Ludzie i kultura

Częstochowa: Miejski Dom Kultury ma swój sztandar

Uroczyste nadanie sztandaru było również okazją do wręczenia medali osobom zasłużonym dla Miejskiego Domu Kultury oraz do zaprezentowania możliwości technologicznych, jakimi obecnie dysponuje placówka. O artystyczną oprawę zadbał Zespół Pieśni i Tańca „Częstochowa” oraz uczestnicy zajęć wokalnych organizowanych przez MDK.

Prezydent Krzysztof Matyjaszczyk w swoim przemówieniu nawiązał do historii dzielnicy, w której został założony Miejski Dom Kultury.
– To miejsce, jak i cały Raków, zawdzięcza swój rozwój wybudowanej końcem XIX wieku Hucie – mówił prezydent w czasie gali. – W rejonie dzisiejszych ulic Okrzei, Limanowskiego i Łukasińskiego powstała kolonia fabryczna, gdzie Bernard Hantke postawił swój pałac. Dziś siedziba MDK. Tak się składa, że postać właściciela pałacyku i założyciela Huty znów zostaje przywołana, wcześniej dzięki symbolicznemu wpisaniu w logo, a w efekcie znalazła się na samym sztandarze. Postać z melonikiem to piękne nawiązanie do tradycji tego miejsca, które poza parkiem może cieszyć się tym, że z biegiem lat dom kultury wzbogacił się o krytą pływalnię i dużą salę widowiskową. To połączenie zabytkowej architektury, zieleni i współczesnych rozwiązań dotyczących zarówno oferty rekreacyjnej, jak i estradowej, stanowi o wyjątkowości tej lokalizacji.

Opis sztandaru
Awers:
Płatem sztandaru jest tkanina (biała satyna) w kształcie kwadratu o  wymiarach 100 x 100 cm. W centrum płata sztandaru znajduje się logo Miejskiego Domu Kultury z haftem wypukłym dającym wrażenie trójwymiarowości. Logo MDK to tzw. „Pan Kulturalny” nawiązujące do Bernarda Hantkego. Żółto-niebieskie okulary nawiązują do barw miasta.
Rewers:
Płatem sztandaru jest tkanina o wymiarach 100x100cm w kolorach białym (srebrnym), żółtym (złotym) i błękitnym, stanowiących chorągiew (flagę) miasta Częstochowy. W części centralnej wyhaftowano herb miasta Częstochowy. Sztandar obszyty jest złotymi frędzlami z trzech stron nieprzylegających do drzewca.
Głowica sztandaru jest wykonana z białego metalu i składa się z Godła RP na podstawie złotej i stanowi zwieńczenie drzewca sztandarowego.

Obok fotografie z uroczystości przekazania sztandaru MDK i wyróżnieni medalem przyjaźni MDK.

Miejski Dom Kultury w Częstochowie – instytucja kultury powołana uchwałą Rady Miasta Częstochowy VI kadencji na XXXVIII sesji zwyczajnej z dniem 1 stycznia 2014 r. Jest administratorem zespołu budynków przy ulicy Łukasińskiego 50/68 oraz przy ulicy Spadzistej 13. Główny budynek to objęty ochroną ponad stuletni pałacyk Bernarda Hantkego, siedziba dawnego właściciela Huty Częstochowa. Zabytkowe wnętrza tworzą niezapomnianą atmosferę, sprzyjającą artystycznej edukacji i działalności.
W latach 70. XX wieku do obiektu dobudowano salę widowiskową na 417  miejsc oraz krytą pływalnię z brodzikiem dla dzieci. Wraz z rozpoczęciem  działalności Miejskiego Domu Kultury w 2014 roku uruchomiono studio nagrań. Całość obiektów otoczona jest półtora hektarowym parkiem. MDK stara się zwiększać ofertę, zmieniając rodzaj, charakter i formy pracy w coraz  liczniejszych pracowniach.
Mieszkańcy mogą uczestniczyć w różnorodnych zajęciach: nauki i doskonalenia gry na instrumentach, wokalnych, choreograficznych, plastycznych, fotograficznych, teatralnych, kroju i szycia, modelarstwa, ceramicznych, gimnastyki relaksacyjnej, korekcyjnej, aqua aerobicu i nauki pływania. Uczestnicy zajęć edukacyjnych biorą udział w wielu konkursach zarówno o znaczeniu lokalnym jak i ogólnopolskim i międzynarodowym, uzyskując szereg sukcesów: nagród i wyróżnień.
W MDK działa Zespół Pieśni i Tańca „Częstochowa”.  W ramach współpracy z Wydziałem Edukacji Urzędu Miasta odbywają się  zajęcia na krytej pływalni w ramach programu Powszechnej Nauki Pływania  dla uczniów klas drugich szkół podstawowych w Częstochowie. W MDK działa Salon Sztuki, w którym prezentowane są m.in. wystawy fotograficzne,  plastyczne, architektoniczne, a także odbywają się koncerty kameralne.  Dla zainteresowanych osób cyklicznie odbywają się spotkania, np. szachowe, tańca irlandzkiego, podróżnicze. MDK organizuje koncerty i prowadzi działalność wydawniczą.

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM