w postaci papierów skarbowych, które mają służyć dofinansowaniu spółki.

Te środki będą przeznaczone na prace projektowe związane z terminalem, dworcem kolejowym, węzłem przesiadkowym transportu publicznego, strefą Air site i Land site oraz siecią przyłączy. Dodatkowo, będą one wsparciem dla prac przygotowawczych do budowy portu lotniczego CPK.

„Ci, którzy mówili dużo o CPK, ale nic nie zrobili, ciągle generują wiele zamieszania w przestrzeni publicznej” – przypomniał Donald Tusk.

W celu lepszej koordynacji prac nad przedsięwzięciem, Polska Grupa Lotnicza LOT zostanie przeniesiona z Ministerstwa Aktywów Państwowych do Ministerstwa Infrastruktury. Rada Ministrów podjęła decyzję w tej sprawie podczas dzisiejszego posiedzenia.

Polskie uczelnie otrzymują wsparcie rządu:

Poprzedni rząd traktował państwowe szkoły wyższe niesprawiedliwie. Obecny rząd wyrównuje te różnice, które dotknęły środowisko akademickie, uniwersyteckie i naukowe.

„Podjąłem decyzję o przeznaczeniu obligacji o wartości 1,5 miliarda złotych na rzecz polskich uczelni wyższych” – powiedział Prezes Rady Ministrów.

To wsparcie na inwestycje strategiczne, które umożliwią realizację badań naukowych, modernizację budynków, inwestycje prostudenckie i tzw. inwestycje wyższej konieczności.

„Te pieniądze oczywiście nie rozwiążą wszystkich problemów polskiej nauki i środowiska akademickiego, ale to na pewno duże wsparcie” – zaznaczył Premier.

Pieniądze te będą mogły w pewnym stopniu zniwelować różnice, które powstały przy podziale środków za poprzedniej władzy.

Zdjęcia:- https://www.flickr.com/photos/premierrp/albums/72177720322179226/with/54165986468

Wideo:- https://www.youtube.com/watch?v=c3zz8EGdkPo

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)


Pochodzenie wiadomości: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM