Polityka i społeczeństwo

MRiT: Przekazując Biznesowe Dziedzictwo na Przyszłe Pokolenia

Ministerstwo Rozwoju i Technologii chce wyjść naprzeciw potrzebom przedsiębiorców. W tym celu zorganizowało spotkanie „Biznes na pokolenia – sukcesja firm w Polsce”, w którym udział wzięli między innymi właściciele firm, przedstawiciele organizacji przedsiębiorców, pracownicy urzędów, sądów czy biur rachunkowych. Wydarzenie otworzyła minister Marlena Maląg, która przybliżyła uczestnikom tematykę dotyczącą sukcesji i fundacji rodzinnych, a także omówiła pięcioletnią działalność zarządu sukcesyjnego oraz półroczną funkcjonowanie fundacji rodzinnej.

Jak podkreśla minister Maląg, przedsiębiorcy wymagają odpowiednich warunków, aby móc przekazać swoje firmy do rąk następnego pokolenia. Co więcej, w połowie firm założonych w latach 90-tych XX w. właściciele już planują swoją sukcesję, dzięki czemu ich przedsiębiorstwa będą mogły nadal rozwijać się i działać.

Poprzez stworzenie zarządzania sukcesyjnego i fundacji rodzinnej, odpowiadamy na potrzeby naszej społeczności. Jesteśmy wdzięczni za wielki wkład przedsiębiorców, organizacji i ekspertów, którzy wspierali nas w procesie projektowania tych regulacji – powiedziała minister rozwoju i technologii.

Sukcesja rodzinna stanowi istotny element działalności gospodarczej, jednak wiele przedsiębiorstw nie skupia się na nim w swojej bieżącej działalności. Właściciele firm, którzy zaczynali swoją działalność w latach 90. XX wieku, obecnie zmuszeni są do przekazania swojego przedsiębiorstwa następcom – dotyczy to aż 57% firm rodzinnych. Jednakże znalezienie odpowiedniego sukcesora nie należy do łatwych zadań, ponieważ dzieci przedsiębiorców, często wybierają inną ścieżkę kariery niż przedsiębiorstwo rodziców, a zaledwie 8,1% wyraża chęć prowadzenia firmy rodziców.

Dlatego też sukcesja rodzinna jest ważnym tematem, który powinien być przyglądany z bliska. Przedsiębiorcy powinni wypracować plan sukcesji już na etapie założenia firmy, aby móc przekazać ją w przyszłości w odpowiednich rękach.

Rodziny przedsiębiorców powinny również wspólnie wypracować strategię, która pozwoli przedsiębiorstwu przetrwać w przyszłości. W tym celu ważne jest szkolenie następców w zakresie wiedzy na temat prowadzenia biznesu oraz zarządzania ludźmi. Dzięki temu sukcesor będzie w stanie działać samodzielnie i skutecznie prowadzić firmę.

Korzystanie z niewystarczających narzędzi przyniosło wielu przedsiębiorcom dużo bólu i straty, co miało bezpośredni wpływ na ich rodziny, pracowników i partnerów biznesowych. W celu przeciwdziałania tego zjawisku, wielu przedsiębiorców musiało szukać rozwiązań poza granicami kraju. Dla wielu osób zmiana generacyjna stała się szanse na rozwój, co skłoniło ich do zwrócenia się do MRiT o zmianę przepisów.

Aby zapewnić nestorom i ich następcom bezpieczeństwo, a jednocześnie chronić wartość przedsiębiorstwa, nasza strona społeczna oferuje szereg rozwiązań, takich jak zarząd sukcesyjny czy fundacja rodzinna.

Zarząd sukcesyjny to skuteczne rozwiązanie problemów rodzinnych i społecznych wynikających z śmierci właściciela firmy. W ciągu ostatnich lat powołano ponad 3 tys. zarządców sukcesyjnych, którzy pomagają w utrzymaniu płynności działalności przedsiębiorstwa po śmierci przedsiębiorcy.

Zarządca sukcesyjny jest tymczasowym menedżerem, który prowadzi przedsiębiorstwo do czasu podjęcia decyzji przez spadkobierców. Maksymalny czas trwania zarządu sukcesyjnego to 2 lata, chyba że okoliczności wymagają przedłużenia go do 5 lat.

Zarząd sukcesyjny jest skuteczną metodą na pozostawienie rodzinie czasu na podjęcie decyzji dotyczących przyszłości firmy. Może to oznaczać kontynuację działalności, sprzedaż lub zamknięcie przedsiębiorstwa.

Rejestracja zarządców sukcesyjnych w CEIDG pozwala na łatwą sprawdzalność ich uprawnień. Dzięki niej ok. 10 proc. firm ma szansę przetrwać śmierć właściciela.

Fundacje rodzinne stały się ważnym narzędziem w zakresie gospodarowania majątkiem rodzinnym. W Polsce możliwość ich zakładania została wprowadzona w maju 2023 roku, a spod jej zasłon funkcjonuje już ok. 300 fundacji rodzinnych. Dzięki nim majątek firmy przechodzi z rąk jednego pokolenia na drugie, przyczyniając się do jej rozwoju oraz realizacji nowych inwestycji. Regulacje te zapewniają bezpieczeństwo zarówno udziałowcom, pracownikom, jak i samym beneficjentom, tj. członkom rodziny, uprawnionym osobom oraz fundatorowi.

Fundacje rodzinne stwarzają zatem możliwość trwałego zabezpieczenia majątku firmy i jego dalszego rozwoju. W ten sposób firma jest w stanie zapewnić sobie przetrwanie i zachowanie swojej wartości w dłuższej perspektywie czasowej, co przekłada się na wzrost gospodarczy i pozytywny wpływ na polską gospodarkę.

Aby uzyskać więcej informacji o sukcesji, odwiedź naszą stronę internetową (https://www.biznes.gov.pl/pl/portal/034434).

Wszystkie komunikaty publikowane w serwisie PAP są wystawiane w postaci dokładnie takiej, jaką otrzymaliśmy od nadawcy. Autor komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego zawartość zgodnie z postanowieniami art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)


Informacja dystrybuowana przez: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM