Wiadomości Polska Nauka i technologie Okablowanie w szafach sterowniczych. Jesteśmy gotowi na rewolucję robotów
Nauka i technologie

Okablowanie w szafach sterowniczych. Jesteśmy gotowi na rewolucję robotów

Podczas gdy w pełni zautomatyzowane okablowanie w szafach sterowniczych jest jeszcze rzadkością, to robot okablowujący Rittal pokazuje, że przemysł idzie w dobrym kierunku, a coraz większa automatyzacja jest wymagana również w montażu szaf sterowniczych. Rittal rozwija swoją maszynę koncepcyjną i konsultuje się z klientami w celu dostosowania się do zmieniających się wymagań rynku.

Obecnie wiele różnorodnych czynników przyczynia się do rozwoju automatyzacji. Z jednej strony, transformacja cyfrowa stanowi niezbędną podstawę techniczną i informatyczną, a z drugiej strony, zmiany demograficzne i niedobór umiejętności pracowników zmuszają firmy do jak najlepszego wykorzystania istniejącego personelu, uwzględniając specyficzne umiejętności każdego pracownika. W rezultacie, rozwiązania automatyzacji są coraz częściej wykorzystywane do wykonywania prostszych, powtarzalnych zadań, podczas gdy wykwalifikowani pracownicy zajmują się pracami testowymi i rozwojowymi.

Brak danych uniemożliwia działanie

W produkcji paneli i rozdzielni, niektóre procesy są już zautomatyzowane lub wspierane cyfrowo, takie jak obróbka płyt montażowych lub kabli na podstawie danych cyfrowych z Eplan. Jednak prace nad integracją cyfrowego wsparcia z ręcznymi procesami dopiero się rozpoczynają, na przykład Eplan Smart Wiring – oprogramowanie, które pomaga w ręcznym okablowaniu podczas montażu szaf sterowniczych.

Nowoczesne oprogramowanie zapewnia kompleksowe informacje dotyczące okablowania, w tym w formie cyfrowej i 3D. Eplan Smart Wiring umożliwia krok po kroku poprowadzenie przewodów w szafach sterowniczych, a Rittal Wire Handling System (WHS) ułatwia montaż przewodów za pomocą ciśnienia powietrza i systemu rur, co umożliwia nawet pracownikom bez specjalistycznych umiejętności wydajne i bezbłędne okablowanie.

Aby efektywnie wykorzystać wszystkie te rozwiązania, konieczne jest posiadanie odpowiednich danych cyfrowych. Tylko dzięki zdefiniowaniu koloru, przekroju, końcówek, długości i trasy przewodu w cyfrowym modelu obudowy możliwe jest efektywne wykorzystanie zautomatyzowanego zarządzania przewodami.

Nowa era automatyzacji okablowania

Robot okablowujący to innowacyjne rozwiązanie, które umożliwia automatyczne podłączanie listew zaciskowych i komponentów na szynach montażowych, wraz z testem odłączania przewodów. Jochen Trautmann, dyrektor zarządzający Rittal Automation Systems, opisuje to jako krok naprzód w dziedzinie automatyzacji okablowania.

„Jak dla mnie, po prostu nie ma alternatywy dla automatyzacji w budowie paneli! Wymagania dotyczące systemów sterowania stale rosną, a mimo to coraz trudniej jest znaleźć wykwalifikowanych pracowników. Wiele firm nie jest w stanie zatrudnić nawet częściowo wykwalifikowanych pracowników”.

„Po pierwsze, bardzo trudno jest precyzyjnie ustawić drut za pomocą chwytaka robota. Przewody są elastyczne, więc odizolowany koniec nigdy nie znajduje się z przodu. Co więcej, gdy część drutu znajdująca się za chwytakiem porusza się, zmienia się również położenie końcówki drutu. Wreszcie, po ustawieniu pierwszego końca drutu, proces chwytania drugiego końca i skręcania końcówki jest mechanicznie trudny”.

Trautmann podkreśla trudności techniczne związane z stworzeniem tego typu robota.

Rittal (3)

Test odłączenia przewodu w pakiecie

Robot przeprowadza test odłączania przewodu, ciągnąc za nowo włożony przewód z określoną siłą i mierząc jego opór. Jeśli przewód poluzuje się lub wysunie z zacisku, zostanie to wykryte i można to poprawić. Dzięki temu każdy przewód znajdzie się we właściwym miejscu i mieć będzie właściwy styk, eliminując konieczność dalszych kontroli podczas fazy testowania.

