Polityka i społeczeństwo

Porozumienie na rzecz Trwałego Pokoju i Stabilizacji na Ukrainie: Dialog Wysokiego Szczebla

Ministerstwo Infrastruktury z przyjemnością informuje, że w stolicy Podkarpacia odbywa się Dialog Wysokiego Szczebla dla Ukrainy. Celem tego wydarzenia jest wzmocnienie zrównoważonej infrastruktury transportowej i wydajnych łańcuchów dostaw. Dialog Wysokiego Szczebla jest organizowany we współpracy Ministerstwa Infrastruktury i Międzynarodowego Forum Transportu (The International Transport Forum – ITF).

Na dzisiejszym spotkaniu zgromadzeni są przedstawiciele 23 krajów z 3 kontynentów oraz 4 instytucji międzynarodowych, wśród nich ministrowie ds. transportu z Ukrainy, Szwecji, Czech, Słowacji, Litwy, Norwegii i Wielkiej Brytanii. Przybył także minister infrastruktury Andrzej Adamczyk oraz szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Marek Kuchciński.

– Od czasu wybuchu konfliktu zbrojnego wywołanego przez Rosję sektor transportu stanął przed wyjątkowymi wyzwaniami. W dzisiejszej rozmowie skupimy się na możliwościach i perspektywach dalszego rozwoju, a także na odbudowie infrastruktury transportowej Ukrainy. Naszym priorytetem jest wzmocnienie połączeń z Europą oraz światem i naprawa szkód wojennych – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Skutki wojny na Ukrainie spowodowały niewyobrażalne cierpienie ludzi oraz ogromne zniszczenia infrastruktury. Musimy podjąć natychmiastowe działania, aby szybko zakończyć tę sytuację. Dialog Wysokiego Szczebla, zorganizowany przez Ministra Andrzeja Adamczyka, będzie miejscem, w którym będziemy mogli podjąć dyskusję na temat odbudowy połączeń wewnątrz Ukrainy oraz przywrócenia i wzmocnienia powiązań transportowych z Europą i światem, aby pomóc biznesowi. Sekretarz Generalny ITF Young Tae Kim dziękuje za zorganizowanie tego spotkania.

W dniach 29-30 marca 2023 r. odbędą się dwa ministerialne spotkania, poświęcone wyzwaniom i szansom dla Ukrainy: „Europa Środkowo – Wschodnia jako brama do świata dla bezpiecznej i rozwijającej się Ukrainy” oraz „Ulepszenie infrastruktury transportowej dla zrównoważonego rozwoju Ukrainy”. Podczas spotkań omówiona zostanie rola i znaczenie transportu w procesie integracji europejskiej oraz w kontekście trwającego wojny.

Omawiana na debacie „Korytarze Solidarności w służbie odbudowy Ukrainy” inicjatywa Unii Europejskiej odpowiada na napastliwe działania Rosji przeciwko Ukrainie. Mowa tu o alternatywnych szlakach logistycznych łączących UE i Ukrainę, które służą eksportowi produktów rolnych, a także sprzyjają wzrostowi bezpieczeństwa żywnościowego na świecie i wspierają gospodarkę Ukrainy. Przez Polskę przepływa znaczna część tych ładunków i transportu osobowego.

Spotkania członków kierownictwa MI w Rzeszowie, będą szansą na nawiązanie nowych relacji. Wydarzenie będzie również okazją do dyskusji na temat aktualnych kwestii.

PAP SA gwarantuje, że wszystkie komunikaty publikowane w serwisie są autorstwa nadawców i nie dokonuje w nich żadnych zmian. Osoby nadające komunikaty ponoszą odpowiedzialność za ich treść, zgodnie z postanowieniami art. 42 ust. 2 ustawy o prawie prasowym.


Na podstawie aktualności z serwisu: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM