Polityka i społeczeństwo

MRiRW: Dalsze rozmowy z przedstawicielami producentów trzody chlewnej (komunikat)

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi ogłasza:

Wczoraj, Sekretarz stanu Michał Kołodziejczak przeprowadził spotkanie z przedstawicielami sektora produkcji trzody chlewnej, kontynuując rozmowy z piątku w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Tematem dyskusji była aktualna sytuacja na rynku mięsa wieprzowego oraz podejmowane działania mające na celu zminimalizowanie ryzyka wystąpienia pryszczycy w Polsce. W spotkaniu uczestniczył także główny lekarz weterynarii Krzysztof Jażdżewski.

Dzisiaj ponownie spotykamy się, aby omówić aktualną sytuację w sektorze trzody chlewnej i zastanowić się, jak możemy wesprzeć producentów – powiedział wiceminister Michał Kołodziejczak.

Wymagania producentów trzody chlewnej

Hodowcy trzody chlewnej, obecni na spotkaniu, wyrazili niepokój związany z kontynuacją transportu świń z Niemiec do Polski. Oczekują konkretnych deklaracji i rozwiązań, które wesprą sektor produkcji trzody chlewnej.

Zapowiedź działań Ministerstwa

Michał Kołodziejczak, sekretarz stanu, ogłosił plan skierowania pism do Ministerstwa Finansów oraz Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, w których poinformuje o potencjalnych konsekwencjach finansowych związanych z wystąpieniem pryszczycy na terenie Polski.

„Aby skutecznie zapobiegać konsekwencjom problemu, z którym się zmagamy, musimy podejmować działania we współpracy z innymi resortami. Ta sytuacja dotknie nie tylko sektor rolnictwa, dlatego ważne jest, abyśmy działali wspólnie” – powiedział wiceminister Kołodziejczak.

Przeciwdziałanie pryszczycy

Krzysztof Jażdżewski, główny lekarz weterynarii, poinformował, że 13 stycznia 2025 r. Komisja Europejska nałożyła restrykcje na Niemcy w celu powstrzymania rozprzestrzeniania się pryszczycy poza strefę jej występowania. Decyzja obowiązuje do 11 lutego 2025 r. Jażdżewski przypomniał również działania podjęte przez Polskę w celu minimalizacji ryzyka zawleczenia wirusa pryszczycy na jej terytorium.

W celu zapobieżenia rozprzestrzenianiu się choroby, zwiększono kontrolę przesyłek zwierząt z Niemiec wjeżdżających na terytorium Polski. Odnotowano tylko trzy transporty zwierząt żywych do gospodarstw w Polsce od wystąpienia choroby, wszystkie objęte szczególną kontrolą.

W związku z wystąpieniem ogniska pryszczycy w landzie Brandenburgia, wprowadzona zostanie dezynfekcja pojazdów przewożących zwierzęta parzysto-kopytne na granicach. Dodatkowo, służby weterynaryjne na całym terytorium kraju zostaną postawione w stan gotowości, a wprowadzone zostaną dodatkowe środki kontroli, szczególnie w zakładach i gospodarstwach importujących zwierzęta lub mięso.

– W związku z importem zwierząt oraz mięsa wieprzowego, wołowego i baraniego, służby weterynaryjne na terenie kraju zostaną postawione w stan gotowości. Dodatkowo, wprowadzone zostaną dodatkowe środki kontroli, a w szczególności w zakładach i gospodarstwach, do których importowane są wymienione produkty, w celu zapobiegania rozprzestrzenianiu się chorób.

Nowe kanały komunikacji zostaną utworzone, aby informować branżę hodowlaną i mięsną o zagrożeniach i metodach ochrony przed wirusem.

Procedury i narzędzia związane z wczesnym wykrywaniem choroby zostaną przeglądnięte, uzupełnione i zaktualizowane.

Wiceminister Michał Kołodziejczak zapowiedział kolejne spotkania z przedstawicielami rynku mięsa wieprzowego na zakończenie rozmów.

Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)


Dystrybucja: pap-mediaroom.pl