Kluczową kwestią jest poprawność danych

Jakość danych jest ogromnym wyzwaniem, ponieważ robot musi otrzymać informacje nie tylko o położeniu każdego punktu styku w trzech wymiarach, ale także o orientacji i głębokości zacisku stykowego, gdzie należy włożyć przewód, oraz o położeniu panelu. Mimo że wielu producentów udostępnia modele 3D swoich komponentów, to nie są one wystarczająco szczegółowe dla robota.

„Potrzebujemy bardzo precyzyjnych danych dla każdego terminala”, wyjaśnia Trautmann. „Możemy użyć kamery, aby określić położenie komponentu na szynie, a następnie odpowiednio dostosować współrzędne punktu styku. Jednak geometria i współrzędne punktów styku muszą być uwzględnione w modelach dostarczonych przez producenta komponentów” – kontynuuje.

Nasz cel to automatyczne generowanie programów sterowania robotów bezpośrednio z modelu 3D z Eplan.

Mamy teraz prawdziwe połączenie

Kompaktowa, w pełni zautomatyzowana maszyna do obróbki przewodów Wire Terminal WT C od Rittal może produkować do 36 różnych przewodów o przekrojach od 0,5 mm2 do 6 mm2 w pełni automatycznie, bez konieczności ręcznej interwencji, w zależności od wariantu. Przewody te mogą być następnie przesyłane do odpowiednich stacji roboczych z wykorzystaniem ciśnienia powietrza i systemu rur – a w przyszłości możliwe będzie także przesyłanie ich bezpośrednio do robota okablowującego. Dzięki Wire Terminal WT C obróbka przewodów jest nawet dziesięciokrotnie szybsza.

Dzielenie się z klientami postępem w rozwoju

Trautmann podkreśla, że nadal wiele pracy przed nimi zanim będą gotowi do produkcji robota. Konieczne jest dzielenie się spostrzeżeniami z klientami, zgłębianie wiedzy na temat przewodów, dalsza optymalizacja systemu oraz poprawa jakości danych we współpracy z producentami komponentów. Ich głównym celem jest zwiększenie niezawodności procesu tak, aby błędy były praktycznie niezauważalne.”

Rittal to wiodący światowy dostawca systemów szaf sterowniczych, automatyzacji oraz infrastruktury w sektorach przemysłowych, IT, energetycznych, chłodniczych i serwisowych. Ich produkty i rozwiązania są stosowane w ponad 90% branż na całym świecie – są standardowe, dostosowane do indywidualnych potrzeb klienta i zawsze najwyższej jakości.

Metodologia i podejście

Rittal, Rittal Software Systems (Eplan, Cideon and German Edge Cloud) as well as Rittal Automation Systems (RAS, Ehrt, Alfra) combine their knowledge and experience in hardware and software to streamline, optimize, and digitize processes across the entire value chain for customers, including their IT infrastructure – from control and distribution cabinet construction, through machine building, to factory operators and the energy sector.

Zrównoważony rozwój jest priorytetem dla Rittal. Firma konsekwentnie angażuje się w ochronę środowiska, społeczną odpowiedzialność oraz etyczne zarządzanie. Dąży do ciągłego doskonalenia procesów produkcyjnych i minimalizowania śladu węglowego swoich produktów, wspierając jednocześnie klientów w osiąganiu celów klimatycznych.

W Rittal, ochrona środowiska i zaangażowanie społeczne są integralną częścią działalności. Firma skupia się na ciągłym doskonaleniu procesów produkcyjnych, minimalizowaniu śladu węglowego i wspieraniu klientów w realizacji ich celów klimatycznych. Zrównoważony rozwój to dla Rittal ważna wartość, którą konsekwentnie promuje i realizuje.

Rittal, założona w 1961 roku, jest częścią Grupy Friedhelm Loh, która jest globalnym graczem na rynku. Firma posiada ponad 12 zakładów produkcyjnych i 95 międzynarodowych spółek zależnych, zatrudniając ponad 12 100 pracowników. Jej przychody w roku obrotowym 2023 wyniosły 3 miliardy euro. Grupa Friedhelm Loh otrzymała nagrody „Best Place to Learn” i „Employer of the Future” w 2023 roku, a Rittal po raz trzeci z rzędu otrzymał pieczęć Top 100 jako jedno z najbardziej innowacyjnych średnich przedsiębiorstw w Niemczech w 2024 roku.

Dowiedz się więcej na stronie: https://www.rittal.com/pl-pl/ oraz www.friedhelm-loh-group.com


Pochodzenie informacji: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version