Polityka i społeczeństwo

MRiRW: Energia elektryczna andndash; jak uniknąć konieczności zwrotu wsparcia (komunikat)

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi ogłasza, że zgodnie z ustawą o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców, uprawnieni odbiorcy, w tym producenci rolni, którzy korzystali z ceny maksymalnej energii elektrycznej w 2024 roku, muszą złożyć informacje o pomocy do swojego sprzedawcy energii elektrycznej na dedykowanym formularzu. Termin składania informacji upływa 28 lutego 2025 r.

Producenci rolni oraz inni uprawnieni odbiorcy energii elektrycznej powinni pamiętać o obowiązku składania informacji o pomocy do swojego sprzedawcy energii elektrycznej na dedykowanym formularzy do 28 lutego 2025 r., zgodnie z przepisami ustawy o środkach nadzwyczajnych ograniczających ceny energii elektrycznej.

Formularz informacji o pomocy jest dostępny na stronie internetowej Ministerstwa Ochrony Środowiska: https://bip.mos.gov.pl/energetyka/wzor-informacji-o-pomocy-skladanej-przez-odbiorow-uprawnionych/.

Przy wypełnianiu formularza należy zwrócić uwagę na kategorie gospodarstw rolnych:

– mikroprzedsiębiorstwa, gdzie zatrudnionych jest mniej niż 10 pracowników i roczny obrót nie przekracza równowartości 2 mln euro,

– małe przedsiębiorstwa, gdzie zatrudnionych jest mniej niż 50 pracowników i roczny obrót nie przekracza równowartości 10 mln euro,

– średnie przedsiębiorstwa, gdzie zatrudnionych jest mniej niż 250 pracowników i roczny obrót nie przekracza równowartości 50 mln euro lub bilans roczny nie przekracza równowartości 43 mln euro.

Informacje dodatkowe dotyczące upraw rolnych i hodowli zwierząt znajdują się w dziale PKD A 01.

W okresie trzyletnim limit pomocy de minimis na jedno gospodarstwo rolne wynosi 50 000 euro.

Po przyznaniu pomocy de minimis w rolnictwie, producent rolny otrzymuje zaświadczenie od podmiotu udzielającego tej pomocy, zawierające datę otrzymania pomocy oraz jej kwotę.

Wypełniając w lutym 2025 r. informację o pomocy, producent rolny ustala kwotę udzielonej mu pomocy de minimis w rolnictwie w okresie trzech lat jako sumę kwot pomocy otrzymanych od podmiotów udzielających pomocy w tej formie w roku 2024 r. i poprzednich latach 2022-2023.

Programy wsparcia oparte na formule de minimis

Załączamy wykaz programów wsparcia – stałych i okazjonalnych, które korzystają z formuły de minimis, aby przypomnieć ich istnienie.

Podstawa prawna dla środków nadzwyczajnych

Ustawa z dnia 27 października 2022 r. o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku oraz w 2024 roku (Dz.U. 2024 poz. 1622 z późn. zm.) stanowi podstawę prawną dla działań mających na celu ograniczenie cen energii elektrycznej.

Rozporządzenie Komisji (UE) 2024/3118 wprowadza zmiany do rozporządzenia (UE) nr 1408/2013 dotyczące stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej w przypadku pomocy de minimis w sektorze rolnym (Dz. Urz. UE L z 13.12.2024 r.).

Zachęcamy do zapoznania się z komunikatami publikowanymi w serwisie PAP. Treść komunikatów nie jest modyfikowana przez PAP SA i jest prezentowana w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść, zgodnie z postanowieniami ustawy prawo prasowe. (PAP)


Informacja pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl