Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi pragnie poinformować, że wczoraj odbyło się posiedzenie Rady Produkcji Ekologicznej, na którym omawiano kwestie związane z rozwojem rolnictwa ekologicznego. Spotkanie rozpoczął sekretarz stanu Jacek Czerniak w imieniu ministra Czesława Siekierskiego.
Rozwój rolnictwa ekologicznego
Podczas posiedzenia w siedzibie MRiRW omawiano dotychczasowe aktywności przyczyniające się do rozwoju rolnictwa ekologicznego, takie jak:
– Kampania informacyjna #KupujŚwiadomie jest szeroko realizowana poprzez różne media.
– Profil na Facebooku PL EKO ma zasięgi nawet do 500 tys. odbiorców.
– Istnieje sieć 265 ekologicznych gospodarstw demonstracyjnych.
– Rada wybrała recenzentów wniosków o badania na rzecz rolnictwa ekologicznego, które są dotowane ze środków budżetu państwa.
– Wsparcie jest udzielane z Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej (PS WPR).
– Członkowie Rady omówili bieżące problemy i postulaty dotyczące zasad udzielania wsparcia producentów ekologicznych z PS WPR, w rozmowie z przedstawicielami departamentów MRiRW odpowiedzialnych za mechanizmy wsparcia.
W ramach prezydencji w Radzie UE zaplanowano działania dotyczące produkcji ekologicznej, w tym prace nad rozporządzeniem dotyczącym nowych technik genomowych (NGT), które są istotne dla sektora ekologicznego.
Przedstawiciele Rady zostali poinformowani o planowanych działaniach na czas polskiej prezydencji w Radzie UE w obszarze produkcji ekologicznej, w tym o pracach nad aktami prawnymi, takimi jak rozporządzenie dotyczące nowych technik genomowych (NGT), które są istotne dla sektora ekologicznego.
Przedstawiciel MRiRW omówił aktualne działania na poziomie Komisji Europejskiej (KE) oraz planowane i bieżące działania MRiRW dotyczące:
– zmian w zasadach stosowania nieekologicznego materiału rozmnożeniowego,
– polityki zakupowej państwa,
– uregulowania kwestii zakładów żywienia zbiorowego oferujących żywność ekologiczną,
– zwalczania oszustw.
Rada Produkcji Ekologicznej
Rada Produkcji Ekologicznej jest organem opiniodawczo-doradczym Ministra. Składa się z wybranych ekspertów z organizacji branżowych, działających w rolnictwie ekologicznym oraz z jednostek podległych i nadzorowanych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Członkowie Rady wspierają sektor rolnictwa ekologicznego w Polsce, wykorzystując swoją ekspercką wiedzę i doświadczenie.
Komunikaty publikowane w serwisie PAP są prezentowane w formie oryginalnej, bez żadnych zmian wprowadzonych przez PAP SA. Załączniki do komunikatów można znaleźć na nowej Platformie Serwisowej PAP: serwis.pap.com.pl. Nadawca komunikatu jest odpowiedzialny za treść, z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
Pochodzenie informacji: pap-mediaroom.pl